Czy warto kupić plecak lawinowy

Autor: 25 czerwca, 2019Snowboard
plecak abs

Plecak lawinowy – to plecak z samonapełniającą się poduszką, której zadaniem jest utrzymanie ofiary lawiny na powierzchni, w celu zmniejszenia ryzyka zakopania ofiary i uduszenia pod warstwą śniegu już po zatrzymaniu lawiny. Plecak posiada system ręcznej aktywacji poduszki. Jest w nim oczywiście miejsce na podstawowy ekwipunek lawinowy.

Jak bardzo pomagają plecaki lawinowe

Szwajcar dr. Pascal Haegeli jest analitykiem wypadków lawinowych w górach na całym świecie. Razem z badaczami ze Stanów, Europy i Kanady wyliczył, że spośród 100 ofiar, które nie miały plecaka lawinowego, 22 są śmiertelne. Natomiast spośród 100 ofiar, które były wyposażone w plecak i uruchomiły poduszkę podczas wypadku, 11 jest śmiertelnych.

Imponujące wyniki, jednak ze statystyką lepiej uważać. Co z tego, że plecak lawinowy teoretycznie podwaja twoją szansę na przeżycie, jeśli pójdziesz w teren, w którym nie masz żadnych szans. Jeśli szansa na przeżycie wynosi 0, to 2 * 0 nadal daje zero.

Zmierzam do tego, że plecaki mogą być bardzo efektywne pod warunkiem, że zachowasz wszystkie podstawowe zasady bezpieczeństwa i będziesz działał rozsądnie, tak jak byś takiego plecaka nie miał.

Jak to działa

Zasada działania poduszki

Każdy producent plecaków lawinowych ma swój własny patent. Każda firma robi to trochę inaczej, ale ogólnie jest to ten sam koncept. Plecak lawinowy składa się z uchwytu, który służy do manualnej aktywacji systemu napełniania poduszki. W zależności od producenta, poduszka może być napełniana gazem, zwykłym powietrzem lub sprężonym powietrzem.

W plecakach z poduszkami na gaz, znajduje się butla lub nabój z gazem, które mogą być jednorazowego lub wielokrotnego użytku. Te które można napełniać wiele razy, wymagają wizyty w sklepie producenta.

Co powoduje nadmuchana poduszka podczas lawiny?

Wydawałoby się, że działa ona niczym koło ratunkowe na wodzie. Oczywiście, ma ona swoją wyporność, ale tutaj ma miejsce zjawisko “odrotnej segregacji”. Sprawdźmy na czym ono polega. Zróbmy eksperyment.

Do słoika wrzuć jedną lub kilka piłeczek do pingponga i zasyp je piaskiem. Zamknij słoik i zacznij nim potrząsać. Okazuje się, że piłeczki “wędrują” ku górze. A tak naprawdę piasek przesypuje się pomiędzy piłeczkami i przemieszcza się na sam dół. Mniejsze obiekty o większej gęstości wędrują szybciej na dół pozostawiając większe na górze.

Czy wymyslił to fizyk?

Nie. Opatentował to Josef Hohenester – bawarski leśniczy – który w latach siedemdziesiątych wracając z polowania wpadł w lawinę. Tego dnia niósł na plecach upolowane zwierzę i przez cały zjazd w lawinie trzymał je na plecach, pozostając cały czas na powierzchni śniegu.

Odrobina historii

Josef Hohenester podarował swój patent największej w Europie organizacji zajmującej się tzw. nauką stosowaną – Towarzystwu Frauenhofera. W latach osiemdziesiątych patent został odkupiony przez przedsiębiorcę Peter’a Aschauer’a, który założył do dziś działającą firmę ABS.

Co oznacza ABS?

Oryginalnie jest to skrót od “Avalanche Balloon Securesystem”. Obecnie niektórzy rozwijają ten skrót na “Avalanche Backpack System”, nie wiem, czy błednie, czy nie, nie ma to chyba większego znaczenia. ABS to firma pionierska na rynku plecaków lawinowych – jej pełna nazwa to obecnie ABS Protection GmbH.  Sprzedają oni własne plecaki oraz współpracują z markami takimi jak np. Dakine. Na plecakach Dakine też często możesz znaleźć logo firmy ABS.

Dostępne technologie i ceny

Kupować, czy nie

Jeśli masz budżet to zdecydowanie warto mieć taką ostatnią deskę ratunku. Pod warunkiem, że nie zmieni to sposobu twojego myślenia i nie poczujesz się bardziej pewny na stoku. W pierwszej kolejności zainwestuj w podstawowy ekwipunek lawinowy jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, następnie naucz się z niego sprawnie korzystać poprzez praktyczne kursy lawinowe. Idąc w góry warto żebyś wynajął przewodnika – na każdej wyprawie wiele się od niego nauczysz.

Który jest najlepszy

Nie ma statystyk, które wyłaniają lidera wśród najbezpieczniejszych plecaków. Najdłużej na rynku jest ABS i jest to najbardziej popularna marka, której nazwa sama przynosi na myśl plecaki lawinowe. Są jednak konkurencyjne modele, które są lżejsze, łatwiejsze w transporcie i ogólnie mniej problematyczne. Niektórych plecaków nie ma sensu odpalać w domu, bo stracisz cenny nabój, a z innymi plecakami możesz do woli ćwiczyć, żeby wyrobić sobie odpowiedni odruch. Jest masa detali do wzięcia pod uwagę, ale spokojnie, taki zakup to nie jest sprawa życia i śmierci, przynajmniej w kwestii wyboru producenta. Najdroższy plecak nie zagwarantuje ci bezpieczeństwa. Więcej czasu lepiej poświęć na mądre decyzje w górach, mniej w sklepie.

 

Firma
System
Butla lub nabój
Produkt i orientacyjna cena
ABS
ABS
Wielokrotnego użytku
s.LIGHT Base Unit + Activation Unit + ZipOn 15L
2599 PLN
Mammut
PAS, RAS
Jednorazowe oraz wielokrotnego użytku
Mammut Pro Airbag 3.0
2640 PLN
Pieps
JetForce
Sprężarka zamiast butli
Jetforce Rider 10L
3511 PLN
Dakine
ABS
Jednorazowa
ABS Signal 25L black
2200 PLN
BCA
Float
Wielokrotnego użytku
BCA FLOAT 22 + Cylinder BCA 2.0
3000 PLN
Arva
Reactor
Jednorazowa
ARVA Reactor 24 + Nabój
2900 PLN