Zarobki programisty

Jeśli już pracujesz w zawodzie programisty i masz odwagę zdradzić ile zarabiasz, to pod wpisem w komentarzach jest na to świetne miejsce. Możesz to zrobić anonimowo. Zachęcam do zwalczania nieuzasadnionej nieprzejrzystości zarobkowej, która panuje w naszym kraju.

Przesłanie do młodych – nie wybieraj tego zawodu dla pieniędzy

Na wstępie, mam krótką wiadomość do młodych, którzy zastanawiają się nad wyborem ścieżki życiowej. Jest ona również skierowana do studentów informatyki, u których zrodziła się niepewność, czy znaleźli się w dobrym miejscu i dokonali dobrych wyborów. Jeśli interesuje Cię tylko ile zarabia programista przeskroluj sobie kilka akapitów w dół.

To the point…

Wiadomość dla wybierających się na studia

Do zawodu programisty trzeba mieć nie tylko predyspozycje intelektualne. Jeśli jesteś dobry z matematyki, to to nie jest sygnał, że powinieneś wybrać informatykę.

Do tej pracy trzeba mieć odpowiedni temperament, bardzo dużo cierpliwości oraz determinacji. No i przede wszystkim trzeba to trochę lubić, aby w tym wytrwać na długi dystans. Najlepiej jeśli informatyka jest Twoim hobby.

Ja byłem w stanie programować przez kilka lat, ale na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie wykrzesać z siebie linijki kodu. Nie z powodu jakiegoś burnoutu, bo do rzeczy, które mnie interesują mam tonę zapału i niewyczerpane pokłady energii.

Wiadomość dla studentów informatyki, którzy zwątpili

Jeśli już wkroczyłeś na ścieżkę programisty i zacząłeś wątpić, czy ten zawód jest dla Ciebie, to to nie jest koniec świata, każdy czasem wątpi, nawet ci maniacy komputerowi. Nie podejmuj żadnych decyzji pochopnie. Być może jesteś przemęczony – każdy bywa i ma chwile słabości. Poczekaj kilka tygodni, miesięcy, poszukaj czegoś pozytywnego na swoich studiach.

Odpowiedz sobie szczerze na te pytania:

  1. Czy jest coś co lubię w programowaniu?
  2. Czy jestem w stanie kodować do końca życia?
  3. Czy sam wybrałem studia informatyczne, bez sugestii innych?

Jeśli na wszystkie pytania odpowiedziałeś twierdząco, to wszystko jasne. Lubisz to, rób to i ciesz się furmanką pieniędzy. Jeśli jednak poszedłeś na studia, bo np. rodzice tak Ci zasugerowali, albo zachęciły Cię relatywnie wysokie zarobki w tej branży, to bardzo dobrze, że masz wątpliwości – jeszcze nie wszystko stracone;p (taki żart).

Pamiętaj, że każde doświadczenie jest dobre. Bardzo często jest tak, że jeśli czegoś nie spróbujesz, to się nie dowiesz. To gdzie jesteś tu i teraz to jest bardzo dobre miejsce, możesz się wiele dowiedzieć o sobie i pójść dalej, zmienić miejsce.

Chciałbym Ci pogratulować. Masz skille, które pomogły Ci się dostać na te trudne studia. Zastanów się, czy możesz swoje umiejętności jakoś inaczej wykorzystać. Dużą kasę można zarobić wszędzie indziej, nie tylko będąc programistą – choć osobiście polemizowałbym, że pensja programisty to duża kasa, w końcu wszystko jest względne.

Nieprzejrzystość zarobkowa

O zarobkach otwarcie w Polsce nie lubimy mówić. Jeżeli już, to tylko w zaufaniu zdradzamy nasze przychody i to komuś kogo już trochę znamy.

Niektóre firmy nadal nie chcą podawać widełek finansowych do swoich wakatów. Jest im to na rękę. Nieprzejrzystość zarobkowa jest tylko na rękę pracodawcy. Gdyby nie to, że brakuje specjalistów, pensje programistów byłyby zaniżane.

Skoro i tak programista dostanie tyle ile poprosi (bo inaczej np. odejdzie do innej firmy), to skąd ta nieprzejrzystość zarobkowa? Czemu nie lubimy mówić o swoich przychodach? Czy firmy zastrzegają to sobie w umowach z pracownikami, że nie wolno zdradzać zarobków? Ja nigdy czegoś takiego w umowie nie miałem.

