BASI ISIA Technical, czyli życie na kursie

Autor: 3 maja, 20164 czerwca, 2017De-stress

Dziesięć kwietniowych dni spędziłem w pięknych austriackich górach. Na ogromnym lodowcu Hintertux. Tak, znów wróciłem w regiony Zillertal. Miałem tam kurs. Intensywny trening snowboardowy. Prowadzony był przez trenerów BASI. BASI to brytyjska organizacja szkoląca instruktorów sportów zimowych i nadająca uprawnienia. Kurs, który odbyłem to Snowboard Level 3 ISIA Technical. Podzielę się swoimi wrażeniami z kursu oraz zdradzę jakie są wymagania żeby ukończyć go zdanym egzaminem.

W BASI jestem już od kilku lat. Są drodzy, ale dobrzy :-). W dzisiejszym wpisie znajdziecie parę fotek z wyjazdu i garść wrażeń z odbytego treningu. Zdradzę jakie są wymagania na stopień instruktorski BASI Snowboard level 3 ISIA Technical, który jest jednym z najtrudniejszych egzaminów na świecie jeśli chodzi o snowboard. Ostatni techniczny egzamin na mojej ścieżce instruktorskiej w BASI. Może będę w stanie zdać go za dwa sezony. Pod warunkiem, że będę ostro ćwiczył:).

Oto ekipa, która brała udział w kursie. 3 ośmioosobowe grupy. Połowa zdała – najwyższy passrate w historii BASI, zwykle zdaje 10%.

Trening w Hintertux pod koniec kwietnia był mega, mega wymagający fizycznie i mentalnie. Mentalnie dlatego, ponieważ jak już wspomniałem był to egzamin z techniki jazdy na desce. Chciałem do kursu próbowałem podejść na luzie w ogóle nie myśląc o egzaminie. No i nie łudząc się, że mam jakieś szanse zdać. Jednak presję dało się odczuć. Byłem w grupie, w której tylko ja i jeszcze jeden gość byli po raz pierwszy. Inni już podchodzili do egzaminu 2, 3 a nawet 4 razy. Chcieli zdać. I to bardzo. Więc presja udzieliła się również mnie i pojawił się stresik z tyłu głowy.

Pozytyw: kurs ten pchnął moją technikę na kolejny level. Przekroczyłem swoje granice kilkukrotnie. No i oczywiście dowiedziałem się jakie są oczekiwania, żeby zdać ten egzamin i na jakim etapie jestem.

Negatyw: nie jestem na tym etapie ;o
 

 

BASI Snowboard Level 3 ISIA Technical Exam – wymagania

Wymagania na BASI Snowboard Level 3 ISIA Technical Exam są wysokie. Trzeba umiejętnie jeździć po całej górze, niezależnie od warunków. Nie wystarczy jednak bezpieczne poruszanie się. Trzeba to robić wydajnie, płynnie i pod kontrolą z dowolną prędkością. W BASI technikę dzielimy na ogólne 5 filarów, z których każdy jest oceniany osobno.

  1. Piste performance. Techniczna i wydajna jazda po czerwonym stoku. Czysty carving również switchem.
  2. Steeps. Strome stoki. Karwowane, zaokrąglone zakręty dostosowane do zbocza.
  3. Bumps. Pole mogulów i slalom.
  4. Variables. Zmienne warunki. Wyjeżdżony stok, puch, lód. Również switchem.
  5. Freestyle. Tricki naziemne to podstawa. Pogrom na egzaminach niesie czerwony kicker. 180 i 360 na nim to absolutne minimum.

 


Oto jeden z najlepszych w grupie. Sam i jego 720. Kliknij, aby odtworzyć filmik.

Well Done Sammy @samdavidbaldwin #snowboarding #basiland #Austria #liveoutdoors #mountains #vividsnowboarding

A video posted by VIVID SNOWBOARDING (@vividsnowboarding) on

 

Tak między nami szczerze mówiąc, to jakbym wiedział, że będziemy skakać na czerwonym kickerze, to chyba bym się na ten kurs w ogóle nie zapisał. W snowparku spędzam może godzinę na sezon. Już było za późno żeby ćwiczyć takie skoki na kursie. Nie chodziło nawet o popisowe zdanie freestylu, tylko o bezpieczne przetrwanie tego ćwiczenia. Serio. Parę razy srać mi się w zbroję chciało. Jeden kolega z grupy próbował zrobić obrót 540 i wylądował na tylnej krawędzi plecami do stoku no i … jak to moja córeczka mówi BAM! Pęknięcie kręgosłupa. Pół godziny w bezruchu i panice. Trzeba było dzwonić po helikopter, bo inaczej ciężko by chłopaka było ściągnąć z lodowca. Na szczęście wraca teraz szybko do zdrowia.

Pozdrawiam,
Krzysiek