Który lodowiec nadaje się najlepiej do jazdy na snowboardzie

Autor: 13 maja, 2019Snowboard

Na pewno wszędzie będziesz mieć fun. Przy dobrej pogodzie rzecz jasna. Ale większość lodowców może ci się dość szybko znudzić.

Lodowce, na których znajdują się ośrodki narciarskie, są szerokie i mało strome. Tzn. większość z nich, i te lodowce tak średnio nadają się na snowboard. Na deskę fajniejszy jest bardziej zróżnicowany teren.

Lodowce w Europie

Ile jest lodowców w całej Europe

Lodowców jest jeszcze w Europie cała masa. Dosłownie setki. W samej Szwecji jest ich ok. 300. Pół żartem, pół serio – śpieszmy się by je podziwiać, tak szybko znikają. Jednak tylko na ok. 30 ze wszystkich lodowców, znajdują się ośrodki narciarskie.

Ośrodki otwarte 365 dni w roku

Spośród tych lodowców, na których są przygotowane stoki, tylko DWA oferują jeszcze możliwość uprawiania sportów zimowych przez cały, okrągły rok. Napisałem “jeszcze”, bo było takich lodowców więcej. I te dwa zostaną prędziej, czy później zamknięte – śpieszmy się je podziwiać, bo tak szybko topnieją :/.

Te dwa niedobitki to Hintertux i Zermatt.

Zermatt

Uwielbiam to miejsce, ze względu na unikalną atmosferę i porażające widoki. Ale żeby pojeździć tam na desce? To nie, dziękuję, chyba, że poza trasą.

Okoliczne góry to niezła miejscówka na skitury i freeride.

Jeśli jedziesz do Szwajcarii w środku zimy, to Zermatt jest moim zdaniem trochę “overkill”.

Owszem, dzieje się tam, sporo imprez, ale w środku zimy znajdziesz coś taniej i bliżej i z bardziej zróżnicowanymi trasami. Sprawdź Laax i okolice, Crans-Montana, ew. Verbier (niekoniecznie taniej).

Hintertux

Moim zdaniem to najlepsze miejsce dla snowboardzistów. Bardzo zróżnicowany teren, choć ograniczone możliwości freeride’u. Otwarty calutki rok, super snowpark “Betterpark”, na wiosnę zwykle jest absurdalnie dobry śnieg.

Sama wioska Hintertux, to trochę dziura zabita dechami. Nie jest tak cool jak Zermatt. Musisz wybrać sam, czy przyjeżdżasz na dechę, czy poimprezować.

hintertux glacier

Lista ośrodków na lodowcach w Europie

Austria
Szwajcaria
Włochy
Francja
Norwegia
Hintertux
Zermatt
Monterosa
Les 3 Vallées
Galdhøpiggen
Stubai
Glacier 3000
Courmayeur
Chamonix
Fonna
Pitztal
Diavolezza
Macugnaga
Les 2 Alpes
Tystigbreen
Dachstein
Titlis
Schnalstal
Alpe d’Huez
Stryn
Kaunertal
Saas-Fee
Stelvio Pass
Les Arcs
Mölltal
Corvatsch
Arabba
La Plagne
Kitzsteinhorn
4 Vallées
Presena
Tignes
Sölden
Laax
Zugspitze

Które z nich nadają się na snowboard

Szczerze mówiąc, nie odwiedziłem większości z tych lodowców. Na pewno w każdym z tych miejsc jest przepięknie. Mogę ci jedynie powiedzieć co sądzę o miejscach, w których byłem. Moim zdaniem nr. 1 to Hintertux. Stubai jest ok, więcej ma łatwo dostępnego freeride’u. Pitztal, słabo, choć przy odrobinie wspinaczki, są tam genialne zjazdy poza trasą. Kaunertal, bym sobie odpuścił – piękna jest serpentyna, która tam prowadzi. Zermatt, na imprezy, robienie zdjęć i wędrówki. Glacier 3000 – jest tam super freeride, stoki takie sobie, dojazd mozolny. Tignes i Titlis są ok.

Jeśli masz jakieś fajne doświadczenie z lodowcami, to napisz do mnie. Albo jeśli chciałbyś uzupełnić ten artykuł to tym bardziej napisz proszę :).

email adres