Jak rozciągać się po całym dniu na stoku

Autor: 26 lutego, 2020Snowboard
bol uda jazda na desce

Jeśli zawsze się rozciągasz po snowboardzie to wielki szacun. Mi na początku swojej przygody z dechą, w ogóle to przez myśl nigdy nie przeszło. Dopiero jak zaczęły mi doskwierać bóle mięśni i uczucie strasznego zesztywnienia na drugi dzień po snowboardzie, zacząłem zastanawiać się skąd to się bierze i jak temu zapobiec.

Nie będę ściemniał, że ja zawsze się rozciągam, bo często jest teraz tak, że po dniu na stoku muszę gnać po dzieciaki do przedszkola i żłobka.

Na szczęście coraz częściej znajduję w sobie motywację, żeby chociaż przez te symboliczne 5 minut rozciągnąć kilka najważniejszych mięśni. I pomalutku wchodzi to w nawyk.

Jakie ćwiczenia rozciągające na początek?

Zacznij od tego co znasz, np. to co robią biegacze po bieganiu. Na początku samo przypomnienie sobie o rozciąganiu i zrobienie kilku ćwiczeń to wielki sukces – no bo komu się chce po ciężkim wysiłku jeszcze ćwiczyć.

Po pierwsze czworogłowe uda. Na stojąco łap za stopę i przyciągaj do pośladka.

Po drugie, tylne uda. Stoisz, nogi na szerokość bioder i skłon do ziemi. Spleć ręce, złap za łokcie, rozluźnij się i puść głowę niech górna część ciała ulega sile grawitacji. Możesz zrobić również skłon, ale z bardzo szeroko rozstawionymi nogami.

Po trzecie, łydki. Stań metr od jakiejś ściany, oprzyj śródstopie jednej nogi o ścianę, a pięta na ziemi, blisko ściany, tak żebyś czuł rozciąganie w łydce. Drugą nogą odpychaj się teraz tak abyś poczuł, że łydka się rozciąga.

Jak miałeś upadki to nie rozciągaj skontuzjowanych miejsc

Kontuzje zostaw w spokoju. Jeśli zaliczyłeś parę gleb to pewnie też czujesz napięcie w barkach lub szyi. To jest o tyle dziwne uczucie, że wydaje się, że te miejsca wołają o rozciąganie. Ale nie, jest odwrotnie, po paru dniach, bym je rozgrzewał i robił np. bardzo delikatne krążenia głową, ramionami, dopiero potem wprowadzałbym powoli rozciąganie.

Jestem ciekaw ile osób rozciąga się po snowboardzie. Daj znać w komentarzu jeśli należysz do tej wąskiej grupy.