Miejsce, w którym się nigdy nie było.

Autor: 2 lipca, 2017Życie.praca
nowe miejsce nie byłeś

Po co odwiedzać nowe miejsca?

– Żeby znów przez chwilę spojrzeć oczami dziecka.

– Żeby odkrywać swoje prawdziwe “ja”

WTF?

O ile z pierwszą odpowiedzią prawdopodobnie się zgadzasz, to druga pewnie wydaje ci się trochę dziwna. Tłumaczę o co chodzi.

Po pierwsze, co znaczy odwiedzić nowe miejsce?

Nie mam tutaj na myśli uderzania od razu w egzotykę, choć takową gorąco polecam (piszę te słowa z upalnego, spoconego Kalisza, w którym jestem pierwszy raz). Mam na myśli dosłownie odwiedzenie dowolnego miejsca na świecie, w którym się jeszcze nigdy w życiu nie było. Chociażby sąsiedniej dzielnicy twojego rodzinnego miasta. Lub po prostu pójście nowym szlakiem albo inną drogą do pracy. Wyjazd w Zachodnie zamiast w Wysokie, nad morze zamiast znów w góry. Pociągiem, zamiast autem. Na surfing zamiast snowboard. Rozumisz.

Przypuśćmy, że jesteś w takim nowym miejscu.

Nie masz żadnych wspomnień związanych z nowym miejscem, co oznacza, że wszelkie zakotwiczone, negatywne emocje w twojej głowie się nie wzbudzą, a ty po prostu będziesz mentalnie odpoczywać.

A teraz najważniejsze.

Ludzie cię nie znają. W sensie tubylcy. To znaczy ci z tego nowego miejsca. Nie patrzą na ciebie przez pryzmat tego co o tobie myślą, wiedzą, co do Ciebie czują. A ty przestajesz się zachowywać w sposób oczekiwany przez ludzi, którzy cię znają.

W nowym miejscu wypadasz ze schematu, łamiesz rutynę. Jeszcze lepiej, gdy wyjdziesz poza swoją strefę komfortu. Twoje zachowanie przestaje być indukowane przez otoczenie.

I wtedy możesz zacząć poznawać swoje prawdziwe “ja”.

Po co?

Żeby być lepszą osobą po powrocie.

Czy nieznane miejsce rzeczywiście jest neutralne?

Nieznane powinno być neutralne u zdroworozsądkowego człowieka. Jeśli ktoś jest przepełniony stereotypami, wtedy jest zamknięty na nowe. Już zanim coś pozna ma o tym opinię. Miejsce, w którym się nigdy nie było nie będzie miało dla takiej osoby żadnych właściwości.

Nie bądź taką osobą.

Zachęcam do bycia otwartym na nowe, do odwiedzania nowych miejsc i poznawania siebie. Bo poznanie siebie to pierwszy krok do zmiany na lepsze. A zmieniając siebie zmieniamy otoczenie.

A Ty po co odwiedzasz nowe miejsca?

K.