Ostatnia aktualizacja 23 marca 2017. Pracować jako instruktor snowboardu to dla wielu z nas spełnienie marzeń. A pracować jako instruktor za godziwą stawkę (40 – 50 euro za godzinę) to chyba zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe. Otóż jest to możliwe i w zasięgu ręki każdego z nas. Jak zostać instruktorem snowboardu? To nie takie trudne:)

Aby zostać instruktorem jazdy na desce, wybierz kraj, w którym chcesz zdobywać kwalifikacje i zdaj egzamin pierwszego stopnia. Sprawdź do czego uprawnia zdanie tego egzaminu. Zdobądź na początek trochę doświadczenia zanim zapiszesz się na egzamin wyższego stopnia.

W tym artykule dowiesz się jakie są najbardziej popularne systemy kształcenia instruktorów snowboardu. Skoncentrujemy się na poziomie uprawnień, który jest akceptowany przez większość szkół snowboardowych na całym świecie – ISIA Stamp. Instruktor na takim poziomie może zarabiać zarabiać do 50 euro na godzinę. Porównamy koszty zdobycia takich uprawnień. Robisz karierę jako snowboardzista? Chcesz mieć zagwarantowaną pracę każdego sezonu? Przeczytaj ten wpis zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję 🙂

Snowboarding to wspaniały sport. Daje poczucie wolności i braku jakichkolwiek granic.  Jest świetnym sposobem na przełamanie rutyny. Niestety jest to bardzo drogi sport i niewielu z nas stać na coroczne wyjazdy.

Ci co naprawdę kochają snowboarding i spędzają więcej niż 10 dni na desce, wiedzą, że nie jest możliwe mając normalną pracę w Polsce wyjechać sobie na miesiąc w Alpy. Jedyny sposób to praca dorywcza w jakiejś górskiej wiosce. Za barem, w hotelu lub na kuchni. Najlepiej tylko wieczorami, żeby móc w dzień śmigać na desce.

To jest świetne tymczasowe rozwiązanie dla młodych, niemających jeszcze konkretnych planów na przyszłość. Ci co nie chcą mieć dziury w życiorysie, często decydują się na robienie kariery jako instruktor snowboardu.

Optymalne rozwiązanie!

Jako instruktor jesteś cały sezon w górach. Robisz to co kochasz, bo jeździsz codziennie i jeszcze ci za to płacą. Bomba!

Tylko jest jeden mały problem.

Gdzie zdobyć uprawnienia instruktorskie? W jakim kraju? Czy mnie na to stać?

Wiadomo, za kursy instruktorskie trzeba zapłacić. Zaawansowani trenerzy i instruktorzy przecież z takich kursów żyją. Najpierw trzeba podjąć decyzję, w której szkole instruktorskiej będziemy zdobywać uprawnienia. Kolejny krok to zdobycie funduszy na kursy. No właśnie, na początku nigdy nie jest łatwo.

 

Wybrane systemy kształcenia instruktorów

 

KRAJ
ORGANIZACJA
Polska
SITS
Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Snowboardu
Anglia
BASI
British Association Of Snowsport Instructors
Austria
ÖSV
Österreichischer Skiverband
Szwajcaria
SSBS
Schweizer Schneesport Berufs- Und Schulverband
Włochy
AMSI
Association of Italian Ski Instructors
Kanada
CASI
Canadian Association Of Snowboard Instructors
Stany Zjednoczone
PSIA
Professional Ski Instructors of America
Nowa Zelandia
NZSIA
New Zealand Snowsports Instrucotrs Alliance

Praktycznie w każdym kraju jest organizacja zajmująca się kształceniem instruktorów sportów zimowych. Najgorsze jest to, że każda taka organizacja ma swój własny system i tym samym inne wymagania co do przyszłych instruktorów.

Jak tu się połapać jeśli chce się zrobić uprawnienia za granicą?

Na szczęście istnieje organizacja na poziomie międzynarodowym, która zajmuje się wspieraniem tych wszystkich krajowych systemów szkolenia. Zbiera ona informacje od organizacji z całego świata na temat nowych technik sportów zimowych, metodologii nauczania oraz wymagań stawianych kandydatom na instruktorów. Jest to organizacja zwana w skrócie ISIA.

 

 

ISIA

ISIA (International Ski Instructors Association) precyzyjnie zdefiniowała kryteria jakie musi spełniać profesjonalny instruktor snowboardingu czy też narciarstwa. Zdefiniowała też poziom zaawansowania instruktora, na którym spotykają się wszystkie systemy z całego świata.

Jest on określany jako “stempelek ISIA” (ang. “ISIA stamp”), który można zdobyć mając już najwyższy stopień instruktora w danym kraju. W praktyce wygląda to tak, że rzeczywiście dostaje się stempelek na swoją “lokalną”  licencję instruktorską.

Istnieje jeszcze coś takiego jak karta ISIA (ang. “ISIA card”).

ISIA Card to najwyższy poziom na świecie jaki można osiągnąć jako instruktor. Z takim uprawnieniem można na przykład otworzyć szkołę kształcącą młodych instruktorów i nadawać uprawnienia niższej kategorii.

Jednak żeby taki poziom osiągnąć trzeba jeździć na poziomie zawodników FIS, a ponadto trzeba być niezłym pedagogiem. Nie mówiąc już o przejściu mnóstwa kursów i egzaminów.


Wszystko poniżej ISIA Stamp to kwalifikacje zwane instruktor, instruktor amator, pomocnik instruktora a nawet instruktor zawodowy. Posiadanie ISIA Stamp uprawnia do nazywania się “nauczycielem” co w oryginale brzmi National Ski/Snowboard Teacher. Mając ISIA Card jest się wtedy “międzynarodowym nauczycielem”, czyli International Ski/Snowboard Teacher.


 

ISIA Stamp = National Ski/Snowboard Teacher
ISIA Card = International Ski/Snowboard Teacher

 

Lista kwalifikacji na poziomie ISIA (2016-2017)

 

Tutaj jest PDF z oficjalnej strony ISIA ( aktualny, na sezon 2016-2017 )

Możesz go otworzyć klikając w przycisk powyżej. Jest w nim kompletna lista szkół instruktorskich na całym świecie. Wylistowane są na niej poziomy uprawnień z poszczególnych krajów, które odpowiadają wymogom ISIA.

Na przykład:

BASI poziom 3 odpowiada ISIA Stamp, a austriackiego bardzo popularnego Anwärtera nie ma na liście, bo jest poniżej wymagań ISIA.

Niestety znalazłem jedną sprzeczność.

A mianowicie chodzi o polski system SITS. Na liście ISIA widnieje tylko tytuł Instruktora Zawodowego PZN w kategorii narciarstwo alpejskie.

Snowboardingu nie ma.

Wyjaśnienie. SITS nie widnieje w zestawieniu ISIA, bo może być tylko 1 organizacja reprezentująca dany kraj. A w Polsce jest nią PZN zajmujący się narciarstwem, a snowboardingiem już nie.

Trener SITS może ubiegać się o ISIA. Musi tylko spełnić dodatkowe warunki typu przebyty kurs lawinowy. Więcej info w oficjalnym informatorze SITSu.