Najczęściej zadawane pytania snowboardowe

 

często zadawane pytania snowboardowe

Sprzęt

 

Jaki jest najlepszy sprzęt dla początkujących?

Miękki. Na miękkiej desce z miękkimi wiązaniami łatwiej będzie ci robić zakręty przy małych prędkościach i uczyć się nowych rzeczy.

Czym są deski potestowe?

To deski, które były udostępnione przez producentów do testowania np. podczas eventów otwarcia sezonu. Później taki sprzęt jest sprzedawany taniej lub odsprzedawany wypożyczalniom.

Jaką wartość kątów wiązań polecasz?

Dla początkujących 18° dla nogi prowadzącej i 0° dla tylnej. Jeśli jeździsz również switchem, czyli drugą nogą z przodu to ustaw sobie w kaczkę, czyli taki sam kąt dla obu nóg. Ja mam ustawienie 15° i 15°.

Jaką długość deski wybrać?

To zależy przede wszystkim od twojej wagi. Tabelę rozmiarów oraz więcej wskazówek znajdziesz w tym artykule: “Jak dobrać snowboard”.

Czym jest flex?

Flex, czyli flexibility snowboardu. Współczynnik flex, mówi nam jak twarda/miękka jest deska. Im większy, tym bardziej twarda. Twarde deski są bardziej wymagające, ale są bardziej efektywne i wydajne na stoku. Miękkie nadają się do nauki.

Jak ustawić highback?

Zacznij od pozycji po środku. Żeby nie był zupełnie wyprostowany, ale również żeby nie wymuszał za bardzo ugięcia kolan – to zbyt agresywne ustawienie nadające się do niskiego carvingu.

Stresuję się, że mam za długą deskę. Czy może to wpływać na moje zakręty?

Na dłuższej desce troszkę trudniej będzie się uczyć i troszkę trudniej robić zakręty. Ale nie na tyle, żeby się tym stresować. Dłuższa deska będzie ciut bardziej stabilna przy szybszej jeździe i podczas carvingu.

Skąd wiedzieć czy but snowboardowy dobrze pasuje?

Gdy stopa jest w bucie i stoisz na wyprostowanych kolanach, powinieneś czuć jak twoje palce dotykają przedniej ścianki buta. But może minimalnie uciskać – sprawdź czy to nie kwestia zawiązania buta. Po kilku dniach na stoku but się trochę wyrobi i będzie luźniejszy niż w dniu zakup.

Jak odpowiednio nawoskować deskę snowboardową?

Należy woskować regularnie. Najpierw usunąć resztki starego wosku specjalnym rozpuszalnikiem. Następnie rozgrzać żelazko do temperatury odpowiedniej dla wosku, który chcesz użyc. Ważne jest żeby nie przypalić wosku. Rozprowadź wosku równomiernie po całej powierzchni deski. Nie trzymaj żelazka zbyt długo w jednej pozycji. Jeśli deska od strony nadruku zrobiła się gorąca, to znak, że zbyt długo prasowałeś. Zostaw deskę do wystygnięcia na min. 30 minut. Potem zeskrob wosk ruchem od czubka do ogona deski.

Płyta wiązania wystaje poza deskę. Ok czy nie ok?

Nie ok. Ale jeśli to kwestia 1mm to być może nie będzie to przeszkadzać w jeździe.

Czy gogle Anona są ok?

Tak, to gogle specjalnie dla snowboardzistów, dopasowane do kasków snowboardowych.

 

Technika jazdy

Która noga z przodu?

Silniejsza. Ta, którą byś wybrał na deskorolkę. Jeśli kopiesz piłkę prawą nogą, to prawdopodobnie lewa będzie twoją prowadzącą na snowboardzie.

Jak skakać na desce?

Zacznij od wybicia się z dwóch nóg stojąc na płaskim. Później jadąc na wprost na oślej łączce. Następnie naucz się ollie na płaskim – przenieś ciężar ciała nad nogę prowadzącą i płynnie przesuń ciężar nad nogę tylnią, następnie wyskocz z tylniej nogi, a deska odda ci część energii co pozwoli ci podskoczyć wyżej niż z dwóch nóg.

Jak pokonać lęk przed prędkością?

Powoli wychodź ze strefy komfortu robiąc kontrolowane, duże zakręty. Jedź na strzałę, dojdź do prędkości, którą tolerujesz, a kiedy ją przekroczysz, zrób zakręt, tak żebyś zaczął trawersować stok, a nawet pojechał trochę pod górę, przez co wytracisz prędkość bez potrzeby hamowania pługiem.

Szybko zaczyna mnie boleć udo nogi prowadzącej. Co robić?

Przypominaj sobie podczas jazdy żeby rozluźniać mięśnie.

Czy jazda na desce jest szkodliwa dla stawów?

Jeśli nie upadasz na stawy, to nie. Jeśli rozgrzewasz się przed jazdą i rozciągasz po, to nie powinieneś mieć problemów.

Najwięcej trudności sprawia mi zmiana krawędzi z tylnej na przednią. Co robię źle?

Może być wiele przyczyn. Nie dociąrzasz wystarczająco prowadzącej części przedniej krawędzi. Wypróbuj tą wskazówkę.

Jak trawersować na tylnej krawędzi?

Aby nie tracić wysokości podczas jazdy w poprzek góry na tylnej krawędzi, przesuń trochę ciężar ciała nad tylnią nogę, a nastepnie spróbuj stopą prowadzącą wykonać ruch przypominający wciskanie pedału gazu, a stopą tylnią ruch przeciwny.

Jak upadać?

Jeśli już upadasz to staraj się nie upaść na ręce. Najlepiej zapobiegać upadkom. Kiedy czujesz zmęczenie, albo brak koncentracji to znak, że w tym dniu już wystarczy snowboardu.

Skąd utrata kontroli nad deską/krawędzią przy jeździe na wprost po płaskim?

Wynika to ze złej postawy. Być może biodra lub nawet cała górna część ciała jest skierowana do kierunku jazdy. Górna część ciała powinna być równoległa do deski i zrelaksowana. Ciężar ciała powinien być równomiernie rozłożony na obie nogi – środek ciężkości ciała po środku.

Co oznacza goofy, a co regular?

Mówimy, że ktoś jest goofy, gdy jego nogą prowadzącą jest prawa noga. A regular, gdy lewa.

Instruktor snowboardu

Czy instruktor w Polsce to rentowny zawód?

To może być dobrze płatny zawód. W zależności, czy pracujesz dla kogoś, czy masz własną szkołę, czy uczysz prywatnie, czy grupy. Stawka za godzinę średnio jest pomiędzy 30zł – 100zł.

Jak zostać instruktorem snowboardu?

Trzeba umieć robić płynnie zakręty i mieć w miarę poprawną postawę, no i nie przewracać się. Następnie należy zdać kurs instruktorski pierwszego stopnia. Więcej informacji w artykule: “Jak zostać instruktorem snowboardu”.

Do którego roku życia można być instruktorem?

Aż do śmierci.

Czy po 40-tce mam czego szukać na kursie instruktorskim?

Jeśli jesteś w miarę fit i umiesz przyzwoicie jeździć na desce, to wiek nie ma absolutnie żadnego znaczenia.