Liźnij topografii: izolacja

Autor: 23 marca, 201610 czerwca, 2016De-stress
topographic isolation
Izolacja – czyli stan odosobnienia lub odseparowanie, ma również swoje topograficzne znaczenie. Już raz poruszyliśmy podobny temat na blogu. Pisaliśmy o wybitności topograficznej. Ku mojemu zdziwieniu dużo osób na niego do tej pory trafiło. Chyba dlatego, że wpis ten całkiem nieźle się pozycjonuje (siła google!). W każdym razie jest plan żeby kontynuować wątek topo i ściągać kolejne rzesze wygłodniałych wiedzy czytelników.
 

Dziś oprócz tego, że poznamy definicję izolacji topograficznej, poćwiczymy trochę czytanie mapy. Spróbujemy znaleźć izolację danej góry na mapie. Takie zadanie w wielu  przypadkach może być awykonalne. Na przykład wtedy, gdy góra jest najwyższa w promieniu kilkudziesięciu kilometrów i jest najwyższym szczytem na naszym skrawku mapy. Ale izolacja jest tu tylko pretekstem, żeby pokazać Wam jak różne informacje znajdują się na mapie. Jeśli zależy Ci na rozwijaniu swojej orientacji w terenie. orientacja na mapie i jej czytanie to umiejętności “must-have”.

W tym wpisie dowiesz się:) :

  1. Jaka jest definicja izolacji topograficznej
  2. Jakie są najdokładniejsze mapy na świecie
  3. Jak szukać izolacji na mapie.
  4. Jaka jest izolacja Eigeru

 

Jeśli chcesz przejść do wcześniejszego wpisu o wybitności góry kliknij tu

Liźnij topografii: wybitność

Izolacja góry

Izolacja góry mówi nam w jakim promieniu góra dominuje nad resztą otoczenia. Izolacja jest równa promieniowi okręgu na mapie, którego środek wypada na dany wierzchołek, a którego łuk sięga najbliższego miejsca równie wysoko położonego co dany wierzchołek. Hmm….. Mówiąc językiem potocznym, izolacja mówi nam jak bardzo góra jest odległa od najbliższej, wyższej góry. Taka z grubsza, trochę nieprecyzyjna definicja:) Na zdjęciu poniżej zaznaczyłem izolację małego szczytu po prawej, przy założeniu, że poza zdjęciem z prawej strony jest tylko przepaść 🙂
 Izolacja topograficzna
Izolację można opisać również w następujący sposób. Jest to promień największego koła o środku w danym wierzchołku góry, na którego polu nie ma punktu o większej wysokości co dany wierzchołek.
izolacja-przykad

Najdokładniejsze mapy na świecie

Za najdokładniejsze mapy na świecie uchodzą mapy szwajcarskie. Nie bez powodu. Można na nich znaleźć wyjątkowo dużo szczegółów i do tego są regularnie aktualizowane. Elektroniczna wersja jest dostępna nawet za darmo tutaj…  Wszystkie mapowe przykłady zostały wzięte właśnie z map szwajcarskich.

Jak znaleźć izolację na mapie?

Może to być trudne zadanie, a nawet awykonalne. Np. gdy wyższy szczyt jest tak odległy, że nie mieści się po prostu na mapie. Ten przypadek pomijamy:). Tutaj masz fragment oryginalnej mapy. Popatrz na nią na chwilę i zastanów się co możesz z niej odczytać. Przykład, który będziemy analizować będzie dotyczył góry w prawie samym środku. Ta co ma wysokość 1165m n.p.m. , po prawo od wioski Walchwil.
przyklad-izolacja-oryginal
Szukamy izolacji szczytu, który ma 1165m. Teraz spójrzcie na mapę poniżej. To ta sama mapa tylko misternie przeze mnie przerobiona dla większej czytelności.
przyklad-izolacja-bw
  • na niebiesko to fragment terenu położony powyżej 1100m i poniżej naszego wierzchołka 1165m
  • te połamane linie na mapie to jak już wiecie z poprzedniego wpisu to warstwice, czyli izolinie łączące punkty o tej samej wysokości. Na tych mapach linie 500m, 1000m, 1500m itd. są pogrubione. Na zielono zaznaczyłem warstwicę 1000m.
  • Jeśli będziemy szli cały czas po zielonej linii, okrążymy okoliczne góry pozostając cały czas na tej samej wysokości.
  • Na południe od naszego szczytu jest przełęcz. Pogrubiłem ją lekko na czarno. Po zejściu do przełęczy ze szczytu 1165m podchodzimy w kierunku południowym, aż dochodzimy do wysokości równej 1165m
  • Jesteśmy teraz na tej samej wysokości co szczyt, z którego zeszliśmy. Odległość między naszym położeniem, a tym szczytem to właśnie izolacja. Wyznaczamy ją cyrklem na mapie. Jeśli zakreślimy okrąg o wyznaczonym promieniu i środku na wierzchołku 1165m powstanie okrąg taki jak ten czerwony na mapie powyżej.
  • Wszystkie punkty na mapie położone wewnątrz okręgu są niżej położone niż szczyt 1165m.

Izolacja Eigeru

Czytanie map terenów wysokogórskich już nie jest takie proste. Co prawda takie tereny są wyraziste i łatwo o punkty odniesiena. Jednak ilość i różnorodność form terenu może być przytłaczająca. Przeniesienie tych wszystkich informacji na mapę 2D wpływa negatywnie na jej czytelność. Dla przykładu weźmy legendarny Eiger. O Eigerze też już pisaliśmy. Bardzo popularny wpis. Z mapy dość trudno odczytać izolację Eigeru. Najłatwiej po prostu znaleźć okoliczne wyższe szczyty i ustalić, który jest najbliżej. Dla Eigeru jest to Mnich ( org. Mönch ) odległy o 2km. Izolacja Eigeru przypada o jedną warstwicę i ciut poniżej wierzchołka Mnicha. Choć na mapce na dole wygląda jakby okrąg przechodził przez szczyt, to tak nie jest. Przechodzi przez punkt na wysokości 3970m, który odpowiada wysokości Eigeru.

eiger-izolacja

 

Dzięki za uwagę. Temat był bardzo niszowy. Praktycznie nie ma żadnych informacji w internecie na temat izolacji. Tzn nie było. Teraz już coś jest. Na naszym blogu:p Mam nadzieję, że komuś udało się pomóc, kogoś zainteresować, zabawić. Jeśli polubiłeś lizanie topografii to fajnie. Bądźmy w kontakcie.

Pozdrówko,
Krzysiek