Narty czy snowboard

Narty czy snowboard

Twój pierwszy raz

Swój pierwszy raz na pewno będziesz długo pamiętał. Jeszcze tylko nie podjąłeś decyzji, czy chcesz to zrobić na nartach, czy na snowboardzie. Jest mi ciężko pozostać obiektywnym – ja wybrałem snowboard i jest to związek na całe życie. Jednak postaram się przekazać Ci ogólne prawdy, różnice między deską, a nartami, a także rozwieję kilka krążących po świecie mitów.

Mój pierwszy raz

To był piękny słoneczny dzień we francuskich Alpach. W ciemno zdecydowałem, że będę uczył się jazdy na desce. Nie wiedziałem w sumie czemu. Gdzieś w głębi duszy odezwał się we mnie mały rebeliant ;p.

Wiedziałem, że nawet jeśli mi się nie spodoba, to zawsze mogę spróbować na nartach.

Pomimo tego, że dopiero trzeciego dnia ćwiczyliśmy zakręty i wjechaliśmy gdzieś wyżej, a równoległa grupa z początkującymi narciarzami już dawno jechała wężykiem za instruktorem, to złapała mnie taka zajawka, że już nigdy, nie chciałem zamienić deski na narty.

Narty są szybsze od snowboardu

To prawda, bo taka jest ich uroda. Prawa fizyki są bezlitosne. Snowboard jest troszkę wolniejszy i już. Btw rekord świata na nartach wynosi ok. 250km/h, a na desce o 50 mniej.

Nie oznacza to jednak, że każdy narciarz jest szybszy od każdego snowboardzisty, bo tak nie jest. To wszystko zależy od umiejętności. Jeśli jesteś dobrym snowboarderem, to w przeciętnym ośrodku w Alpach jesteś w ścisłej czołówce jeśli chodzi o prędkość jazdy.

Ale, to nie prędkość się liczy. Nie prędkość mówi nam o tym jak kto jest dobry. Sporty zimowe to nie gra w “kto pierwszy ten lepszy”.

Narty czy snowboard dla początkującego

Na nartach nauka przebiega ciut szybciej. Chociaż to też zależy wszytko od determinacji i wytrzymałości fizycznej uczącego się. Początkujący, przeciętny narciarz zwykle dzień wcześniej niż snowboardzista, wjedzie wyciągiem krzesełkowym i zjedzie sobie prawdziwym stokiem (niebieskim lub zielonym).

Co jest bardziej bezpieczne. Narty czy snowboard?

Generalnie sporty zimowe są niebezpieczne. Niezależnie na czym jeździsz, jesteś narażony na te same niebezpieczeństwa co inni zjeżdżający.

Jeśli chodzi o początkujących, to obserwuję więcej upadków wśród snowboardzistów niż wśród narciarzy. Kiedy jednak narciarz przewraca się, wygląda to dużo bardziej niebezpiecznie. Leci jak marionetka, a narty wystrzeliwują jak z procy i szybują każda w innym kierunku.

Owca mitów

#Mit 1 – W puchu jest fajniej na snowboardzie niż na nartach

Subiektywne opinie, to nie są ogólne prawdy. Jednemu fajniej na desce, drugiemu na nartach. Na szerokich nartach, też można robić ogromne, “serfingowe” zakręty. Snowboardziści będą mowić, że fajniej na desce, a narciarze, że na nartach. Tak zawsze było, jest i będzie.

#Mit 2 – Narty nie są takie cool

Nie są – takie jest moje zdanie. Ale ja po prostu wierzę w ten mit. Snowboard jest the coolest. A tak na serio – znam wielu cool narciarzy, ale przychodzi im to dużo, dużo trudniej ;).

#Mit 3 – Na snowboardzie łatwiej uczyć się freestylu

Nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. To właśnie na nartach łatwiej jest oddać pierwszy skok na skoczni. Na snowboardzie zanim zaczniesz skakać, musisz wypracować sobie poprawną postawę, która zdecydowanie trudniej przychodzi niż na nartach. Jedynie jazda switchem jest łatwiejsza na snowboardzie.

Jeśli chcesz zostać instruktorem…

Jeśli masz w planach zrobienie licencji instruktorskiej, to zdecydowanie umiejętność jazdy zarówno na nartach jak i snowboardzie jest mile widziana. Dla podwójnie kwalifikowanych instruktorów jest po prostu dwa razy więcej pracy. No i mając dwie dyscypliny lepiej to wygląda w cv (nie cierpię gdy ktoś tak mówi, a sam tak napisałem).

Kijki

To zdecydowanie najważniejsza różnica. Na snowboardzie nie używa się kijków. Albo przynajmniej jest to bardzo niewygodne. W związku z tym snowboardziści mają dużo bardziej ograniczone możliwości skitourowe. No chyba, że korzystają ze splitboardu. Na długich, płaskich odcinkach, byle jaki narciarz wyprzedzi każdego snowboardzistę. Ale moim zdaniem, to nie jest argument za tym, żeby wybrać akurat narty.

Co wybrać, narty czy snowboard

Jeśli nie czujesz żadnego powołania w kierunku nart lub snowboardu, to powiem tak: wszystko jedno. Zawsze możesz spróbować tego i tego i wybrać to, co Tobie się bardziej podoba.

Snowboard to takie trochę surfowanie po śniegu, jest bardziej rebeliancki, punkowy, jackassowy. Narty są szybsze, używa się na nartach kijków, dają więcej możliwości skitourowych. Uchodzą za “bardziej poważną” dyscyplinę (wśród narciarzy), są bardziej alpejskie, bardziej olimpijskie (btw. snowboard też jest na olimpiadzie). Narty są po prostu starszą dyscypliną, która miała czas wyrobić sobie renomę.

Jeśli nadal nie wiesz czy wybrać narty, czy snowboard, pozwól, że zrobię to za Ciebie.  Wybierz snowboard. Będzie Pan zadowolony :).