7 pierwszych tricków na snowboardzie

Autor: 29 grudnia, 2019Snowboard
freestyle na desce

Od czego zacząć przygodę z freestylem na snowboardzie

Zacznij uczyć się jeździć switchem, czyli z twoją drugą nogą jako nogą prowadzącą. Na samym początku to prawie jak nauka jazdy na desce zupełnie od nowa i możesz już nie mieć takiej zajawy jak pierwszego dnia w życiu na stoku. Ale jeśli chcesz się brać za freestyle to bez switcha się nie obejdzie. Musi to być w twojej strefie komfortu.

1. Tailpress / 2. Nosepress

Naukę tricków zacznij od “pressów”, czyli wciskania różnych części deski w podłoże. Press możesz wykonać  podczas jazdy oraz na płaskim stojąc. Zacznij od wersji na płaskim. Przesuń ciężar ciała poza tylnią nogę, aż cały twój ciężar będzie spoczywał na ogonie deski, a przód uniesię się lekko do góry. To jest tailpress, symetrycznie wykonujesz nosepress, przesuwając ciężar poza nogę prowadzącą. Staraj się utrzymywać na powierzchni deski, bez przechodzenia na którąś z krawędzi. Podczas jazdy pressy robisz jadąc na strzałę, prędkość nie ma tu takiego znaczenia. Ten trick może wyglądać fajnie nawet przy małej prędkości.

3. Ollie / 4. Nollie

Podskok na snowboardzie zacznij od wybijania się z dwóch nóg równomiernie. Zarówno podczas jazdy jak i na postoju. Całą powierzchią deski, bez łapania krawędzi. Kolejny krok to ollie, czyli wyskok tylnej nogi. Przesuń ciężar ciała na tylnią nogę i wyskocz z niej.  Robiąc ollie uda ci się podskoczyć wyżej, bo dostaniesz ekstra tzw. “pop” z wygiętej deski jak z katapulty. Analogocznie robisz nollie, tylko tu wybijasz się z przedniej nogi.

5. Frontside 180 / 6. Switch Frontside

Obrót w powietrzu o 180º. Regular w lewo, goofy w prawo. Pierwsze 180 zrób bez wyskakiwania. Staraj się inicjować obrót zaczynając na tylnej krawędzi i kończ również na tylnej ale już switchem. Dodaj do tego lekkie zamachnięcię się górną częścią ciała i rękami w kierunku obrotu. Teraz spróbuj z podskokiem. Wybijaj się z tylnej krawędzi, równomiernie z obu nóg. Uważaj żeby nie robić ollie. Zacznij od przecinania stoku na tylnej krawędzi, niewielka prędkość, zrób kilka zwykłych podskoków z obu nóg dla scentrowania postawy i zrób obrót.

7. Frontside Noseroll

Trick dość łatwy i fajnie wyglądający. Najfajniej wygląda moim zdaniem przy dużej prędkości zrobiony pomiędzy dwoma zakrętami ciętymi, tak żeby prędkość obracania deski była widocznie mniejsza niż prędkość jazdy. Przesuń ciężar na nogę prowadzącą i zainicjuj obrót w podobny sposób jakbyś robił frontside 180. Spróbuj wersję regular i switch, może się okazać, że switchem będzie łatwiej zacząć ci robić noserolle.