Jak wysiadać z wyciągu krzesełkowego

Autor: 5 stycznia, 2020Snowboard
wyciąg krzesełkowy

Wysiadanie z wyciągu krzesełkowego na snowboardzie jest dla początkujących równie przerażające ja wsiadanie na orczyk. Dla niektórych to stres. Miałem kiedyś na lekcji chłopaka, który stojąc w kolejce do wyciągu przewrócił się i złamał sobie nadgarstek. Prawdziwa historia.

Jest to trochę trudniejsze niż na nartach – z pozycji siedzącej masz się szybko znaleźć w pozycji do jazdy bokiem. Ale jeśli się skupisz i będziesz pamiętać o tych kilku krokach, o których zaraz się dowiesz, bezpiecznie wysiądziesz z wyciągu.

Co potrzebujesz umieć zanim wsiądziesz na wyciąg krzesełkowy

powinieneś umieć:

  • jechać swobodnie na strzałę z prawidłową postawą
  • zatrzymywać się
  • jechać swobodnie na strzałę z prawidłową postawą, ale tylko z jedną nogą wpiętą w wiązanie
  • zatrzymywać się z jedną nogą wpiętą w wiązanie

Wysiadanie krok po kroku

Wyobraź sobie, że siedzisz w wyciągu krzesełkowym. Zbliżasz się do stacji, zaraz wysiadka. Otwiera się klapa/zwalnia blokada krzesełka. W tym momencie jeszcze jesteś nad ziemią tuż przy stacji. Już teraz ustaw swoją deskę w kierunku do jazdy – prostopadle do krzesełka. Ręką, którą masz normalnie z tyłu podczas jazdy na desce, złap się oparcia krzesełka. Obróć teraz górną część ciała w kierunku pozycji na desce. Możesz usiąść ostrożnie na półdupku, ale nie zsuwaj się jeszcze.

Krzesełko dojeżdża do stoku, czujesz jak twoja deska dotyka ziemi. Połóż ją teraz płasko, całą powierzchnią na stoku. to jest kluczowe, żebyś nie stawał na krawędzi, deska płasko. Tak jak ją przed chwilą ustawiłeś, cały czas powinna być ustawiona w kierunku jazdy.

Przez sekundę lub dwie możesz ślizgać się całą powierzchnią deski po stoku, siedząć jeszcze półdupkiem w krzesełku. Przyszedł czas żebyś wstał. Odepchnij się ręką, którą trzymasz oparcie krzesełka. Podnieś się i jednym pewnym ruchem postaw wolną nogę na desce przy tylnim wiązaniu, przyjmij wycentrowaną pozycję.

Dociśnij tylnią nogę do wiązania i jedź na strzałę. Patrz przed siebie na wprost. Jeśli ktoś stoi ci na drodze, próbuj od razu się zatrzymać, poprzez zrobienie zakrętu w kształcie litery “J” i zahamowanie pługiem. Nie wymijaj osób stojących ci na drodze zakrętami, bo z każdą sekundą nabieraz prędkości, a ty masz jedną nogę wypiętą.