3 przepisy na kuloodporną kawę

Autor: 9 czerwca, 201923 grudnia, 2019DIY, Życie.praca
Przygotowanie kawy kuloodpornej

Wiele lat temu, kiedy jeszcze mieszkałem w Szwajcarii, usłyszałem od znajomego następującą tezę: przewodnicy górscy, w sposób naturalny, bez stosowania żadnej diety, przystosowali się do czerpania energii np. z sera szwajcarskiego, zamiast z czekolady. Mówiąc bardziej ogólnie, ci co dużo chodzą po górach jadą na tłuszczach, a nie na węglowodanach.

Łyknąłem tę historię, choć nadal nie wiem ile jest w niej prawdy. Co do węglowodanów w warzywach, makaronach i ryżu nie miałem wówczas zastrzeżeń. Ale na własnej skórze czułem, że słodycze to zło. Zacząłem szukać alternatywy – innego dostawcy energii na moje wyprawy w góry i snowboard. Kiedy usłyszałem po raz pierwszy o “kawie z masłem” od razu mnie to zaciekawiło.

Co to jest kuloodporna kawa

Kuloodporna kawa (ang. bulletproof coffee) to bomba energetyczna. Zawiera 0 gramów węglowodanów przez co świetnie się komponuje z dietami wysokotłuszczowymi oraz tymi co całkiem wykluczają węglowodany.

Krótko mówiąc, to po prostu kawa z tłuszczem.

Pływające w niej oka wyglądają trochę obrzydliwie,

ale po kilku kawach przestaniesz zwracać na to uwagę.

olej kokosowy w kawieJa początkowo zacząłem dodawać do swojego porannego kubka kawy, łyżeczkę oleju kokosowego. Zaczęło mi to po prostu smakować. Nie piłem tego dla energii, po prostu dla przyjemności.

Zaobserwowałem coś ciekawego, uczucie sytości po śniadaniu trwa zdecydowanie dłużej, niż jakbym wypił np. kawę z mlekiem.

Kawa z samym olejem kokosowym, to jeszcze nie jest tradycyjny bulletproof. Jest dobra na początek, na pierwszych kilka razy jako wstęp do bulletproof. Ma bardzo fajny smak i przyzwyczai twój organizm do lekkiego kopa, którego dostaniesz od kofeiny z tłuszczem.

Jak przyrządzić kuloodporną kawę

Przepis nr. 1 – wersja szybka

 1. Przygotuj filiżankę czarnej, mocnej kawy.
 2. Dodaj 1 łyżeczkę masła.
 3. Dodaj 1 łyżeczkę oleju kokosowego.
 4. Wymieszaj.

Przepis nr. 2 – wersja boost

 1. Przygotuj filiżankę czarnej, mocnej kawy.
 2. Dodaj 1 stołową łyżkę niesolonego masła.
 3. Dodaj 1 łyżkę oleju MCT.
 4. Wymieszaj lub zblenduj.

Przepis nr. 3 – wersja PRO

 1. Przygotuj porcję 2½ stołowej łyżki świeżo zmielonej, dobrej jakości kawy. Zaparz najlepiej przy pomocy dzbanka z tłokiem lub kawiarki. Filtry papierowe w ekspresach przelewowych odfiltrowywują oleje, które są w kawie, a które odpowiadają za konsystencję i aromat.
 2. Dodaj do kawy 2 stołowe łyżki masła, które nie zawiera soli.
 3. Dodaj 1-2 stołową łyżkę oleju Brain Octane (produkt pomysłodawcy bulletproof), jest to wybrany rodzaj oleju MCT.
 4. Zblenduj.

Po co ją w ogóle pić

Choćby dla urozmaicenia. Nie namawiam, żeby pić codziennie – wierzę w to, że wszystko co za dużo, to nie zdrowo. Choćby internety pisały nie wiadomo jak przychylnie o kawie z tłuszczem, to ja bym z tym uważał. Na przykład jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, to taka ekstra dawka tłuszczu może ci pójść w najlepszym wypadku w fałdy na brzuchu.

Taka kawa daje uczucie sytości. Zaleca się ją pić zamiast tradycyjnego śniadania, które podnosi ilość cukru we krwi. Bulletproof coffee może wspomóc odchudzanie, bo zmniejsza łaknienie w ciągu całego dnia.

Nie ma po niej zjazdu. W przeciwieństwie do cukrów, których jeśli zabraknie w twoim organiźmie, możesz czuć się totalnie bez energii. Dopóki spalasz ten dodatkowy tłuszcz, będziesz mieć ten boost energetyczny.

przyrządzanie kawy kuloodpornej
mnich ubijający herbatę

Skąd pomysł na kawę z tłuszczem

Pomysł pochodzi od Tybetańczyków. Herbata z masłem, zwana ubijaną lub tybetańską, to wręcz ich narodowy napój.

Do tradycyjnej herbaty dodają masła zrobionego z mleka jaków i ubijają w specjalnych podłużnych “ubijaczkach”, takich jak na zdjęciu po lewej. Dzięki temu napój nabiera specyficznej konsystencji.

Pomysł ten przywiózł do Ameryki Dave Asprey i swoją wersję kawową tybetańskiego napoju rozpromował bardzo skutecznie pod chwytliwą nazwą bulletrpoof coffee.

Autor zdjęcia: John Hill
Źródło: Wikipedia

Czy taka kawa jest zdrowa

Na co uważać

Nie jestem do końca przekonany, do tego, czy to jest zdrowe, żeby pić kuloodporną kawę zamiast śniadania, tak jak zaleca jej główny promotor Dave Asprey. Taka kawa sama w sobie nie ma praktycznie żadnych wartości odżywczych. Ja jem normalne śniadanie, a kawę w wersji z olejem kokosowym piję godzinę lub dwie po śniadaniu.

To jest bomba tłuszczowa, nie polecam od razu próbowania wersji “PRO”, lepiej skonsultuj się najpierw z dietetykiem. Jeśli masz problemy z cholesterolem, to taka kawa może przyczynić się do jego wzrostu. Pogadaj wtedy lepiej z profesjonalistą żywieniowym.

Gdzie kupić olej MCT

MCT kupisz w sklepie z suplementami dla sportowców, w sklepie z żywnością bio lub superfood. Możesz też go znaleźć na Amazonie.

Olej kokosowy vs. MCT vs. brain octane

Olej kokosowy zawiera w sobie wiele kwasów m.in. :

 • C6 – kwas heksanowy
 • C8 – kwas oktanowy
 • C10 – kwas dekanowy
 • C12 – kwas dodekanowy

Pierwsze trzy przyspieszą wytwarzanie energii w twoim organiźmie – dadzą efekt, który jest oczekiwany po kawie kuloodpornej. Czwarty kwas, to główny składnik oleju kokosowego, jest przetwarzany przez organizm tak jak zwykły tłuszcz.

MCT to wyciąg z oleju kokosowego. Olej MCT może również zawierać w sobie wyżej wymienione kwasy. Najlepiej żeby to były C6, C8 lub C10.

Natomiast “Brain Octane” – produkt sprzedawany przez firmę Bulletproof 360 – to nic innego jak MCT zawierający tylko kwas oktanowy C8.

masło do kawy

Próbowałeś kiedyś kuloodpornej kawy? Pijesz regularnie zamiast śniadania? Napisz w komentarzu, czy ci smakuje i jakie daje efekty.