Co to jest flex nart lub snowboardu

Autor: 23 grudnia, 2019Snowboard
flex narty

Za chwilę dowiesz się czym jest flex, jaki ma wpływ na twoją jazdę oraz jak to się tłumaczy na nasze. Ten artykuł dotyczy zarówno sprzętu narciarskiego jak i snowbaordowego.  

O flexie mówimy przede wszystkim w przypadku butów narciarskich, snowboardowych, w przypadku nart i snowboardów oraz wiązań snowboardowych.

Czy jest w języku Polskim tłumaczenie “flex”?

Weźmy na przykład oficjalną stronę Salomona. Jest ona akurat przetłumaczona na język Polski. Tutaj widzimy, że flex został przetłumaczony na “stopień twardości”. A poszczególne stopnie twardości zostały przetłumaczone na “miękki”, “średni”, “reaktywny”.

Twardość i stopień twardości to najczęsciej używane określenia w Polsce. I w sumie to jest w porządku tłumaczenie. Pokazuje cechę produktu, im większy flex, tym bardziej twardy sprzęt.

Jest jednak jeszcze lepszy Polski odpowiednik flexa… flexu.

Responsiveness, czyli reaktywność

W angielskim jest jeszcze inne określenie na flex – responsiveness. Ja na to czasem mówię responsywność – tylko, że nie ma w Polskim takiego słowa. Idealny odpowiednik to reaktywność.

I to super działa na wyobraźnię, od razu możesz wyczuć czym jest flex i do czego tak naprawdę służy.

Jeśli producent używa skali od 1 do 10 na określenie flexu, to im bliżej dziesięciu, tym bardziej sprzęt będzie reaktywny. Innymi słowy będzie bardziej reagował na twoje ruchy.

Sprzęt o małym flexie

O sprzęcie miękkim, czyli takim, który ma flex poniżej 5 w skali od 1 do 10, mówi się, że wybacza błędy. W praktyce oznacza to, że jeśli popełnisz mały błąd, to sprzęt może w ogóle nie zareagować, a ty utrzymasz się na nogach i zaoszczędzisz sobie upadku. Im bardziej miękki sprzęt, tym większe błędy wybacza.

Z tego powodu, miękki sprzęt jest zalecany dla początkujących i uczących się nowych rzeczy.

Ale coś za coś.

Na miękkim sprzęcie carving nie będzie tak efektywny jak na twardym. Przy większych prędkościach będzie mniej stabilnie i będziesz czuć wszystkie nierówności terenu.

Na miękkim sprzęcie wykonujesz mniejszą pracę, żeby uzyskać podobny output jak na twardym np. żeby wykonać zakręt. Na twardym sprzęcie wkładasz znacznie więcej energii w jazdę.

Flex w butach narciarskich i snowboardowych

W przypadku butów, flex jest wyjątkowo ważny, bo mówi, jak bardzo but będzie wspierał twoje stopy i wszytko dookoła nich. Nadal mówimy o reaktywności buta, bo pośrednio przenosi twoje ruchy na deskę lub narty i ich reakcję z powrotem.

I tutaj tak samo, dla zaczynających polecane są miękkie buty. Im większe umiejętności, tym większy flex buta będzie jego zaletą.

Buty snowboardowe tracą swój flex w miarę używania. Zresztą każdy rodzaj sprzętu, z wiekiem traci swoje właściwości. Ale w przypadku butów jest to wyjątkowo zauważalne. Jeśli jeździsz cały sezon, to prawdopodobnie w tym czasie skończy się żywotność twoich butów. Rozciągną się, stracą flex, przestaną wspierać stopy – wtedy bardzo łatwo o kontuzję.

Kompletowanie sprzętu a flex

Jeśli chodzi o dobieranie całego sprzętu, to największy sens ma dobranie go w ten sposób, aby zarówno buty jak i wiązania, deska bądź narty miały porównywalny flex.