Jak trawersować na snowboardzie

Autor: 23 grudnia, 2019Snowboard
trawersowanie

Trawersowanie to przemierzanie stoku lub zbocza góry w poprzek. W porównaniu z narciarzami snowboardziści wypadają bardzo słabo jeśli chodzi o umiejętność trawersowania. W tym artykule poznasz prosty trick, który odmieni twój trawers i już nic nie pozostanie takie samo.

To, że narciarze są w tym lepsi wynika z prostego faktu, że mają dwa razy więcej krawędzi do utrzymania się na stoku. Snowboardziści mają utrudnione zadanie, ale to jak najbardziej jest możliwe, żeby trawersować równie dobrze na desce.

Asymetria

Jeśli czujesz wyraźną asymetrię gdy porównasz swój trawers na przedniej i tylniej krawędzi, to prawdopodobnie wynika to z postawy. Zwróć uwagę czy nie skręcasz górnej części ciała do kierunku jazdy oraz czy nie łamiesz się w pół.

Neutralna, wycentrowana postawa to punkt wyjścia do udanego trawersu.

Poćwicz na początek przecinanie stoku zakrętem ciętym z zachowaniem dobrej postawy.

Trick z pedałem gazu

Ta prosta sztuczka – choć bardzo nieintuicyjna – sprawi, że nauczysz się urzymywać wysokość jadąc w poprzek stoku, a nawet podjeżdżać do góry.

Z wycentrowanej postawy minimalnie przejdź na tylnią nogę.

Trawers na tylniej krawędzi

Wciśnij przednią stopą pedał gazu – ruch stopą analogiczny do wciskania pedału w samochodzie. Samo to spowoduje, że nie będziesz tracić wysokości. Teraz jeśli chcesz więcej tzn. nawet podjechać pod górę. To tylnią stopą wykonaj ruch przeciwny – tak jak byś wciskał piętę, a unosił palce. Deska wtedy mocno skręca się w talii – w odwrotny sposób niż przy zakręcie jadąc w dół stoku – co umożliwi ci teraz wykonać mini zakręt w górę stoku (w zależności od ukształtowania terenu).

Trawers na przedniej krawędzi

Analogicznie. Wciśnij przednią stopą odwrotny pedał gazu – czyli tak jakbyś wciskał piętę i chciał unieść palce.  A tylnią stopą możesz dodać zwykły pedał gazu.

 

I tyle. To bardzo proste. Koniecznie to wypróbuj i daj znać w komentarzu jakie przyniosło efekty.