BASI ISIA Technical, czyli życie na kursie

By Maj 3, 2016 De-stress

Dziesięć kwietniowych dni spędziłem w pięknych austriackich górach. Na ogromnym lodowcu Hintertux. Tak, znów wróciłem w regiony Zillertal. Miałem tam kurs. Intensywny trening snowboardowy. Prowadzony był przez trenerów BASI. BASI to brytyjska organizacja szkoląca instruktorów sportów zimowych i nadająca uprawnienia. Kurs, który odbyłem to Snowboard Level 3 ISIA Technical. Podzielę się swoimi wrażeniami z kursu oraz zdradzę jakie są wymagania żeby ukończyć go zdanym egzaminem.

W BASI jestem już od kilku lat. Są drodzy, ale dobrzy :-). W dzisiejszym wpisie znajdziecie parę fotek z wyjazdu i garść wrażeń z odbytego treningu. Zdradzę jakie są wymagania na stopień instruktorski BASI Snowboard level 3 ISIA Technical, który jest jednym z najtrudniejszych egzaminów na świecie jeśli chodzi o snowboard. Ostatni techniczny egzamin na mojej ścieżce instruktorskiej w BASI. Może będę w stanie zdać go za dwa sezony. Pod warunkiem, że będę ostro ćwiczył:).

Oto ekipa, która brała udział w kursie. 3 ośmioosobowe grupy. Połowa zdała – najwyższy passrate w historii BASI, zwykle zdaje 10%.

Trening w Hintertux pod koniec kwietnia był mega, mega wymagający fizycznie i mentalnie. Mentalnie dlatego, ponieważ jak już wspomniałem był to egzamin z techniki jazdy na desce. Chciałem do kursu próbowałem podejść na luzie w ogóle nie myśląc o egzaminie. No i nie łudząc się, że mam jakieś szanse zdać. Jednak presję dało się odczuć. Byłem w grupie, w której tylko ja i jeszcze jeden gość byli po raz pierwszy. Inni już podchodzili do egzaminu 2, 3 a nawet 4 razy. Chcieli zdać. I to bardzo. Więc presja udzieliła się również mnie i pojawił się stresik z tyłu głowy.

Pozytyw: kurs ten pchnął moją technikę na kolejny level. Przekroczyłem swoje granice kilkukrotnie. No i oczywiście dowiedziałem się jakie są oczekiwania, żeby zdać ten egzamin i na jakim etapie jestem.

Negatyw: nie jestem na tym etapie ;o
 

 

BASI Snowboard Level 3 ISIA Technical Exam – wymagania

Wymagania na BASI Snowboard Level 3 ISIA Technical Exam są wysokie. Trzeba umiejętnie jeździć po całej górze, niezależnie od warunków. Nie wystarczy jednak bezpieczne poruszanie się. Trzeba to robić wydajnie, płynnie i pod kontrolą z dowolną prędkością. W BASI technikę dzielimy na ogólne 5 filarów, z których każdy jest oceniany osobno.

  1. Piste performance. Techniczna i wydajna jazda po czerwonym stoku. Czysty carving również switchem.
  2. Steeps. Strome stoki. Karwowane, zaokrąglone zakręty dostosowane do zbocza.
  3. Bumps. Pole mogulów i slalom.
  4. Variables. Zmienne warunki. Wyjeżdżony stok, puch, lód. Również switchem.
  5. Freestyle. Tricki naziemne to podstawa. Pogrom na egzaminach niesie czerwony kicker. 180 i 360 na nim to absolutne minimum.

 


Oto jeden z najlepszych w grupie. Sam i jego 720. Kliknij, aby odtworzyć filmik.

Well Done Sammy @samdavidbaldwin #snowboarding #basiland #Austria #liveoutdoors #mountains #vividsnowboarding

A video posted by VIVID SNOWBOARDING (@vividsnowboarding) on

 

Tak między nami szczerze mówiąc, to jakbym wiedział, że będziemy skakać na czerwonym kickerze, to chyba bym się na ten kurs w ogóle nie zapisał. W snowparku spędzam może godzinę na sezon. Już było za późno żeby ćwiczyć takie skoki na kursie. Nie chodziło nawet o popisowe zdanie freestylu, tylko o bezpieczne przetrwanie tego ćwiczenia. Serio. Parę razy srać mi się w zbroję chciało. Jeden kolega z grupy próbował zrobić obrót 540 i wylądował na tylnej krawędzi plecami do stoku no i … jak to moja córeczka mówi BAM! Pęknięcie kręgosłupa. Pół godziny w bezruchu i panice. Trzeba było dzwonić po helikopter, bo inaczej ciężko by chłopaka było ściągnąć z lodowca. Na szczęście wraca teraz szybko do zdrowia.

Pozdrawiam,
Krzysiek

Krzysiek

Przede wszystkim otwartość. Otwartość na zmianę i na ludzi powoduje, że przydarzają nam się niespodziewane, pozytywne historie.   Jestem instruktorem snowboardu. Jest to nie tylko moje hobby, ale również coraz stabilniejsze źródło dochodu. Kocham to co robię. Mogę nauczyć Cię jeździć na desce, a na dodatek zainspirować do zmiany swojego życia na lepsze - tak aby toczyło się ono według Twojego scenariusza.Chciałbym Ciebie zachęcić, żebyś również spróbował robić to w czym czujesz się najbardziej komfortowo. Wykształcenie i wiek nie grają roli. Nigdy nie jest za późno żeby iść za głosem serca. Wystarczy tylko otworzyć się na zmianę i na pozytywnych ludzi, a cudowne, niespodziewane rzeczy zaczną przydarzać Ci się same :). Serio...