Monitoring pozycji bloga dla 7 słów kluczowych

Autor: 20 października, 201526 października, 2017DIY

Lubię sobie ułatwiać życie. Do tego stopnia, że dążę do tego, aby zadaną pracę wykonać raz, w taki sposób, aby później wykonywała się sama. Często jest to tylko niespełnione marzenie. Jednak w przypadku prowadzenia bloga bardzo dużo rzeczy można zautomatyzować. Od samego początku prowadzenia 7hillz.pl interesowało mnie jak blog jest znajdowany w internecie. Wszyscy znamy odpowiedź na to pytanie – jest znajdowany w wyszukiwarkce. Ok, ale co konkretnie oprócz nazwy bloga trzeba wpisać w wyszukiwarkę żeby bloga znaleźć. Tutaj pojawia się zagadnienie pozycjonowania stron www dla wybranych słów kluczowych. Zaciekawił mnie ten temat.

Przez pierwsze tygodnie wpisywałem w wyszukiwarkę interesujące mnie słowa kluczowe i patrzyłem na której stronie ląduje mój blog. Jeśli na jednej z pierwszych, to na jakiej pozycji. Wyniki zapisywałem sobie w Excelu.  Z radością patrzyłem kiedy z tygodnia na tydzień blog lądował na wyższej pozycji. Niestety kiedy liczba słów kluczowych urosła do kilkunastu, robienie tego stało się mozolną i nudną pracą. W perspektywie czasu tej pracy miało przybyć, a ja przecież nie zajmuję się blogiem full-time. Pomyślałem sobie, że super by było jakbym sobie tylko wypisał w Excelu listę słów kluczowych, a obok automatycznie dostawałbym aktualne wyniki – numerki pozycji mojego bloga. Sprawdziłem, czy istnieją już takie narzędzia. Oczywiście, że istnieją. Prezentują nawet bardzo dobry poziom, tylko niestety wszystkie płatne:/ Pozostało zrobić sobie samemu takie narzędzie, albo o temacie zapomnieć. Jak to się mówi lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu.

Najbardziej lubię rozwiązania błyskotliwe, wykorzystujące istniejące narzędzia. Wtedy samej pracy jest na tyle mało, że jest ona tylko niezbędną formalnością. Jako narzędzie wybrałem Google Spreadsheets (analogia do Excela), bo mam obsesję trzymania wszystkiego w chmurze. Przygotowałem sobie makro, które po uruchomieniu liczy pozycje mojego bloga dla całej długiej listy słów kluczowych. Udało się, działa bombowo. Wynik możesz zobaczyć poniżej.

 

 

Prosty, domowej roboty monitoring pozycji naszego bloga

Oto efekt działania makro. Pola żółte uzupełniam sobie ręcznie i mogę je w każdej w chwili zmienić bądź rozszerzyć listę. Zielone pola oznaczają, że pozycja awansowała w stosunku do poprzedniego miesiąca. Arkusz ten jest niestety nieedycyjny, możesz tylko na niego popatrzeć. Chciałem go początkowo udostępnić, aby każdy mógł sobie sprawdzić własnoręcznie jak to działa. Jednak tak jak już napisałem, jest to jedna kopia arkusza w chmurze. Nie działałoby to zbyt dobrze gdyby kilka osób na raz zaczęło przy tym grzebać.

Zrób to sam

Jeśli ktoś chce sobie zrobić sam takie narzędzie, to zaraz podam parę wskazówek. Jest to naprawdę proste i relatywnie szybkie do zrobienia. Nie dam gotowego rozwiązania, ale za to wszystkie, potrzebne klocki będziesz miał podane jak na tacy.

 

WSKAZÓWKA NR. 1

Niech szukana fraza to na przykład :  blog lifestylowy

Wtedy adres strony z rezultatami wyszukiwania tego słowa kluczowego to:

https://www.google.pl/search?q=blog+lifestylowy

 

WSKAZÓWKA NR. 2 

Użyj funkcji IMPORTXML  do zaciągnięcia wyników do Google Spreadsheet. Używamy tego jak każdej funkcji w arkuszu kalkulacyjnym.

 

WSKAZÓWKA NR. 3

Gdy już masz listę rezultatów w arkuszu, wystarczy napisać krótki skrypt przeglądający w pętli te rezultaty w poszukiwaniu nazwy Twojego bloga. W ten sposób dostaniesz pozycję, na której się on znajduje.

 

Coś dla leniuszków

Ponieważ nie chciałem wyskakiwać z tym postem z pustymi rękami:), mam dla chętnych propozycję. Mogę dla Ciebie wygenerować raport pozycji Twojego bloga/strony dla 7 wybranych przez Ciebie słów kluczowych. Zrobię to przez kolejne 3 miesiące. Czyli dostaniesz w sumie 3 pliki Excel, co miesiąc jeden z aktualnymi wynikami. Jeśli tego chcesz to wypełnij poniższy formularz i kliknij Submit. Zrobię to tylko dla – nie powiem ilu – pierwszych osób;). Nie powiem ilu nie dlatego, że nie chcę tylko jest to uzależnione od tego ile takich raportów będę w stanie wygenerować. A to z kolei zależy od dziennego limitu na kontach Google na różnego rodzaju operacje, transfery itp. itd. Tak, wiem, też się zdziwiłem jak się okazało, że mojego makro nie mogę odpalać w nieskończoność. W między czasie pomyślę nad innym bardziej niezależnym rozwiązaniem, a tymczasem czekam na requesty:).

 

Nie wiem na ile to może być dla Ciebie przydatne. Jestem tego bardzo ciekaw i chętnie usłyszę sugestie i opinie. Jeśli uważasz, że jest potencjał w takim arkuszu kalkulacyjnym do monitorowania pozycji blogów to nie krępuj się i podziel się swoim zdaniem i pomysłami w komentarzu lub po prostu napisz na nasz e-mail.
 

 
blog outdoorowy 7hillz.
 

 

Pozdrawiam,
Krzysiek