Plik KML not for Dummies

Autor: 4 sierpnia, 201526 października, 2017DIY
plik kml

Czym są pliki KML? Do czego się ich używa? Czytaj dalej to uzyskasz na te pytania proste odpowiedzi. Dziś będzie trochę technicznie, ale za to poznacie parę przydatnych rzeczy. Plik KML to międzynarodowy format pliku do zapisywania informacji geograficznych. W pliku tym znajduje się zbiór punktów, które odpowiadają punktom na mapie. Punkty te mają trójwymiarowe koordynaty mówiące nam bardzo precyzyjnie gdzie jest zlokalizowany dany punkt. Koordynaty te są nam znane z urządzeń GPS, np. wpisując je do tom-toma dostaniemy informację jak do wybranego punku dojechać. Tak jak nasze CV zapisujemy w Word do pliku DOC, tak samo dane geograficzne zapisujemy do pliku KML. No w sumie jest to tylko jedna z możliwości, ale już nie komplikujmy tematu. Z technicznego punktu widzenia plik KML jest dużo prostszy niż DOC. Gdy otworzysz ten plik w notatniku, zobaczysz dokument tekstowy. Struktura tego dokumentu jest bardzo prosta i po jej zrozumieniu można go samemu rozczytać. Struktura ta zostanie wyjaśniona kilka akapitów poniżej. Co będziemy potrzebować do otwierania i tworzenia plików KML. Wystarczy darmowy Google Earth.

 

href="http://www.google.pl/intl/pl/earth/download/ge/agree.html" data-color-override="false" data-hover-color-override="false" data-hover-text-color-override="#fff">Button Text

 

 

Do czego się przydaje format plików KML?

 

1. Przesyłanie lub udostępnianie danych geograficznych w internecie
Blogerzy outdoorowi mogą na przykład w ten sposób udostępniać trasy rowerowe, szlaki górskie lub instrukcje jak dotrzeć w wybrane miejsce.

2. Do tworzenia albumów ze zdjęciami na mapie
Odbyłeś wycieczkę rowerową i masz ją zarejestrowaną na Endomondo? Wyeksportuj ją sobie do Google Earth i tam stwórz sobie zdjęciowy geo-album. Dodawaj zdjęcia najlepiej w punktach na mapie, w których te zdjęcia zostały zrobione.

3. Do szybkiego stworzenia i przeanalizowania przekroju topograficznego terenu
Przydatne przy planowaniu wycieczki w góry albo przy analizowaniu odbytego właśnie skituru zarejestrowanego urządzeniem GPS. O przekroju terenu przeczytasz również we wpisie Liźnij topografii.

4. Do prezentowania ilościowych danych statystycznych
Na przykład można na mapie Polski wyróżnić województwa i podać odsetek populacji jeżdżący raz do roku na wakacje. Później taki plik z łatwością udostępnisz w internecie, wydrukujesz, zgrasz na dyskietkę lub cokolwiek Ci się wymarzy;)

5. Do tworzenia wirtualnych wycieczek KML Tours 
Wirtualna podróż w Google Earth? Tak, jest to możliwe. Widok z lotu ptaka niczym w grze komputerowej. Możliwe dodanie narracji oraz zdjęć. Więcej na ten temat napiszemy w oddzielnym poście.

6. Dane z ostatniej chwili czyli Live Feeds
Źródła danych gromadzonych i udostępnianych w czasie rzeczywistym cieszą się największą popularnością wśród korzystających z Google Earth i plików KML. Dotyczy to jednak bardziej zastosowań biznesowych niż prywatnych. Trzy najbardziej znane zastosowania:

  • Monitorowanie w czasie rzeczywistym położenia pojazdów
  • Bieżące informacje pogodowe
  • Graficzne przedstawienie danych z Google Analytics

 

Czym jest plik KML?

 

KML to zbiór punktów. Każdy z tych punktów jest określony przez trzy liczby.
1. Długość geograficzna (ang. longitude), czyli współrzędna pozioma
2. Szerokość geograficzna (ang. latitude), czyli współrzędna pionowa
3. Wysokość (ang. altitude) , czyli współrzędna mówiąca nam jak wysoko nad Ziemią jest dany punkt

Przykład

Pewien punkt w Warszawie leżący nieopodal Muzeum Powstania Warszawskiego ma następującą koordynatę GPS: 20.9814, 52.2328, 0
Najprostszą daną jaką można zapisać do KML to właśnie taka 1 koordynata. Poniżej znajduje się zawartość pliku KML, który zawiera ten punkt przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

<?xml version=”1.0″ encoding=”UTF-8″?>
<kml xmlns=”http://earth.google.com/kml/2.0″>
<Placemark>
<description>Muzeum Powstania Warszawskiego</description>
<name>Muzeum Powstania Warszawskiego</name>
<Point>
<coordinates>20.9814,52.2328,0</coordinates>
</Point>
</Placemark>
</kml>

 

To co widzisz w tym dokumencie to dane formacie XML. Pogrubione miejsce to współrzędne punktu, o którym czytałeś wyżej. Jedną z zasad XML jest to, że dane są umieszczane pomiędzy tzw. znacznikami. Koordynaty np. są pomiędzy znacznikami <coordinates>, a </coordinates>, które to z kolei są pomiędzy znacznikami <point></point>. Znacznik <point> to jeden z obiektów, który można zapisywać w KML i oznacza on nic innego jak pinezkę na mapie wskazującą jeden konkretny punkt. To, że jedne znaczniki są w obrębie drugich oznacza tylko relację między nimi, a konkretnie przynależność tych wewnątrz do tych na zewnątrz. I tak w pliku KML odczytujemy, że koordynaty <coordinates> są współrzędnymi obiektu <point>. Nazw znaczników na szczęście nie musimy znać na pamięć, bo KML tworzymy w prosty graficzny sposób w Google Earth. Aby stworzyć podobny plik do powyższego wystarczy umieścić pinezkę na mapie w punkcie, który chcemy oznaczyć pinezką.

 

Obiekty w pliku KML

 

Obiekty, które możemy tworzyć w Google Earth i zapisywać do plików KML to wszelkie figury geometryczne, warstwy ze zdjęciami, linki do stron internetowych oraz wiele wiele innych.

 

Przykład zastosowania

 

We wpisie z zeszłego tygodnia “Eiger, alpejska ściana płaczu” w akapicie o szlaku Eigeru udostępniliśmy plik KML zawierający właśnie ten szlak. Niestety nasza platforma blogowa (korzystamy z WordPressa) nie pozwala na załączanie tego typu plików.  Na szczęście plik udało się wgrać ręcznie na serwer hostujący. W tej chwili jest on dostępny pod adresem https://www.7hillz.pl/shared/EigerTrail.kml

Klikając ten link ściągniesz plik na swój komputer i będziesz mógł go otworzyć w Google Earth. Ale to nie koniec. Mając już ten plik w internecie możemy go użyć we wszelkiego rodzaju wtyczkach i widgetach i wklejać takie na przykład mapki jak ta poniżej do wpisów. Mapka ta wczytuje dokładnie ten plik KML ze szlakiem Eigeru.

[flexiblemap src=”https://www.7hillz.pl/shared/EigerTrail.kml?v=2″ width=”500″ height=”500″ maptype=”terrain”]

 

Dzięki za uwagę. Trochę dziś sucho było, ale za to konkretnie i na temat. Za tydzień wrócimy do rutyny pisania o dupie Maryny;)

 

Pozdrawiamy,
7HILLZ.