Pójdę więc pod prąd i zdradzę Ci w tym wpisie wszystko co wiem o zarobkach programistów.

Mediana

Ankiety wynagrodzeń podają, że średnio programista w Polsce zarabia 6 tysięcy brutto.

Początkowo ciężko mi było w to uwierzyć, bo moja pensja boba-klepacza zawsze była wyższa. Ale po zastanowieniu stwierdziłem, że to może być całkiem rzetelna statystyka. Jest mnóstwo programistów długo-dystansowców, którzy spędzają 5-10 lat w jednej firmie, nie wiedząc jakie są zarobki na zewnątrz. I często zdarza się, że ci programiści zarabiają najmniej, są niedopłacani i są niestety tego nieświadomi.

Albo co gorsza są świadomi, że pracodawca ich w ch… tnie,  tylko boją się negocjować.

W dzisiejszych czasach umiejętność negocjacji jest moim zdaniem bardzo ważna, niezależnie od branży. Jeśli nie masz tego skilla, zawsze będziesz niedopłacany.

Będę mówił o kwotach “na rękę”

Netto jest dla wszystkich jasne. Tyle dostajesz na rękę i koniec. Jeśli chodzi o zarobki na kontrakcie, to będę podawał kwoty po odjęciu podatków, zusów i innych kosztów. Czyli również to co zostaje “na rękę”.

Moje zarobki w zawodzie programisty

Rok

2009

2011

2014

2015

2017

Kraj

Holandia

Holandia

Polska

Polska

Polska

Etat/kontrakt

E

E

E

K

K

Na rękę w PLN

8000

8000 (4 dni/tydz)

4500

8000

13000

Na czerwono zaznaczyłem swoją pierwszą pensję w Polsce po powrocie z emigracji. Wówczas rynku w ogóle nie znałem, nie wiedziałem ile się dostaje będąc programistą. Dostałem tyle ile poprosiłem, czyli mniej niż mogłem wynegocjować. No cóż, moja wina, nie zrobiłem researchu.

Ile zarabia programista na etacie za granicą

W 2018 roku sytuacja wygląda następująco. Oczywiście mocno uśredniając. Kwoty podane to kwoty netto na etacie. Orientacyjne, ponieważ przejścia między juniorem, seniorem itd. są raczej płynne i w każdej firmie może wyglądać to trochę inaczej.

 

HOLANDIA

SZWAJCARIA

AUSTRIA

JUNIOR

2000-3000 EUR

4000-5000 CHF

1500-2000 EUR

MEDIOR

3000-4000 EUR

5000-7000 CHF

2000-2500 EUR

SENIOR

4000-5000 EUR

7000-9000 CHF

2500-3000 EUR

 

praca na kontrakt

Ile zarabia programista na kontrakcie za granicą

A konkretnie w Niemczech i krajach Beneluxu. No tutaj to jest dopiero rozstrzał zarobkowy. Ale załóżmy, że mówimy o seniorskich pozycjach wzwyż.

No więc senior klepacz może wynegocjować zarobek 50-75 EUR za godzinę. I to jest średnia rynkowa, która na nikim nie robi już wrażenia. Jeśli w czymś się mocno specjalizujesz i jest to niszowy temat to wchodzimy na pułap 100-300 EUR za godzinę. Tylko tak. Trzeba być naprawdę mocnym i trzeba mieć bardzo dużo znajomych na linkedinie;p.

Czy warto pójść tą ścieżką

Jeśli choć trochę jara Cię programowanie i uczenie się nowych technologii, to zdecydowanie warto wybrać karierę programisty. Będziesz miał spokojne i dostatnie życie. No i będziesz robić, to co lubisz.

Jednak jeśli kręci Cię tylko kasa, to na dłuższą metę może być Ci trudno wytrzymać w tym zawodzie.

Jeśli masz inne doświadczenia i uważasz, że podane kwoty są nieprawdziwe, to pisz w komentarzach reklamacje.

Jeśli interesuje Cię temat “zostawania programistą”, to zapraszam Cię jeszcze do przeczytania wpisu, w którym zdradzam ciemną stronę tego zawodu.

Dlaczego nie warto być programistą

nie warto być programista