Jak pozbyć się nawyku zarzucania tylną nogą

Autor: 12 stycznia, 2020Snowboard
zarzucanie nogą na snowboardzie

To zabija twój performance i nawet nie hamuje rozwoju, tylko kompletnie cię powstrzymuje przed staniem się bardzo dobrym snowboardzistą. Wymuszanie zakrętu tylnią nogą to coś co jak najszybciej powinieneś poprawić i zapomnieć o tym.

W ostatnim sezonie miałem pytanie od ucznia. Zbiło mnie to z nóg, chociaż pytanie bardzo dobre – nigdy wcześniej o takim przypadku nie pomyślałem (stąd zresztą ten wpis). Jak ma się on nauczyć jeździć tak jak jego koledzy. Oni robią coś takiego, że przyhamowują przy każdym zakręcie i biorą ręce idą w jedną stronę, a deska w drugą. Pomyślałem tylko hmmm…. To właśnie zamiatanie tylnią nogą, nie spodziewałem się, że może to być dla kogoś fajne. Ale cóż. Pokazałem mu jak to robić w sposób kontrolowany – to nic innego jak shifty. A następnie starałem się wytłumaczyć, że to zły sposób na robienie zakrętów.

Jak poznać czy popełniam ten błąd

Jeśli w zakręty nie wchodzisz jak po maśle tylko jakaś siła działa ci na przekór, to pierwszy sygnał, że coś jest nie tak. Najlepiej jakby ktoś cię zaobserwował, albo żeby nagrał krótki filmik jak robisz zakręty. Jeśli widać efekt zamiatania tylnią nogą, albo nawet podskoku i obrót nie dzieje się wkoło centrum tylko wkoło nogi prowadzącej, to trzeba będzie to poprawić.

Niektórzy nawet perfidnie przy każdym zakręcie robią shifty. Czyli górna część ciała obraca się w przeciwną stronę niż dolna. To jest masakra. Tak nie chcesz jeździć. A jeśli chcesz – tak jak jeden z moich uczniów – bo kumple tak jeżdżą, to wiedz, że to droga do nikąd. Omiń ten zły nawyk szerokim łukiem, a za niedługo twoi kumple będą chcieli jeździć tak jak ty.

Jak nauczyć się jeździć poprawnie

Jak już jesteś na tym etapie, nawet jak popełniasz ten błąd, to zrobienie poprawnego zakrętu będzie dla ciebie dziecinnie proste. Trudność leży po stronie odzwyczajenia się od złego nawyku.

Wróć do podstaw. Rozłóż zakręt na części pierwsze i jadąc powoli, myśląc aktywnie o kolejnych krokach, wykonaj zakręt. Zaczynasz od jazdy pługiem i trzymaniu prawidłowej postawy, następnie ciężar na nogę prowadzącą i pługiem po skosie w stronę zakrętu. Następnie pedał gazu i trzymaj cały czas prawidłową postawę. Czekaj aż deska zacznie skręcać, jedź przez chwilę na strzałę. Znów pedał gazu, żeby wykończyć zakręt. Pilnuj się, żeby całość wykonać z dobrą postawą bez separacji górnej części ciała od dolnej.