32 sposoby złapania C-dur na gitarze

Autor: 29 stycznia, 2017Muzyka
jak złapać c-dur na gitarze

Do tytułu tego wpisu należy dodać, że chodzi o jedną gitarę i jednego grajka. Spokojnie, nie przygniotę Cię teorią muzyki. Pokażę tylko na czym polega wyjątkowość jednego z moich ulubionych instrumentów – gitary. A dla tych co naprawdę będą chcieli nauczyć się tych trzydziestu dwóch wariantów c dur, udokumentowałem wszystko na wideo i na kilku rysunkowych gryfach gitary. Starałem się tłumaczyć jak dwulatce. Grającej, owszem. Ale przeważnie na nerwach.

Na samym początku mała uwaga. Jak gramy jakąś piosenkę, w której występuje c-dur, niekoniecznie możemy użyć dowolnego wariantu. Zależy co zostało zagrane przed i co będzie zagrane po. Wybrany akord powinien przede wszystkim pasować estetycznie do kontekstu, w którym jest użyty.

gitara cdur

Wyobraź sobie, że grasz koncert, a tu nagle musisz podjąć decyzję, którą wersję c dur teraz zagrać. Ja zawsze miałem problem z podejmowaniem tak trudnych decyzji;) Sposobów złapania jednego akordu na gitarze jest krótko mówiąc od cholery. Ta różnorodność akordów to moim zdaniem największa trudność gitary.

Jest to również największy jej atut.

Na gitarze tylko w obrębie jednego akordu mamy całą paletę różnych brzmień. Ten sam dźwięk zagrany na innej strunie brzmi troszkę inaczej. A zagranie akordu w innym miejscu na gryfie zmienia kompletnie kierunek, w którym popłyną dźwięki w dalszej części wykonywanego utworu.

Na gitarze dowolny akord można złapać na co najmniej kilkadziesiąt sposobów. Za chwilę pokaże Ci 32 różne chwyty akordu C DUR. A co najważniejsze… Zdradzę 1 prostą metodę ogarnięcia ich wszystkich. Naraz.

W sumie c-durów jest dużo więcej. Naliczyłem ponad 50. Ale żeby nie komplikować pozostaniemy przy najbardziej podstawowych wariacjach.

! Dla porównania dodam, że na pianinku C-dur zagrasz tylko na 3 sposoby. W obrębie jednej oktawy rzecz jasna.

Różnorodność akordów to największa trudność gitary. Jest to również jej największy atut.

Jak złapać c-dur na gitarze? Na pewno znasz te dwa najbardziej podstawowe chwyty. Wszystkie najlepsze, best-selerowe śpiewniki zaczynają się od nich.

chwyty c-dur

Zauważ, że niebieski chwyt jest grany na 5 strunach. Natomiast zielony na sześciu. My oprócz tego będziemy uczyć się 3 i 4-strunowych wersji akordu c-dur.

Zmontowałem prowizorycznie wideo, w którym zagrałem wszystkie warianty, o których mowa w tym wpisie. Zrobiłem mały eksperyment z widokiem na gryf z perspektywy grajka. Moim zdaniem jest to bardziej czytelne dla odbiorcy. Te wszystkie lekcje gitary na youtube, w których siedzi jakiś gość i widzisz jego gitarę z przodu, są krótko mówiąc do bani. Nic z takiego widoku nie można odczytać. Takie lekcje, choć często pomocne, można z powodzeniem traktować jako podcast i wyłączyć wizję (zamknąć klapkę od laptopa). Zaoszczędzi się oglądania zwykle mało urodziwych mord.

Póki co jakość nagrania jest słaba. Jeśli okaże się, że zainteresowanie muzycznym wątkiem będzie duże, popracuję nad swoimi skillami wideo-monterskimi i być może będę wrzucał na youtube całe lekcje gitary. Czas pokaże.

Skąd się bierze tak duża ilość możliwości zagrania jednego akordu?

Odpowiedź jest prosta. Ten sam pojedynczy dźwięk możesz zagrać w kilku miejscach na gryfie. Na przykład jeśli zagrasz na najcieńszej strunie bez przyciskania żadnego progu, to grasz wtedy dźwięk E. Możesz go również zagrać na sąsiedniej strunie na 5-tym progu lub na jeszcze kolejnej na 9-tym. Wiem, wiem, trochę skomplikowane, ale do ogarnięcia. To tylko jeden dźwięk, zaraz przyjdą akordy 🙂

Aby zagrać C-dur należy wydobyć z instrumentu 3 nutki: C, E ,G

W dowolnej kolejności.

Mogą się powtarzać.

Na gitarze wystarczą 3 struny do zagrania c-dur, ale równie dobrze możemy go zagrać na 4, 5 i 6 strunach.

 

cdur warianty

Wiem, że umiesz grać na gitarze. Wszyscy przecież potrafią. Dlatego nie będę się za bardzo wymądrzać. Dam tylko jedną wskazówkę. Jeśli nauczysz się by heart wszystkich wystąpień dźwięków C,E,G w obrębie całego gryfu gitary, nic więcej nie potrzebujesz, aby zagrać każdy możliwy wariant c-dura.

Na poniższym schemacie kropki oznaczają dźwięki c-dura. Dowolny akord wybrany z tego schematu będzie jakąś wersją c dur.

jak złapać c-dur na gitarze

Trójki.

Na poniższym schemacie zaznaczyłem akordy c-dur na trzech pierwszych, sąsiadujących strunach. Wszystkich kombinacji na 3 sąsiadujących strunach jest w sumie 12. I tylko takie trójki zagrałem na wideo. Proponuję od nich zacząć. Są łatwe do chwycenia i mają bardzo fajne, minimalistyczne brzmienie. Przy nastrojonym instrumencie rzecz jasna;).

Schody się zaczynają jak zaczniemy szukać trójek na strunach, które nie sąsiadują ze sobą.  Możecie to potraktować jako pracę domową i znaleźć 10 takich wariacji.

A oto przykładowe “czwórki” – akordy na 4 sąsiadujących strunach. Ich też mamy w sumie 12 podstawowych wersji. Na schemacie zaznaczyłem tylko wersje, które występują na środkowych czterech strunach.

c-dur na gitarze

Spróbuj teraz odkryć “piątki” i “szóstki” na podstawie tego samego schematu. Jest to naprawdę proste. Zapamiętaj tylko gdzie są dźwięki na gryfie.

Podsumowanie

Poznałeś 32 podstawowe wersje akordu c-dur na gitarze. Dowiedziałeś się, że to nie są wszystkie możliwości. Są również akordy na strunach, które nie muszą ze sobą sąsiadować. Ponadto są wersje rozległe, które wymagają rozczapierzania palców.

Nie przejmuj się nimi.

Niekoniecznie wniosą coś wartościowego do Twojej muzyki. Czasem warto z nich skorzystać jeśli chce się uzyskać takie a nie inne brzmienie, ale na ten moment zapomnijmy o nich.

Hej.

Dzięki.

Za uwagę.

Teraz pewnie chcesz jeszcze spytać “po co te wszystkie wersje”. No więc na przykład mogą być przydatne w improwizacji. Jaki sens miałaby improwizacja jakby nie było wyboru i byłaby zawsze tylko jedna droga?

Pozdrawiam,
Krzysiek