Hintertux – sporty zimowe 365 dni w roku

Autor: 20 października, 2019Snowboard
narciarz na hintertuxie

Hintertux to wioska położona na końcu doliny Tux w Tyrolu. Potocznie mówi się o sportach zimowych “na lodowcu Hintertux” (niem. Hintertuxer Gletscher), jednak formalnie, lodowca o takiej nazwie na mapie nie ma. Ośrodek narciarski znajduje się częściowo na lodowcach Tuxer Ferner i Riepenkees, a częściowo poniżej nich. Aby dostać się do ośrodka trzeba wziąć kolejkę górską lub gondolę, które odchodzą z wioski Hintertux.

Dojazd do Hintertux

Musisz przejechać cały Zillertal, aż do Mayrhofen. Stamtąd pozostał jeszcze niewielki podjazd pod górę i dotarcie do doliny Tux, którą również musisz przejechać do końca. Przejazd z Mayrhofen do Hintertux autem trwa około 20 minut w zależności od natężenia ruchu. Z Warszawy do samego Hintertux podróż trwa około 12 godzin.

Mają otwarte cały rok

Hintertux to jeden z dwóch ośrodków na świecie, który jest otwarty 365 dni w roku. Drugim jest – leżący w sumie nieopodal, patrząc z globalnej perspektywy – Zermatt w Szwajcarii. Pogoda, niepogoda, można tam wjechać na górę. Przy bardzo silnych wiatrach co najwyżej gondole i niektóre stoki mogą być pozamykane, ale kolejki górskie chodzą cały czas. Nie polecam siedzenia w takiej kolejce podczas silnego wiatru. Nie buja tak jak gondolą, ale i tak to nie jest przyjemne uczucie.

Zdecydowanie lepiej doświadczyć Hintertux w pogodę, tylko do tej trzeba mieć trochę szczęścia. Tak wysoko w górach warunki są bardzo zmienne, a wiatry wyjątkowo silne. Wiele razy jak tam byłem, było bardzo nieprzyjemnie – fakt, że mają otwarte cały, okrągły rok, ma moim zdaniem bardziej wymiar marketingowy. Ale przy pogodzie, to jeden z moich ulubionych ośrodków i zdecydowanie najlepszy lodowiec, na jakim byłem.

A to widok z doliny Tux. Zobaczysz lodowiec i charakterystyczną górę Lärmstange już jadąc samochodem.

hintertux glacier

Co oferuje lodowiec Hintertux

Najwięcej czerwonych tras

60km tras w tym najwięcej czerwonych. Ale wiele z tych czerwonych tras jest szeroka i niezbyt stroma, bardziej podbadają pod niebieskie. Ale są też czerwone, które są dość strome. Na Hintertuxie są dwie czarne trasy, w tym najbardziej znana zamarźnięta ściana (niem. Gefrorene Wand), w trudnych warunkach są to bardzo wymagające stoki.

Ogólnie Hintertux oferuje bardzo zróżnicowany teren i stoki o różnym wystawieniu na słońce. Jak ktoś zna dobrze ośrodek to – szczególnie na wiosnę – można sobie wybierać warunki jazdy z wyjeżdżonego wiosennego śniegu,  na chłodny lekki puch lub twardą, przygotowaną trasę. Oznaczenia kolorami nie są do końca trafne moim zdaniem, ale kto by się tym przejmował.

Poza trasą

Jest tu też wiele opcji dla freeriderów nie lubiących się wspinać. Szczególnie poniżej lodowca. Od restauracji Tuxer Fernerhaus w dół jest praktycznie niezliczenie dużo możliwości zjazdu poza trasą.

Betterpark

Bardzo dobry snowpark otwierany na jesień i na wiosnę. Dla średniozaawansowanych w górę. Początkujący lepiej jak zaczną swoją przygodę z freestylem w parku przystosowanym dla początkującym. Czasem jest zwykły box, ale głównie są raile. W ostatnich latach budują tam 7 skoczni. W tym jedna big air, a trzy najmniejsze mają min. 7 metrów długości.