Jak dobrać i kupić buty snowboardowe

Autor: 21 maja, 20192 listopada, 2019Snowboard
Jak dobrać buty snowboardowe

Dobór odpowiednich butów snowboardowych jest ważniejszy od wybrania samej deski. Trochę to może wydawać ci się dziwne, ale tak właśnie jest. Pierwszy kontakt ze stopą – nie licząc skarpet – mają buty. To buty odpowiadają za komfort, ciepło i przede wszystkim za wsparcie dla twoich stóp, mięśni, ścięgien i wiązadeł w okolicach kostki i piszczeli.  

Przymierzaj

Poniżej znajdziesz kompletny przewodnik dla kupujących buty snowboardowe. Dałem z siebie wszystko, żeby wyczerpać temat, znajdziesz tu mnóstwo wskazówek, po przeczytaniu będziesz wiedział na co zwracać uwagę. Najważniejsze jest jednak, żebyś poprzymierzał różne modele i sam wyrobił sobie zdanie. Daj sobie trochę czasu.

To ciężka praca, takie przymierzanie. Najlepiej weź się za to na początku sezonu lub tuż przed. Wtedy jest największa dostępność różnych modeli butów, nie mówiąć o rozmiarach.

Przymierz nawet takie buty, o których wiesz, że ich nie kupisz. Dla porównania. Przymierz najbardziej miękkie jakie są i najbardziej twarde. Wyrobisz sobie poczucie skali twardości butów.

Nowe, czy używane, a może z wypożyczalni

Używanych bym nigdy nie kupił. Chyba, że od zaufanego kumpla, któremu nie pocą się stopy. A tak na serio, to buty snowboardowe lepiej mieć swoje, idealnie dopasowane. Z wypożyczalni korzystałem przez pierwsze dwa lata na desce. Jak już wiedziałem, że będę jeździł co roku, zainwestowałem we własny sprzęt.

Wypożyczalnia to bardzo dobry pomysł na początku przygody ze snowboardem. Uczysz się jak się dobiera sprzęt, poznajesz różne systemy wiązań butów. Później kupujesz mając już jakieś doświadczenie.

Systemy zapinania/zawiązywania butów snowboardowych

Każda firma ma swoje patenty

W pierwszej chwili może wydawać ci się, że każdy but wiąże się inaczej. Tak naprawdę są trzy główne systemy wiązań butów snowboardowych:

 1. Tradycyjne sznurówki – najmniej awaryjna opcja.
 2. Szybkie sznurówki – specjalne linki na zaciski.
 3. BOA – stalowe linki plus charakterystyczne kółeczko do zakręcania.

Do tego dochodzą rozwiązania hybrydowe, które łączą powyższe kategorie. A czasem firmy po prostu eksperymentują, żeby sprawdzić czy ich nowy pomysł znajdzie odbiorców.

Druga i trzecia kategoria może dzielić się jeszcze na buty jednostrefowe i dwustrefowe.

Jednostrefowe/dwustrefowe

W butach jednostrefowych jest jedna linka/sznurówka. W dwustrefowych, but jest podzielony na dwie strefy – każda ma swoją linkę i każdą zapina się osobno.

Jak pewnie domyślasz się, z tymi dwustrefowymi jest trochę więcej zachodu, bo jest dwa razy więcej do wiązania. To nie oznacza jednak, że buta nie da się zawiązać szybko. Na zdjęciu poniżej dwustrefowe BOA, najszybsze zapinanie dostępne w tej chwili na rynku.

but z dwustrefowym BOAKtóry system zapinania jest najlepszy?

Żaden, wszystkie są dobre. Ja osobiście przez wiele lat miałem wątpliwości co do BOA – kojarzyło mi się z tandetnym wiązaniem dla dzieci, które jest tylko po to, by dziecko miało łatwiej samo zapiąć buta. Obecnie BOA to najdroższe rozwiązanie i najszybszy system, choć wielu profesjonalistów pozostaje przy tradycyjnych sznurówkach.

W BOA jeżdżę już kilka tygodni i póki co nie mam zastrzeżeń. Najszybszy system jaki w życiu miałem. Nadal mam wątpliwości co do awaryjności. Bo co jeśli mi się popsuje na stoku. Wymiana podobno jest dziecinnie prosta, no ale przecież nie będę jeździł cały sezon z linką w kieszeni i z kółeczkiem na wymianę.

Buty, które kupiłem to Ion Burtona z dwustrefowym BOA – te na zdjęciu powyżej. Zaleta taka, że producent daje dożywotnią gwarancję na ten system.

