Jak dobrać wiązania snowboardowe – kompletny poradnik dla kupujących

Autor: 22 lipca, 201923 grudnia, 2019Snowboard
jak dobrać i kupić wiązania snowboardowe

Wiązania snowboardowe służą do przymocowania stóp do snowboardu i unieruchomienia ich w stałej podczas jazdy pozycji. Zależy od nich przede wszystkim komfort twojej jazdy, szybkość wpinania się oraz reaktywność deski na twoje ruchy.

Dobieraj na samym końcu

Wiązania powinieneś dobierać na samym końcu, jak już masz dobrane buty i deskę. Dlaczego? Wiązania najmniej wpływają na twoją technikę jazdy – pod warunkiem, że spełniają swoje postawowe zadanie, to znaczy nie odpinają się. Oczywiście są ważnym elementem, bo przenoszą twoje ruchy ze stóp na deskę i bez nich nie ma jazdy na desce. Jednak w pierwszej kolejności skup się na butach, a potem na wyborze deski.

Tym bardziej przy ograniczonym budżecie nigdy nie inwestuj w wiązania kosztem butów lub deski. Lepiej jeśli zdecydujesz się na tańsze wiązania, ale za to lepsze buty.

Jak dobierać wiązania snowboardowe

Jak już masz buty i snowboard o zbliżonych do siebie stopniach twardości przyszedł czas na dobór wiązań. Te również powinny wpadać w kategorię twardości twoich butów i deski.

Dobrze by było jeśli przed zakupem przymierzysz wiązania z butami. Wiązania najczęściej występują w trzech rozmiarach: small, medium, large. W tabelach producenta wiązań znajdziesz przedziały rozmiarów butów do których się one nadają.

Sprawdź, czy płyta wiązania nie jest szersza niż but. Jeśli jest szpara na kilka milimiterów to ok. ale pół centymetra z lewej i z prawej to już trochę za dużo. Chyba, że nie masz wyjścia, ale im bardziej dopasowana płyta do buta tym lepiej.

Przymierz również wiązania do deski. Płyta wiązania nie powinna wystawać poza krawędź. No i oczywiście system montowania wiązań powinien być kompatybilny z deską.

Ile kosztują wiązania snowboardowe

Używane kupisz już za ok. 200 zł, a najtańsze nowe np. firmy Ride znajdziesz w cenie ok. 300 zł. Ceny sięgają aż do 1500 zł. Najdroższe wiązania to wiązania do splitboardu, czyli deski rozkładanej na pół, umożliwiajacej skitouring.

Najtańsze nie zawsze znaczy najgorsze. Jednak jesli jeździsz sporo to polecam pomyśl o wiązaniach ze środka tego przedziału cenowego czyli za ok. 800-1000 zł. W posezonowej przecenie na pewno zaoszczędzisz z tego kilkaset złotych.

Ja zwracam szczególną uwagę na niezawodność systemu zapinania i na trwałość wiązania. Takie informacje zdobędziesz czytając opinie innych.

Miękkie, czy twarde

Twardość dobieraj do twardości butów i deski. A jeśli jeszcze nie wiesz na jakiej twardości sprzęt się zdecydować to w skrócie wygląda to tak: jeśli jesteś początkujący lub uprawiasz freestyle wybierz sprzęt miękki, jeśli jeździsz po wszystkim i nie masz ulubionego stylu jazdy to wybierz średnią twardość. Jeśli jeździsz szybko, w trudnych warunkach, w tym freeride, wybierz sprzęt twardy.

Elementy wiązania snowboardowego

Elementy wiązania snowboardowego

Jaki rodzaj wiązań wybrać

Dwa paski

Tradycyjne wiązania są zapinane na dwa paski tj. te na zdjęciu tytułowym. Jeden obejmuje nogę tuż nad stopą, a drugi, mniejszy, nad palcami u stóp. Jest to najprostszy i najbardziej niezawodny system.

Zapinane od tyłu

W tym systemie highback, czyli ta łyżka z tyłu, jest otwieralny. W takie wiązanie wsuwasz stopę i zamykasz highback. To rozwiązanie stosowane jest przez firmy Flow i Gnu. Cieszy się popularnością wśród początkujących. Jednak w porównaniu z tradycyjnymi wiązaniami wypada ciut gorzej jeśli chodzi o całkowite unieruchomienie stopy.

Step On

W 2017 Burton wprowadził na rynek nowe rozwiązanie. Na wzór wiązań narciarskich, but zwyczajnie wpinasz w podstawę wiązania i już. Na ten temat przeczytasz więcej w tym artykule Step On Burtona – czy warto.

Co wybrać?

Moim zdaniem tradycyjne wiązania zawsze będą dobrym wyborem. Jeśli zależy ci na wygodzie i szybkości wpinania to zdecydowanie Step On ponad Flow, pod warunkiem oczywiście, że masz do dyspozycji aż 3000 zł. System Step On to tak naprawdę nie same wiązania, ale również specjalnie zaprojektowane buty. Kupujesz komplet.