Co to jest flex nart lub snowboardu

Autor: 23 grudnia, 2019 Snowboard
flex narty

Za chwilę dowiesz się czym jest flex, jaki ma wpływ na twoją jazdę oraz jak to się tłumaczy na nasze. Ten artykuł dotyczy zarówno sprzętu narciarskiego jak i snowbaordowego.  

O flexie mówimy przede wszystkim w przypadku butów narciarskich, snowboardowych, w przypadku nart i snowboardów oraz wiązań snowboardowych.

Czy jest w języku Polskim tłumaczenie “flex”?

Weźmy na przykład oficjalną stronę Salomona. Jest ona akurat przetłumaczona na język Polski. Tutaj widzimy, że flex został przetłumaczony na “stopień twardości”. A poszczególne stopnie twardości zostały przetłumaczone na “miękki”, “średni”, “reaktywny”.

Twardość i stopień twardości to najczęsciej używane określenia w Polsce. I w sumie to jest w porządku tłumaczenie. Pokazuje cechę produktu, im większy flex, tym bardziej twardy sprzęt.

Jest jednak jeszcze lepszy Polski odpowiednik flexa… flexu.

Responsiveness, czyli reaktywność

W angielskim jest jeszcze inne określenie na flex – responsiveness. Ja na to czasem mówię responsywność – tylko, że nie ma w Polskim takiego słowa. Idealny odpowiednik to reaktywność.

I to super działa na wyobraźnię, od razu możesz wyczuć czym jest flex i do czego tak naprawdę służy.

Jeśli producent używa skali od 1 do 10 na określenie flexu, to im bliżej dziesięciu, tym bardziej sprzęt będzie reaktywny. Innymi słowy będzie bardziej reagował na twoje ruchy.

Sprzęt o małym flexie

O sprzęcie miękkim, czyli takim, który ma flex poniżej 5 w skali od 1 do 10, mówi się, że wybacza błędy. W praktyce oznacza to, że jeśli popełnisz mały błąd, to sprzęt może w ogóle nie zareagować, a ty utrzymasz się na nogach i zaoszczędzisz sobie upadku. Im bardziej miękki sprzęt, tym większe błędy wybacza.

Z tego powodu, miękki sprzęt jest zalecany dla początkujących i uczących się nowych rzeczy.

Ale coś za coś.

Na miękkim sprzęcie carving nie będzie tak efektywny jak na twardym. Przy większych prędkościach będzie mniej stabilnie i będziesz czuć wszystkie nierówności terenu.

Na miękkim sprzęcie wykonujesz mniejszą pracę, żeby uzyskać podobny output jak na twardym np. żeby wykonać zakręt. Na twardym sprzęcie wkładasz znacznie więcej energii w jazdę.

Flex w butach narciarskich i snowboardowych

W przypadku butów, flex jest wyjątkowo ważny, bo mówi, jak bardzo but będzie wspierał twoje stopy i wszytko dookoła nich. Nadal mówimy o reaktywności buta, bo pośrednio przenosi twoje ruchy na deskę lub narty i ich reakcję z powrotem.

I tutaj tak samo, dla zaczynających polecane są miękkie buty. Im większe umiejętności, tym większy flex buta będzie jego zaletą.

Buty snowboardowe tracą swój flex w miarę używania. Zresztą każdy rodzaj sprzętu, z wiekiem traci swoje właściwości. Ale w przypadku butów jest to wyjątkowo zauważalne. Jeśli jeździsz cały sezon, to prawdopodobnie w tym czasie skończy się żywotność twoich butów. Rozciągną się, stracą flex, przestaną wspierać stopy – wtedy bardzo łatwo o kontuzję.

Kompletowanie sprzętu a flex

Jeśli chodzi o dobieranie całego sprzętu, to największy sens ma dobranie go w ten sposób, aby zarówno buty jak i wiązania, deska bądź narty miały porównywalny flex.