szkoła snowboardowa, dziecko zjeżdża

Tak jak brakuje informacji o tym, które uprawnienia instruktorskie do czego uprawniają i w których krajach są uznawane, to temat zakładania szkółki narciarskiej to już totalny ból głowy…

…żeby nie powiedzieć ból d*py, bo trzeba naprawdę przysiąść, pokopać w internecie i popytać mądrzejszych ludzi, żeby dojść jak to wszystko działa.

Jak założyć szkółkę narciarską w Polsce

Najprostszy scenariusz – chcesz otworzyć szkółkę w Polsce i działać tylko na terenie Polski. Ponieważ w naszym kraju nie jest to regulowane prawnie – w przeciwieństwie do np. Szwajcarii, Austrii, Francji i Włoch – każdy może tu prowadzić szkółkę.

Każdy, kto założy działalność gospodarczą rzecz jasna. Jeśli chcesz tylko zarządzać szkółką narciarską lub snowboardową nie musisz być nawet instruktorem. Natomiast jeśli chcesz osobiście uczyć swoich klientów, to sam zdrowy rozsądek podpowiada, że powinieneś zdobyć kwalifikacje.

Samo otwarcie firmy i ogłoszenie światu, że “hej, otwarłem szkółkę” teoretycznie powinno wystarczyć. Co możesz jeszcze zrobić to zdobyć licencję szkółki narciarskiej.

Jak zdobyć licencję dla swojej szkoły

Siła autorytetu

Moim zdaniem to oczywiste – licencjonowana szkółka może zdobyć więcej klientów. Wszelkie znaki jakości, medale i dyplomy sprawiają, że twoja szkoła zyskuje autorytet.

Część klientów to właśnie dlatego wybierze twoją szkołę.

Zdobycie licencji to niby tylko czysto marketingowe zagranie, ale nie do końca.

Aby uzyskać licencję trzeba spełnić odpowiednie warunki. W skrócie oznacza to, że w licencjonowanej szkole nie możesz zatrudnić byle kogo.

Jeśli szkoła posiada licencję oznacza to, że kadra instruktorska jest wykwalifikowana zgodnie z międzynarodowymi standardami. A co najważniejsze wie jak zadbać o bezpieczeństwo na stokach.

Licencja SITN-PZN

PZN (Polski Związek Narciarski) to jedyne stowarzyszenie w Polsce, które jest członkiem międzynarodowego FIS. Z PZN jest skoligowane stowarzyszenie instruktorów SITN.

To właśnie SITN (Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN) jest odpowiedzialny za wydawanie licencji. Więcej informacji znajdziesz bezpośrednio na ich stronie Wniosek o licencję SITN-PZN na sezon 2018/2019.

jak otworzyć szkółkę narciarską

Jak uczyć swoich klientów w Alpach

Usługa transgraniczna

Oczywiście nie musisz rejestrować działalności gospodarczej w każdym kraju, w którym chcesz uczyć swoich klientów. Istnieje coś takiego jak usługa transgraniczna.

To jest właśnie to czego szukają snowboardowi freelancerzy oraz agencje turystyczne oferujące wyjazdy na ferie zimowe z instruktorem.

Dotyczy to m.in. krajów alpejskich.

Oraz wszystkich krajów, w których branża sportów zimowych jest regulowana prawnie.

O co w tym chodzi:

Usługa transgraniczna – po angielsku cross border service, po niemiecku Ausflugsverkehr. Polega to na tym, że w kraju, w którym chcesz uczyć na własny rachunek, powiadamiasz odpowiedni organ, o tym, że będziesz świadczył usługę na terenie ich kraju.

Cała trudność polega na znalezieniu organizacji (lub urzędu), która się tym zajmuje. Ewentualnie trzeba będzie spełnić dodatkowe warunki, narzucone z urzędu. Mało z tym wszystkim biurokracji, ale trzeba po prostu wiedzieć gdzie uderzać.

Weźmy dla przykładu Austrię

Jeśli chcesz zabrać swoich klientów do Austrii, musisz powiadomić Tyrolean Ski Instructors Association (Tiroler Skilehrerverband).

Jest to stowarzyszenie instruktorów, które znajduje się przy Anichstraße 29 w Innsbrucku.

Warunkiem świadczenia usługi transgranicznej jest posiadanie przez instruktora prowadzącego zajęcia lub instruktora nadzorującego, zdanego Euro Test i Euro Security.

Dodatkowo usługa ma być oczywiście tymczasowa i zgłoszona na 3/4 tygodnie przed jej świadczeniem.

W przyszłości postaram się opublikować listę krajów z ich odpowiedzialnymi za usługi transgraniczne organizacjami.

Jak otworzyć szkołę snowboardową za granicą

Tutaj masz dwie drogi do wyboru.

  1. zdobywasz uprawnienia instruktorskie w kraju, w którym chcesz otworzyć szkołę i dochodzisz do poziomu, który to umożliwia
  2. zdobywasz tytuł instruktora międzynarodowego gdziekolwiek na świecie (ISIA stamp lub ISIA card), a następnie zgłaszasz chęć uznania Twojej licencji w kraju, w którym chcesz otworzyć szkołę. Tutaj tylko musisz się liczyć z ewentualnym dodatkowym egzaminem. Ale może się skończyć na papierkowej robocie:).

O tym jak zostać instruktorem snowboardu / narciarstwa napisałem następujące artykuły – zapraszam do przeczytania:)

 

Jeśli chciałbyś coś dodać na temat otwierania szkółki narciarskiej to zapraszam do komentowania poniżej, ewentualnie możesz mi wysłać maila na adres :    mail@7hillz.pl

Zapraszam również do obejrzenia filmiku na temat otwierania biznesu w sportach zimowych: