X-Alps, czyli niebem i ziemią przez Alpy

Autor: 2 lipca, 201515 lipca, 2017De-stress

Ten wpis traktuje o zawodach dla prawdziwych poszukiwaczy przygód. Red Bull X-Alps. Pewnie niewielu z Was o nich słyszało, choć człon nazwy dodający skrzydeł każdy dobrze zna 😉 . Krótko o co w tym chodzi: zawodnicy mają do przebycia ponad 1000km paralotnią lub na piechotę w terenie wysokogórskim. Prosta idea, a jakie wyzwanie i przygoda:).Obejrzyj zdjęcia, dowiedz się kilka szczegółów o evencie, a na koniec zapraszam do oglądnięcia TEDx’owego wystąpienia wielokrotnego mistrza w dziedzinie paralotniarstwa m.in. właśnie zawodów Red Bull X-Alps.

 

Red Bull X-Alps 2015

 

Dziś pierwszy dzień zawodów!!!!!

W SKRÓCIE O RED BULL X-ALPS

Start 2 lipca 2015 o 10 rano w Salzburgu.

Meta czeka na drugiem końcu Alp. W Monako.

Każdego z zawodników będzie można śledzić na żywo.

Polska też ma swojego reprezentanta. Jest nim Paweł Faron.

 

Red Bull X-Alps 2015

 

Austria, Niemcy, Włochy, Francja, Szwajcaria i Monako. Przez te wszystkie alpejskie krainy będzie przebiegała trasa. Jest ona wyznaczona przez 10 checkpointów, pomiędzy którymi zawodnicy mogą wedle uznania i swojej strategii wyznaczyć konkretną trasę. Checkpointy muszą zostać zdobyte w wyznaczonej kolejności. Zresztą zmiana tej kolejności uniemożliwiłaby pokonanie trasy w krótszym czasie. Spośród najbardziej spektakularnych i znanych miejsc, które służą w tym roku za checkpointy są m.in. Mont Blanc oraz Matterhorn.

 

Matterhorn to jest ten szczyt na poniższym zdjęciu. Ma on wysokość prawie 4,5 km i żeby zaliczyć ten checkpoint trzeba przejść lub przelecieć na paralotni bramkę, która znajduje się na jego szczycie. Hardkor:)

 

Red Bull X-Alps 2015

 

SUPPORT

 

Każdy z zawodników ma support na cały czas trwania zawodów. Supportem jest osoba lub ekipa podążająca za zawodnikiem i wspierająca go pod każdym względem. Zapewnia mu nie tylko jedzenie i picie, ale również wsparcie logistyczne i psychologiczne. Taki supporter może podążać za zawodnikiem na piechotę, paralotnią lub samochodem. Musi być wysoko wykwalifikowanym paralotniarzem i alpinistą. Nie da się ukryć, że sukces zależy od supportera w równie dużej mierze co od zawodnika. Więcej szczegółów o evencie znajdziecie na oficialnej stronie Red Bull X-Alps:  http://www.redbullxalps.com/

 

Red Bull X-Alps

 

Ja tylko raz w życiu próbowałem paraglidingu. Pomimo tego, że z instruktorem, to było to ogromne przeżycie. Bardzo relaksujące jest tak sobie wisieć w powietrzu. Ale jak sobie pomyśle o wiatrach, które się ostatnimi laty zrywają to dostaję gęsiej skórki. Nie chciałbym być wtedy w powietrzu, gdy wieje jak nad polskim morzem, chociaż pewnie niektórzy szukają takich wyzwań. Zawodnicy Red Bull X-Alps na pewno takich mocnych powiewów będą potrzebować, żeby ich poniosły o wiele kilometrów bliżej mety i tego im właśnie życzę. Życzę im jednocześnie dobrej pogody i bezpiecznych warunków na całej trasie.

 

Poniżej znajdziesz wystąpienie na TEDx trzykrotnego zwycięzcy Red Bull X-Alps. Opowiada – w dość specyficzny sposób – o tym jak wygląda od zaplecza przygotowanie do tego rodzaju zawodów oraz jakie cechy są porządane aby osiągnąć w tak wymagającej dyscyplinie sukces. Gość nazywa się Christian Maurer, jest 33 letnim Szwajcarem. Występuje razem ze swoim coachem, supporterem X-Alpowym Thomasem Theurillat.

 

 

Pozdrawiam,

Krzysiek