założyć bloga

Działaj wbrew zdrowemu rozsądkowi

Jest takie angielskie słowo: counterintuitive. W dosłownym tłumaczeniu oznacza “przeciwny intuicji” lub “wbrew zdrowemu rozsądkowi”. Takie właśnie jest zakładanie i rozkręcanie bloga. Wydawałoby się, że powinieneś zacząć od instalacji wordpressa, wyboru logo i napisania pierwszego wpisu – tak jak ja zrobiłem i jak większość zakładających blogi i strony internetowe robi.

To nie jest najlepsza droga. Chyba, że lubisz drogę przez mękę.

Załóżmy, że masz już wybraną niszę. Zanim klikniesz wordpresowi sakramentalnie “instaluj”, już na tym etapie powinieneś mieć kilka pomysłów na tematy wpisów. Albo jeszcze lepiej jakbyś miał kilka gotowych tekstów. Ale nie na byle jakie tematy. Na takie tematy, które będą warte udostępnienia i zalinkowania do nich.

Pierwsi zbłąkani odwiedzający, trafią do Ciebie z Googli

Powiedzmy, że pasjonujesz się motoryzacją. Chciałbyś założyć bloga o motoryzacji i w przyszłości na nim zarabiać. Super. Nie ważne jak chcesz na nim zarabiać, to w tej chwili pieśń przyszłości. Pierwsze co potrzebujesz to zabłąkani w czeluściach internetu odwiedzający.

Pierwsi odwiedzający trafiać będą do Ciebie z wyszukiwarek. Być może również z social mediów, ale załóżmy, że na polu facebook’a & co. również jesteś początkujący i masz zasięgi bliskie zeru.

Ważne: wyszukiwarki to źródło Twoich pierwszych odwiedzających. Musisz sprawić, że od pierwszych dni wyniosą Cię na piedestał swoich rankingów.

KROK 1: Znajdź 20 stron z Twojej branży

Sprawdź jakie tematy są chodliwe oraz jakich tematów brakuje na konkurencyjnych stronach z Twojej branży. Skontaktuj się z prowadzącymi te strony. Zaoferuj im napisanie wpisu gościnnego. Twój cel, to przygotowanie gruntu do zdobywania linków do Twojej przyszłej strony. To w tej chwili najważniejsze.

KROK 2: Przygotuj 5 tekstów

Czekając na odpowiedzi, napisz kilka tekstów na wybrane w poprzednim kroku tematy. Wyszukaj podobne tematy u innych i zastanów się jak można zrobić to lepiej. Wyczerp każdy temat jeszcze bardziej niż konkurencja. Długość jednego tekstu powinna być minimum 1000-1500 znaków. Przepisz tekst do postaci cyfrowej – jeśli pisałeś w brudnopisie. Sprawdź ortografię np. w Wordzie. Napisany tekst przeczytaj sobie na głos i popraw wszystkie zgrzyty, bo na pewno jakieś będą, jeśli nie piszesz regularnie. Przeczytaj na głos jeszcze raz i daj komuś do przeczytania.

KROK 3: Domena i SSL

Zdecyduj się na domenę. Wykup od razu certyfikat SSL. To MA ZNACZENIE dla wyszukiwarek.

KROK 4: Załóż bloga

Zdecyduj na jakiej platformie chcesz mieć swojego bloga. WordPress, Blogger, Wix wszystko jedno. Teraz jest czas na instalację/zakładanie konta. Zepnij nową stronę ze swoją domeną. Opublikuj wcześniej napisane teksty. Stwórz krótką podstronę “O autorze”, najlepiej z możliwością śledzenia Twojego prywatnego konta na facebooku.

KROK 5: Zdobądź backlinki

Kontynuacja pierwszego kroku. Spraw, aby inne wartościowe strony z Twojej branży zalinkowały do Twoich wpisów. Im szybciej to się stanie, tym prędzej zyskasz pierwszych odwiedzających. Więcej o backlinkach przeczytasz w tym artykule:

Cała prawda o SEO – jak ZA DARMO rozkręcić bloga od 0 do 5000UU