Jak wsiąść na orczyk i jak się na nim utrzymać

Autor: 11 grudnia, 201923 grudnia, 2019Snowboard
orczyk

Zanim po raz pierwszy wejdziesz na orczyk

Upewnij się, że potrafisz solidnie z poprawną postawą jechać na strzałę po oślej łączce. I to zarówno z dwoma nogami w wiązaniach jak i tylko jedną.

Powinieneś też oczywiście umieć się zatrzymać.  Czyli zrobienie zakrętu w kształcie literki “J” – w dowolną stronę – jest wymagana.

Orczyki szarpią. W tym cała trudność. Niektóre szarpią mniej, niektóre bardziej. Zanim wejdziesz na pierwszy lepszy najpierw zobacz, czy ludzie mają z nim problemy. Jeśli większość daje radę to możesz śmiało na niego iść.

Orczyki zakończone kotwicą będą nieco łatwiejsze dla snowboardzistów niż te z kółeczkiem.

Jak wsiąść na orczyk

Po pierwsze załóż kask. Orczyki to najbardziej niebezpieczny rodzaj wyciągu.

Na orczyku tak naprawdę nie jedziesz. Nie siedzisz na nim, nie spoczywasz, jedziesz w pozycji aktywnej, w której na początku może być ci trudno się zrelaksować. Orczyk cię tylko ciągnie.

Po pierwsze, na orczyku jedziesz z jedną nogą wypiętą. Niekoniecznie jest to bezpieczniejsze jak twierdzą spece od bezpieczeństwa w ośrodkach, ale takie są wymagania. Jeśli przyczłapiesz się do orczyka z dwoma nogami wpiętymi to pan od wyciągu poprosi cię o wypięcie jednej nogi.

Kiedy przyszła kolej na ciebie, ustaw się w pozycji, deskę połóż płaską całą powierzchnią deski na śniegu. I odwróć głowę za siebie, stamtąd będzie nadjeżdżał twój transport. Kółeczko orczyka lub jedno ramię kotwicy złapiesz bez problemu jeśli zawiesisz na nim wzrok już kilka sekund przed próbą złapania. Wkładasz je pod udo nogi prowadzącej, uważaj żeby nie wyskoczyło. Wkładasz od przodu, jednym szybkim ruchem.

Przez krótką chwilę, orczyk przejeżdża nad tobą, a ty masz jego końcówkę między nogami. W tym momencie jeszcze stoisz w miejscu i czekasz na to okropne szarpnięcie, którego tak naprawdę wcale musi nie być.

Jak uniknąć szarpnięcia orczyka

No więc załóżmy, że masz już orczyk między nogami, ten nad tobą przejeżdża i czekasz. To nie czekaj, tylko delikatnie podciągnij się przy pomocy orczyka, tak jakbyś chciał wprawić swoją deskę w ruch zgodny z kierunkiem jazdy na orczyku.

Chodzi o to, żebyś uprzedził orczyk i tuż przed szarpnięciem wprawił się w ruch. Jak ci się to uda to żadnego szarpnięcia nie będzie, a ty płynnie przejdziesz w podjeżdżanie.

Jak utrzymać się na orczyku

Trzymaj neutralną pozycję i patrz przed siebie zgodnie z kierunkiem jazdy. Nie rozglądaj się na boki, nie patrz na deskę. Nie ciągnij za orczyk, rozluźnij ręce, to on ma wykonywać ciężką pracę, a nie ty. Wiem, że to może być trudne na początku, ale spróbuj się rozluźnić. Rozluźnij udo, na które napiera orczyk, tylko tak, żeby nie wyskoczył.

Powodzenia. Daj znać jak poszło 🙂 i czy się udało za pierwszym razem i czy te wskazówki pomogły.