amp zwiększ ruch mobilny

Liczy się każda sekunda

W połowie lipca zainstalowałem wtyczkę na blogu “AMP for WordPress”.

AMP, czyli Accelerated Mobile Pages – jest to sposób publikowania treści w internecie zoptymalizowany z myślą o urządzeniach przenośnych.

Polega to na tym, że gdy ktoś wchodzi np. na smartphonie na twojego bloga, AMP ładuje wersję uproszczoną strony. Czytelnik zobaczy sam tekst artykułu i menu bloga, dopieszczony design nie zostanie w ogóle załadowany.

Po co to?

Aby zwiększyć wygodę czytelnika.

Czas ładowania stron na komórce jest dłuższy niż w domu na stałym łączu.

Czytelnik korzystając z kafejkowego wifi lub darmowego hotspotu na lotnisku nadal chce mieć dostęp do treści, które przywykł czytać. Jeśli strona, którą próbuje otworzyć ładuje mu się pół minuty, to raczej zrezygnuje.

Dzięki AMP przy średniej prędkości internecie twój artykuł załaduje się w ułamku sekundy. Jest jeszcze jedna zaleta tego rozwiązania. Google preferuje strony, które się szybko ładują. Dzięki AMP wzrasta twoja szansa na podniesienie pozycji w wyszukiwarce.

Zacząłem od zainstalowania wtyczki:

AMP for WordPress

Dziecinnie proste.

Instalujesz wtyczkę, włączasz ją i wszystkie twoje wpisy są od teraz dostępne również w wersji AMP, która będzie wyświetlać się dla urządzeń mobilnych.

Tą wersję możesz również podejrzeć na desktopie/laptopie. Jeśli masz włączone “ładne adresy” swoich wpisów, to wersja AMP każdego wpisu dostępna jest po adresem url+”/amp”.

Na przykład:

Wpis, który teraz czytasz dostępny jest pod adresem “https://www.7hillz.pl/amp-zwieksz-ruch-mobilny/”.

A w wersji AMP pod adresem : “https://www.7hillz.pl/amp-zwieksz-ruch-mobilny/amp”

WP SEO Structured Data Schema

Po zainstalowaniu AMP na drugi dzień dostałem 2 maile od Googli z informacją:

New AMP issue detected for site https://www.7hillz.pl/ : Error in required structured data element

Czym jest structured data i skąd ta wiadomość o błędzie?

Structured data (po polsku dane porządkowane), to coś, co z pewnością zaniedbujesz, a co jest istotnym czynnikiem wpływający na rankingi w Googlach. Wrzuć jeden ze swoich wpisów – tzn. jego adres – do narzędzia testującego, które znajdziesz tutaj: https://search.google.com/structured-data/testing-tool/

Jeśli wyskoczyły ci wpisy na czerwono, to oznacza, że twój blog nie posiada structured data. Ja zainstalowałem wtyczkę WP SEO Structured Data Schema. Najważniejsze żebyś wypełnił structured data w ogólnych ustawieniach. Możesz to zrobić również dla każdego wpisu z osobna.

Komunikat o błędzie dostałem dlatego, że AMP wykorzystuje structured data. Bez tego wiele funkcji AMPa nie będzie działać  np. jeśli na blogu masz wyjątkowo dobry kontent, godny pierwszej strony w wyszukiwarce, to przy braku structured data, nie uda mu się awansować do wyróżnionych przez google wyników wyszukiwania tzw. rich results.

Ponad 50% spadek w statystykach?

Kolejnego dnia sprawdziłem statystyki bloga. Szczęka mi opadła, bo spadły o ponad połowę.

Okazało się, że wejść na bloga nie ubyło. Wręcz przeciwnie. Problem polegał na tym, że większość z nich nie była rejestrowana.

Jak to się stało?

To takie proste, a zupełnie o tym nie pomyślałem. Na urządzeniach mobilnych wpisy były ładowane w wersji AMP, czyli te pod adresem url+”/amp”. A one przecież nie mają kodu śledzenia, który jest potrzebny do Google Analytics.

Na szczęście jest to możliwe do skonfigurowania we wtyczce AMPa.

Teraz dam ci gotowca do wklejenia. W ustawieniach “Analytics” wtyczki AMP w polu typ wpisz “googleanalytics”, a w polu konfiguracja wklej następujący kod:

{
“vars”: {
“account”: KOD ŚLEDZENIA GA
},
“triggers”: {
“trackPageview”: {
“on”: “visible”,
“request”: “pageview”
}
}

Oczywiście w miejsce KOD ŚLEDZENIA GA, wpisz swój kod od Google Analytics. Ja na tą okazję stworzyłem nową “property” – co oznacza, że statsy AMPa mam liczone osobno.

Po tych wszystkich zmianach statystyki wzrosły praktycznie z dnia na dzień o 20% dla ruchu mobilnego. To moim zdaniem sporo jak na tak niewielki nakład pracy.

Daj znać czy udało ci się to zrobić. Jak masz jakieś pytania to pisz.