Dobieranie butów snowboardowych – na co zwrócić uwagę

Rozmiar

Nowiutki but powinien mocno i równomiernie przylegać. Jeśli masz lekki luz nad palcami to jest ok, pod warunkiem, że jeśli stoisz na wyprostowanych kolanach, to wtedy czujesz palcami przednią ściankę buta. Możesz czuć nawet dyskomfort od nacisku przedniej ścianki buta i będzie to akceptowalne, jeśli przy ugięciu kolan tzn. przy przyjęciu neutralnej postawy snowboardzisty, dyskomfort znika i but staje się idealnie dopasowany.

Trzymanie pięty

Załóż oba buty. Przejdź się kawałek. Zrób kilka kroków i zwróć uwagę na pięty. Jeśli są unieruchomione to dobrze. Bardzo minimalnie mogą się unosić podczas chodzenia, ale im bardziej się trzymają, tym lepiej.

Twardość

Twardość, czyli flex. Mierzymy go skalą od 1 do 10, gdzie 1 oznacza, but super miękki, a 10 oznacza but ekstremalnie twardy. Wybierz twardość pod kątem stylu jazdy jaki uprawiasz i w zależności na jakim etapie jesteś. Jeśli już umiesz jeździć, robisz zakręty, a twój styl jazdy to all-mountain, czyli próbujesz wszystkiego po trochu, to spróbuj buty o średniej twardości.

W raz z nabywaniem nowych umiejętności, liczy się coraz bardziej precyzja wykonywanych ruchów. Większą precyzję zapewnia twardszy sprzęt, to samo dotyczy desek. O twardym sprzęcie mówimy, że jest responsywny, czyli szybko reaguje na twoje ruchy.

Wraz z twardością sprzętu rośnie też stopień trudności jazdy. Subtelny ruch daje większy rezultat niż mocno wyartykułowany ruch na miękkim sprzęcie. Co sprowadza się do tego, że jak już dobrze jeździsz to w twardym sprzęcie mniej się napracujesz, mniej zmęczysz i będziesz miał więcej przyjemności z jazdy.

Jeśli jednak porwiesz się zbyt wcześnie na twardy sprzęt możesz mieć nieprzyjemny czas na stoku.

Ogólnie:

 • Nauka nowych rzeczy, butterów itp. – > but o twardości poniżej 5
 • Prędkość > 50km/h, freeride -> but o twardości powyżej 5
 • Początkujący ->   poniżej 5
 • Zaawansowany -> powyżej 5

Co nie oznacza, że w dowolnym bucie nie da się zrobić wszystkiego. Da się. Ale decydując się na dany flex możesz sobie życie ułatwić lub utrudnić i tyle :).

Skarpety mają znaczenie

Im grubsze skarpety, tym cieplej. Jednak im cieńsze, tym lepiej dla kontroli jazdy. Jeśli idziesz w twarde buty, to raczej będziesz jeździć w cieńszych skarpetach. Grube niepotrzebnie zmniejszają “responsywność” buta, o której pisałem w akapicie powyżej.

Buty w wersji “wide”

Jeśli buty bardzo cię gniotą po bokach stopy i nie jesteś pewien, czy się rozchodzą w miarę użytkowania, to zapytaj sprzedawcę o wersję “wide”, czyli wersję szerszą danego modelu.

Liner, czyli but wewnętrzny

Jest to wkładka, którą sznuruje się osobno. I teraz uwaga, w niektórych modelach, niektórych firm but wewnętrzny można prać w pralce. Jeśli komuś pocą się stopy to to jest super rozwiązanie. W moich poprzednich butach była taka możliwość – w Salomon Synapse. Pranie w ogóle nie zniekształcało buta wewnętrznego, nie był sflaczały, ani rozciągnięty.

Ile kosztują buty snowboardowe i ile zainwestować

Tak jak już wspomniałem, but to najważniejsza inwestycja jeśli chodzi o cały sprzęt snowboardowy. Ważniejszy od samej dechy. W pierwszej kolejności kup buta, później dechę, a na samym końcu wiązania. Jeśli miałbym ograniczony budżet, to wiązania kupiłbym używane, deskę potestową, a buty nowe.

Ceny nowych butów snowboardowych zaczynają się od 400 zł i sięgają pułapu ponad 2000 zł.

Gdy kupuję dla siebie, staram się nie dawać więcej niż 1000 zł.  Buty z tego przedziału cenowego w zupełności wystarczają.

Jakie firmy produkują buty snowboardowe

 • Adidas
 • Salomon
 • Burton
 • DC
 • K2
 • Nitro
 • Nidecker
 • Flow
 • F2
 • Deeluxe
 • Bootdoc

Jeśli polecasz jeszcze jakąś inną markę, daj znać w komentarzu.