Czy w 2018 roku nadal warto kupić Mac Book Pro z 2015?

Autor: 22 lipca, 201729 czerwca, 2018Życie.praca
Mac Book Pro 2015

Jeśli zastanawiasz się, czy stary Mac Book Pro z 2015 roku jest nadal aktualny i czy warto dwa lata po premierze go kupić, to postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości.

A jeśli po prostu chcesz kupić nowego laptopa i niekoniecznie musi to być Mac, sprawdź ten wpis:

Jak wybrać nowego laptopa?

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na następujące trzy pytania:

  1. Czy warto inwestować w MBP 2015-tkę?
  2. Czy lepiej kupić wersję podstawową, czy z szybszymi podzespołami?
  3. Czy warto kupować maka na raty?

 

Na początku czerwca tego roku tj. 2 miesiące przed napisaniem tego tekstu kupiłem “starego” Maca. Starego, ale nieużywanego, zafoliowanego, za 8699 zł. Na allegro od X-Kom (taka sieciówka co prawie w każdej galerii jest). Dwa miesiące użytkowania to niewiele, ale póki co jestem powalony jakością tego komputera. Wygląda na to, że przez najbliższe lata będę miał jeszcze duży zapas mocy. Do 2025 roku nie planuję kupować żadnego nowego laptopa:) Serio.

Mac Book Pro 2015 podstawowa wersja (Retina, 15-inch, Mid 2015)

  • Procesor: 2,2 GHz Intel Core i7
  • 16 GB 1600 MHz DDR3
  • Intel Iris Pro 1536  MB
  • Dysk SSD 256GB

Czy nadal warto kupić Mac Book Pro z 2015 roku?

Najtrafniejsza odpowiedź to : zależy czego potrzebujesz. Jednak w 99% przypadków nie potrzebujesz nic ponadto co oferuje 2015-tka.

Pozostały 1% to profesjonaliści, którzy dokonują brutalnej dla podzespołów obróbki 4K z efektami i montują ścieżki dłuższe niż 10 minut. Więc jeśli nie zaliczasz się do tej wąskiej grupy to śmiało mogę stwierdzić, że Mac Book Pro z 2015 może Ci służyć przez kolejne minimum 5 lat.

Czy lepiej kupić Mac Book Pro z 2017 roku?

Jeśli budżet cię nie ogranicza to jasna sprawa. Idź w najdroższy model. Ja bym tak zrobił. Chociaż nowe maki budzą sporo kontrowersji, to muszę stwierdzić po wielomiesięcznym researchu, że są to najszybsze, przenośne komputery osobiste jakie kiedykolwiek powstały.

Najbardziej powalająca jest prędkość dysku. Podobno prędkości odczytu i zapisu zbliżają się do 3Gb na sekundę. Toż to jakieś science-fiction.

 

Czy warto rozszerzyć podstawową wersję Mac Book Pro 2015 przy zakupie?

Maki są dostępne w różnych konfiguracjach. Możesz sobie wybrać lepszy procesor, kartę graficzną, czy twardy dysk. Oczywiście wtedy cena może się okazać dużo wyższa niż cena najnowszego maka w wersji podstawowej. Wybieraj ostrożnie i przemyśl swoją decyzję.

Upgrade’y dla 2015-tki nie są do końca opłacalne.

Weźmy dla przykładu upgrade dysku SSD do 512GB. Koszt to dodatkowe 960zł ( w Apple Store). Co ciekawe cena jest ta sama dla 2015-tki i 2017-tki. Z tą różnicą, że w przypadku 2017-tki dostajesz o 50% szybszy dysk.

Czy warto kupić MBP 2015 na raty?

Jeśli są to raty 0%, to jak najbardziej tak. Prawdziwe raty 0% są na przykład na allegro. Właśnie w ten sposób kupiłem swojego maka. Oferta, z której skorzystałem to 20 rat na umowie z mBankiem. Okazało się to bardzo wygodne, bo akurat mam  w tym banku konto. Automatycznie, co miesiąc, wskazanego przeze mnie dnia mięsiaca pobierana jest rata. Mega wygodne.

Dla Mac Book Pro 2015 wychodzi mi 434,95 zł miesięcznie.

A jeśli masz działalność gospodarczą i wrzucisz laptopa w koszty. To zanim zapłacisz pierwszą ratę oszczędzasz kupę kasy na VAT. W moim przypadku wyszło ok. 1700 zł oszczędności.

Pierwsze dwa miesiące użytkowania

MBP 2015 to mój pierwszy Mac. Wcześniej z produktów Apple miałem iPhona 4. Pomimo braku znajomości systemu i interfejsu, od samego początku byłem w stanie pozostać przynajmniej tak samo produktywny jak na moim starym Sony Vaio. Wszystko jest mega intuicyjne i chodzi zdumiewająco płynnie.

Mam wrażenie, że proste czynności typu katalogowanie zdjęć, pisanie bloga itd. zajmują mi mniej czasu. Jest to również dużo przyjemniejsze.

Trochę dla testu laptopa, trochę z ciekawości wziąłem się za edycję video. Montowanie filmików na maku to naprawdę świetna zabawa. Intuicyjność interfejsu sprawia, że czuję się jakbym to robił od lat:) Z wielką przyjemnością wyplułem w świat ten oto filmik:

To na tyle. Jeśli planujesz zakup lapka i ciągle się wahasz możesz napisać mi maila to spróbuję Ci pomóc.

 

Jeśli zdecydowałeś się na zakup przez internet to sprawdź jeszcze ofertę Amazon. Bardzo często mają tam naprawdę dobre ceny. Tylko pamiętaj, że na Amazonie sprzedają zarówno nowe jak i używane rzeczy.

Tu jest link afiliacyjny do Amazon.de. Jeśli z nie go skorzystasz i coś kupisz to ja dostanę prowizję. Ale cena jest oczywiście dla Ciebie taka sama jeśli przejdziesz bezpośrednio do Amazon.de.


Przejdź do sklepu Amazon.de: