Jak kupić działkę?

Autor: 28 lipca, 20164 czerwca, 2017Życie.praca

Przeczytaj o naszym doświadczeniu z kupowaniem działki pod zabudowę jednorodzinną. Na co zwracać uwagę oraz jakich formalności należy dopełnić i ile to wszystko kosztuje.

Każdy prawdziwy mężczyzna powinien zbudować dom, posadzić drzewo i spłodzić syna. Tak piszą na demotywatorach i wykopach. Więc to musi być prawda. Zdecydowałem, że muszę i ja podjąć wyzwanie i poczynić kroki ku zostaniu prawdziwym mężczyzną. Inaczej nie mógłbym sobie więcej spojrzeć w oczy podczas porannego mycia zębów. A ja tak lubię patrzeć na siebie w lustrze…

Głupi jak zawsze humor się mnie trzyma, więc teraz na serio… Czy myślicie, że spłodzenie córki też się liczy?

Sorry. Nie mogłem się powstrzymać. Teraz już zupełnie poważnie. W tym wpisie podzielę się naszym doświadczeniem z kupowaniem gruntu pod zabudowę.

Jak kupiliśmy działkę?

Na wiosnę tego roku (2016, dla tych co będą ten wpis czytać w przyszłości ;-> ) kupiliśmy działkę 1000m. W ciągu najbliższyh sześciu miesięcy planujemy zbudować na niej nasz drewniany, całoroczny domek.

Za chwilę dowiesz się na co zwróciliśmy uwagę przed zakupem działki, jakie dokumenty musieliśmy zebrać oraz jakich formalności dopełnilismy. Jest tego trochę. Ale temat nie taki straszny jak się może wydawać. Trzeba przede wszystkim podejść do takiego zakupu na spokojnie i nie śpieszyć się z decyzją. Dokonać świadomego wyboru i cierpliwie spełnić wszystkie formalne wymagania. Z pokorą.

Skąd czerpać wiedzę na temat przepisów prawnych związanych z zakupem działki?

 • po prostu zadzwoń do urzędu miasta/gminy, starostwa i zadaj proste pytanie: “Jak kupić działkę?” Zdziwisz się ile informacji można zebrać w ciągu dwóch minut rozmowy.
 • poszukaj notariusza i spytaj o wymagane dokumenty
 • porozmawiaj ze znajomymi, popytaj czy ktoś ma jakiekolwiek doświadczenia
 • szukaj porad w internecie

Działkę polecam kupować z głową. Najlepiej użyć do tego własnego mózgu. Jeżeli już czerpiemy wiedzę z internetu to lepiej przeczytać z dziesięć różnych artykułów. Odradzam poleganie na pierwszej lepszej stronie z wyszukiwarki. Pamiętaj Przeszukując internet ustaw opcję wyszukiwania najświeższych artykułów. Ja zwykle przeszukuję strony młodsze niż rok.

jak kupić działkę

9 rzeczy, na które zwróciliśmy uwagę wybierając działkę

 1. Lokalizacja. My wybraliśmy las.
 2. Wymiary. Czy wymarzony dom się na niej zmieści?
 3. Teren. Czy jest równy, czy nie jest podmokły?
 4. Dojazd. Czy jest dostep do drogi publicznej?
 5. Media. Czy są przyłącza prądu i wody?
 6. Słońce. Jaka jest orientacja działki na kierunki świata?
 7. Sąsiedzi. Sprawdzić kto jest Twoim potencjalnym sąsiadem.
 8. Wycinka drzew. Jeśli działka zalesiona, to czy będzie można co nieco wyciąć i czy trzeba mieć pozwolenia na wycinkę.
 9. Wody gruntowe. Czy coś płynie pod gruntem? Czy jest studnia głębinowa?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Warto dowiedzieć się, czy wybrany przez Ciebie grunt jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli tak, to bardzo dobrze. Wówczas zdobycie pozwolenia na budowę będzie dużo prostsze i nie będzie trzeba czekać na nie miesiącami. Warto też przeczytać ten plan i np. upewnić się, czy nie ma planu budowy autostrady zaraz obok Twojej przyszłej działki. Zadzwoń do urzędu gminy lub miasta, aby to sprawdzić oraz dostać namiary (w sensie linka url) na ten dokument. Są to dane publiczne więc nie powinno być problemu.

No dobra.
Wybraliśmy już działkę. Co dalej?

Co warto zrobić przed zakupem wybranej działki

 1. Sprawdzić, czy jest to działka budowlana.
 2. Sprawdzić, czy jest objęta miejscowym planem zagospodarowania
 3. Sprawdzić wpis w księdze wieczystej ( w tym celu trzeba iśc do sądu rejonowego)
 4. Zrobić wywiad i pogadać z sąsiadami.
 5. Sprawdzić media. Sprawdzić licznik prądu. Zejść do studzienki z licznikiem wody. My tego nie zrobiliśmy i się okazało, że do studzienki się ktoś/kiedyś włamał i ukradł licznik.
 6. Sprawdzić wpis w ewidencji gruntów
 7. Sprawdzić czy działka jest objęta programem rewitalizacji.
Co jeśli powierzchnia działki jest inna w księdze wieczystej, a inna w ewidencji gruntów?
Tak było w naszym wypadku. Wtedy trzeba w starostwie lub urzędzie miasta (wydział geodezji) złożyć wniosek o sporządzenie (czyt. wydrukowanie i wystawienie rachunku na 150zł) wyrysu z ewidencji gruntów. Jest to taka prosta mapka potwierdzająca faktyczną powierzchnię gruntu i wyjaśniająca z jakich przyczyn powstała różnica.

Dokumenty potrzebne do sporządzenia aktu notarialnego

 1. Wypis z księgi wieczystej
 2. Wypis z ewidencji gruntów
 3. Akt własności sprzedającego
 4. Dane osobiste kupującego i sprzedającego
Dodatkowe opłaty (oprócz kosztu działki) 
– 2% podatku od zakup nieruchomości
– honorarium notariusza

Czego musieliśmy dopilnować PO zakupie działki

 1. Po zakupie działki masz 2 tygodnie na złożenie w urzędzie gminy lub miasta deklaracji podatkowej. To jest ważne.  
 2. Trzeba poczekać aż przyjdzie pocztą potwierdzenie z sądu o uaktualnieniu księgi wieczystej. Od momentu odebrania masz 7 dni aby sprawdzić dane czy się zgadzają i ew. zgłosić poprawkę. Jak 7 dni minie to oczywiście też można to zgłosić, ale już wtedy trzeba będzie za to zapłacić.
 3. Można złożyć w urzędzie skarbowym wniosek o weryfikację ceny działki. Nie jest to obowiązkowe. Choć jeśli cena jest zaniżona to nawet po paru latach urząd może to odkryć i żądać wyrównania. Jednak (podobno, wyczytane w necie) w niektórych sytuacjach jest niewskazane składanie takiego wniosku.Urząd może to potraktować jako donos na samego siebie. Nie wiem ile w tym prawdy, bo brzmi dość absurdalnie. My takiego requestu w każdym razie nie złożyliśmy.
Jak kupić działkę rekreacyjną?
Wszystko przebiega bardzo podobnie. Jest jednak zasadnicza różnica między kupnem zwykłej, a rekreacyjnej działki. Podatek. Jest on dużo wyższy w przypadku działki rekreacyjnej. Warto to wziąć pod uwagę. My dla działki pod zabudowę jednorodzinną płacimy w tym roku ok. 250zł. Działka ma 1020 metrów kw. i jest w województwie łodzkim.

 

Podsumowując. Jest kilka nudnych rzeczy, których należy dopilnować. Ale uwierzcie, że w sumie jest to wszystko bardzo ekscytujące. Kupno działki jest bardzo, ale to bardzo fajne. Bo kupujesz dla siebie nie nowy T-shirt, nie pączka, nie mebel, tylko coś o wiele bardziej trwałego. Może Twoje dzieci i wnuki będą spędzać na tej działce czas. Kupujesz wycinek Ziemi, który przeżyje nas wszystkich:).

 

Pozdrowienia ślę z Sokolnik pod Łodzią

Krzysiek