Narty i snowboard z koronawirusem – środki ostrożności w Tyrolu na jesień 2020/21

Autor: 5 października, 2020Snowboard
koronawirus narty

Na dzień 1.10.2020 wszystkie tyrolskie ośrodki na lodowcach są otwarte. Hintertux, Kaunertal, Sölden, Pitztal i Stubai oferują jak zwykle o tej porze roku tylko kilka przygotowanych stoków. Z tygodnia na tydzień ma tych stoków przybywać.

W pozostałych ośrodkach w Tyrolu sezonu ma się rozpocząć wcześniej niż zwykle. Pierwsze ośrodki będą otwierać się pod koniec listopada, a sezon ma ruszyć pełną parą z początkiem grudnia. Cała austriacka turystyka zarzeka się, że koronawirus nie pokrzyżuje planów.

Ale to przecież rząd Austrii ma ostateczny głos. Nie jest tajemnicą, że rząd dostał 2000 pozwów z całego świata za Ischgl. Niektórzy winią właśnie Austrię za rozprzestrzenienie się wirusa na cały świat. Zarządzający ośrodkiem Ischgl twierdzą, że do zarażeń nie doszło na stokach tylko w barach apres-ski. I wszystkim tutaj bardzo podoba się ta wersja.

W związku z tym, duża zmiana, która nas czeka w tym sezonie jest taka, że nie będzie imprez. Bary apre-ski będą zamknięte. Restauracje będą normalnie funkcjonować z ograniczeniem czasu pracy do 22:00.

Obszar podwyższonego ryzyka

Dzienna liczba pozytywnych testów na koronawirusa  w całej Austrii to już blisko 1000. Co zdecydowanie można nazwać drugą falą. Trendu spadkowego na razie nie widać. Liczba zgonów z powodu wirusa jest dziesięciokrotnie mniejsza niż podczas pierwszej fali.

Austria jest w tej chwili obszarem podwyższonego ryzyka. Nie ma co prawda lockdown’u i granice są otwarte. Jeśli opuszzacie Tyrol bardzo możliwe, że zostaniecie poproszeni o zrobienie testu na covid.

Jeśli chodzi o uprawianie sportów zimowych w Tyrolu, to zalecenia są bardzo zdrowo-rozsądkowe. Każdy jest proszony o przyczynienie się do przestrzegania i wdrażania obowiązujących przepisów, które z tygodnia na tydzień mogą się zmienić i w związku z tym ten artykuł może szybko stać się nieaktualny.

  • Masz objawy, które wskazują na koronawirusa? Zostań w domu.
  • Nie witaj się poprzez uściśnięcie dłoni. Nikogo nie obejmuj.
  • W środkach transportu oraz zamkniętych pomieszczeniach, w tym w wyciągach narciarskich noś maseczkę.
  • Trzymaj dystans od innych.
  • Regularnie dezynfekuj ręce.
  • Utylizuj zużyte maski, których nie można wyprać.
  • Upewnij się, że okna w gondolach i kolejkach górskich są otwarte.

Gdzie trzeba chodzić w maskach

Ochrona ust i nosa jest obowiązkowa na wszystkich stacjach wyciągów, w gondolach, wyciągach krzesełkowych, restauracjach górskich w tym w strefie samoobsługowej, w skibusach i przy kasach.

Ważne jest, aby usta i nos były całkowicie zakryte. Oprócz konwencjonalnych masek można również używać kominiarek, bandan, kominów, wszystko to co zasłania wam nos i usta podczas jazdy na stoku.

Dezynfekcja

Gondole są regularnie dezynfekowane. Środki dezynfekujące w zależności od ośrodka będą dostępne w toaletach i stacjach kolejek. Zalecane jest mycie rąk mydłem i dezynfekowanie ich kilka razy dziennie.

Czy trzeba trzymać dystans?

W tej kwestii każdy jest odpowiedzialny za siebie. Zalecane jest trzymanie 1 m odległości od innych. Pamiętać o tym trzeba w kolejce do kasy i do wyciągu.

Na miejscu nasi goście są informowani o aktualnie obowiązujących przepisach bezpieczeństwa za pomocą komunikatów głosowych i znaków na całym terenie narciarskim.