Najdłuższy sezon narciarski w życiu. Jak długie są sezony narciarskie w różnych ośrodkach

Autor: 29 października, 2019Snowboard
zima

Zeszłej zimy pobiłem rekord jeśli chodzi o długość sezonu. Pierwszy zjazd był 13 października 2018 podczas eventu Kaunertal Opening, a ostatni 3 maja 2019.

Cały ten okres od października do maja mieszkałem w samym sercu Alp, pod Innsbruckiem. Na stoku spędziłem 143 dni w tym tylko około dwóch tygodni rekreacyjnie jak Ula miała urlop. W tym czasie uczyłem snowboardu dla dwóch szkół, jednej w Innsbrucku, drugiej w Kühtai, oraz uczyłem chętnych na lekcje czytelników/odwiedzających bloga. Dodatkowo co tydzień nagrywałem filmik i wrzucałem na youtube.

Sezon w Tyrolu

Sezon w Tyrolu trwa od początku października do połowy maja. To jest 7,5 miesiąca! Oczywiście nie wszystkie ośrodki są w tym czasie otwarte. Na jesień i wiosnę działają tylko lodowce, ale to w zupełności wystarcza, muszę tylko trochę dalej dojeżdżać.

Na cały ten okres kupuję jeden skipass: Snowcard Tirol. Jeśli mieszkasz na stałe w Polsce też możesz taki skipass sobie kupić. Cena dla osób, które nie mają zameldowania w Tyrolu to 800 euro.

Na pierwszy rzut oka 800 euro wydaje się sporo. Ale moim zdaniem to jest bardzo mało w porównaniu z tym co dostajesz. Zauważ, że ci co robią sobie długi urlop i przyjeżdżają na dwa tygodnie, za skipass płacą 521 euro (to cena za 14-dniowy Superskipass w dolinie Zillertal). Nie reklamuję teraz tego skipassu, to nie jest tekst sponsorowany, ja normalnie go kupuję jak wszyscy, tylko ze zniżką dla posiadających meldunek w Tyrolu – ok. 600 euro.

W kilku miejscach w Tyrolu można też uprawiać sporty zimowe w lato. Np. na Stubaiu i w Kanuertal sezon wydłuża się nawet do początku lipca w zależności od warunków.

Sezon w Polsce

Zieleniec reklamuje się jako ośrodek, w którym sezon trwa najdłużej w Polsce. Otwierają w zależności od opadów śniegu. Zwykle na początku grudnia. Zamykają z końcem marca. To w sumie tak jak wszędzie indziej np. w Białce, więc nie jestem pewien, czy Zieleniec ma najdłuższy sezon. To, że gdzieś zostawią uruchomione wyciągi przez tydzień dłużej w kiepskich warunkach śniegowych, to nie jest żaden atutu ośrodka.

Najdłuższy sezon mają skitourowcy i freeriderzy. W Tatrach można zacząć wcześniej i skończyć później. Tylko wiąże się to z “pewną niedogodnością”, a mianowicie z chodzeniem po górach ;p.

Gdzie można jeździć przez cały rok

W dwóch ośrodkach: Hintertux w Austrii, Zermatt w Szwajcarii. Jeśli chodzi o zjeżdżanie w lato, to jeśli jest słabo z opadami śniegu, to lepsze warunki będą w okresie bliższym poprzedniej zimy. Czyli wiosna, wczesne lato. Na jesień bez opadów, to możesz się przejechać, ale na lodzie.