Wiązania snowboardowe – jak dobrać?

Jazda na snowboardzie wymaga nie tylko posiadania samej deski, lecz także pozostałej części niezbędnego ekwipunku jak odpowiedni ubiór, gogle, oraz dobrze dobrane buty. Niezwykle ważną częścią wyposażenia są także wiązania, które pozwalają na komfortową jazdę, a także bezpieczeństwo podczas przemierzania śnieżnych stoków. W tym artykule dowiesz się, na jakie kwestie zwrócić uwagę, aby dobrać wiązania przystosowane do ciebie i aby trening był skuteczny.

Wybierając wiązadła, powinniśmy zastanowić się jaki styl jazdy chcemy uprawiać. Różne rodzaje wiązań posiadają różne poziomy elastyczności, a jako główne wymienia się wiązadła freeride, all-mountain oraz freestyle.

  • Wiązania freeride to wiązadła o najmniejszej elastyczności, określane jako sztywne. Nadają się idealnie do wykonywania szybkich ruchów, a także dzięki nim prowadzenie samej deski jest łatwiejsze niż w przypadku innych wiązań. Takie wiązania sprawdzą się w trudniejszych terenach, na których wymagana jest szybkość oraz płynne ruchy.

  • Wiązania all-mountain to wiązadła o średniej elastyczności, które sprawdzą się na zróżnicowanym terenie. Pozwalają one także na różne style prowadzenia deski, a dzięki swojemu designowi mogą okazać się lepsze dla osób początkujących.

  • Wiązania freestyle jak sama nazwa wskazuje, będą wiązadłami o największej elastyczności, pozwalając tym samym na większe wyczucie ruchów oraz ich koordynacje, bez wpływania znacząco na sam ruch deski.

Podstawową kwestią podczas dobierania wiązań jest rodzaj zapięcia. Producenci sprzętu dla snowboardzistów oferują naprawdę wiele ich rodzajów, niekiedy nawet wprowadzają nowinki nigdzie wcześniej niespotykane. Pomimo że nowości nie brakuje, większość użytkowników preferuje jednak sprawdzone już systemy, oparte na paskach oraz pompkach, gdzie te pierwsze zapominamy na obuwiu przy użyciu tych drugich. Takie rozwiązanie pozwala na komfortową jazdę w różnych warunkach pogodowych, niezależnie od naszych umiejętności, oraz jest ceniony przez wielu użytkowników.

Innym, nie mniej popularnym rozwiązaniem, jest system oparty na szybkim zapinaniu. W tym przypadku wykorzystując odchylaną łyżkę, jesteśmy w stanie szybko włożyć lub wypiąć z wiązania naszego buta, a samo dopasowanie pasków odbywa się tylko raz, zależnie od naszych preferencji. Samo wyciąganie buta opiera się tutaj na odchyleniu łyżki, bez konieczności rozpinania paska umiejscowionego przy kostce. Warto zaznaczyć, że wymienione tutaj dwa systemy są kompatybilne z wieloma rodzajami obuwia, co przekłada się na ich popularność oraz komfort korzystania.

Aby dobrze dobrać wiązania, tak aby spełniały nasze wymagania zarówno komfortu, jak i bezpieczeństwa oraz stabilności, powinniśmy dobierać je pod kątem pozostałego sprzętu. Dobrze dopasowany do siebie ekwipunek przełoży się na przyjemność jazdy. Dlatego właśnie powinniśmy zacząć od zakupu dobrze dobranych do nas butów oraz deski, a na sam koniec dokompletować do całości wiązadła. Warto więc spędzić nieco więcej czasu na kompletowaniu naszego sprzętu.

Istotną rolę w kwestii wiązań ma także ich cena. Nie jest tajemnicą, że w przypadku tego konkretnego elementu nie powinniśmy oszczędzać. Każdy snowboardzista doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wiązadła stanowią najważniejszy oraz najdroższy punkt naszego ekwipunku. Ceny rynkowe wahają się w przedziałach od 300 do nawet 2000 tysięcy złotych, a także o wiele więcej jeśli zaczniemy przeglądać sprzęt dla profesjonalistów. Oczywiście cena, jaką każdy powinien przeznaczyć na wiązadła snowboardowe jest kwestią indywidualną, zależną od możliwości finansowych, lecz produkty znajdujące się pomiędzy 700 a 1300 złotych będą w zupełności wystarczające. Inną opcją jest także kupowanie używanych, dobrych markowo wiązań, jeśli jesteśmy pewni że ich ogólny stan będzie dla nas zadawalający.

Wiązania stanowią jeden z najważniejszych elementów ekwipunku każdego snowboardzisty. Dokonując zakupu, należy zastanowić się jaki styl jazdy preferujemy, lub chcemy się uczyć. Warto także zwracać się w stronę sprawdzonych już wzorców, szczególnie na samym początku przygody ze snowboardem.