przejście na samozatrudnienie

Jeśli szef nie chce dać ci podwyżki, sprawdź, czy zmiana formy zatrudnienia nie byłaby korzystna i dla ciebie i dla jego firmy. Mam tu na myśli przejście na kontrakt. W dzisiejszym tekście wyliczę konkretną sumę – pensję, przy której przejście na samozatrudnienie jest korzystne dla obu stron – dla ciebie i twojego pracodawcy.

Napisałem kiedyś tekst o pracy na kontrakcie. Po kilku miesiącach przeczytałem go i stwierdziłem, że wymaga drastycznego make-up’u. Dzisiejszy wpis to efekt – lub raczej produkt uboczny – odświeżenia tamtego, starego, bardzo obszernego artykułu. Jeśli chcesz, możesz od niego zacząć – dowiesz się w nim dlaczego kontrakt jest moją ulubioną formą zatrudnienia:

Praca na kontrakcie – nie ma czegoś takiego jak bezpieczny etat

Jak porównać kontrakt z innymi formami zatrudnienia

Gdy pracujesz na kontrakcie i nie jest to kontrakt menadżerski, prawdopodobnie jesteś opłacany za godzinę lub za dzień pracy. Tyle ile wypracujesz, tyle dostaniesz. Taki handel wymienny – twój czas za pieniądz.

Jest to bardzo przejrzyste, jeśli chodzi o późniejsze rozliczenia. Niestety ma to pewną wadę. Nie wiesz, ile zarobisz w przyszłym miesiącu, bo nie wiesz, czy na przykład nie rozchorujesz się. Dlatego pracując na kontrakcie możesz jedynie prognozować swoje dochody. I to jest niestety powód tego, że porównywanie kontraktu z innymi formami zatrudnienia jest jedynie szacunkowe. Aby tego dokonać muszę przyjąć założenia m.in. co do ilości dni poza miejscem pracy. Oto one:

  • 26 dni niepłatnego urlopu
  • 1 tydzień niepłatnego chorobowego
  • Brak benefitów

Ja tutaj dokonam uproszczonego porównania. Jeśli szukasz kompletnego zestawienia różnych form zatrudnienia, polecam ten oto artykuł z bloga Jak oszczędzać pieniądze: Jak oszczędzać na samozatrudnieniu

Porównanie zarobku 10 tys. na etacie z zarobkiem 10 tys. na fakturze

Z moich obliczeń wynika, że zarobek 10 tys. brutto na etacie jest niemalże tym samym, co zarobek 10 tys. netto na fakturze – z perspektywy pracownika. Z perspektywy pracodawcy, B2B jest w tym wypadku dużo bardziej korzystne. Wszystko wyjaśnione jest w poniższej tabelce.

Tabelka 1

Umowa o pracę B2B
Pensja ustalona w umowie
10 000 PLN brutto
10 000 PLN netto
Wpływa na konto
ok. 7000 PLN netto
10 000 PLN netto (+ 2300 PLN VAT)
Na rękę
7000 PLN
ok. 8000 PLN netto (po odjęciu ZUS i podatku)
Pensja roczna
12 * 7000 = 84 000 PLN
10,5 * 8000 = 84 000 PLN
Koszt pracodawcy
12 061 PLN
10 000 PLN

Jak widać powyżej, w kontekście miesiąca wygrywa B2B. Natomiast w rachunku rocznym po odjęciu nieobecności dostajemy podobne kwoty. Przypominam, że wcześniej założyliśmy, że przepada nam 1,5 miesiąca na wakacje i choroby. Może się zdarzyć, że pracodawca zaoferuje ci przejście na kontrakt. A w tym kontrakcie będzie widniała ta sama kwota, co w twojej umowie o pracę. To dla niego złoty interes. Jak pokazuje powyższy przykład, niekoniecznie jest to dobry interes dla ciebie.

A może by tak przejść na kontrakt pod warunkiem, że pracodawca pozostanie przy tych samych kosztach? Trzymając się powyższego przykładu, ty dostałbyś 12 061 PLN netto na fakturze – ostatni wiersz Tabelki 1, lewa kolumna. Dla firmy, to żadna strata, a dla ciebie niezła podwyżka. Poniższa tabelka przedstawia różne warianty tego scenariusza. Niezależnie z jakiego pułapu startujemy, taka zmiana to dla ciebie zawsze podwyżka.

Przejście z etatu na kontrakt – koszt pracodawcy nie zmienia się

Tabelka 2

Etat
B2B
Brutto
Netto
Koszt pracodawcy  –>
Na fakturze
Na rękę – mały ZUS
Na rękę – duży ZUS
3000
2156
3618
3600
2740
2200
5000
3550
6030
6000
4700
4160
8300
5849
10010
10000
7990
7440
10000
7034
12061
12000
9600
9080

Przy jakiej pensji opłaca się przejść na kontrakt

To zależy, ile na tym kontrakcie dostaniesz. Jeśli na fakturze ma widnieć taka sama kwota, co w umowie o pracę to odpowiedź brzmi: najprawdopodobniej nie. Dla kwoty powyżej 10 tys. PLN warto to rozważyć, ale zawsze najlepiej po prostu wszystko przeliczyć. Jeśli na fakturze będzie widniała kwota równa lub większa niż koszty pracodawcy ponoszone w przypadku etatu to B2B to lepszy deal.

A żeby zmiana etat -> B2B była korzystna dla obu stron

To proste. Wystarczy, że umówisz się na kwotę niższą niż koszty pracodawcy z etatu, przy której nadal wychodzisz na swoje. Do wyliczeń kosztów pracodawcy i zamiany brutto na netto można użyć na przykład tego kalkulatora: kalkulator wynagrodzeń, a dla kontraktu spróbuj skorzystać z tego kalkulatora B2B. W przypadku kontraktu, żaden internetowy kalkulator nie poda ci dokładnej sumy, którą później zobaczysz na koncie. Po pierwsze, zawsze dochodzą koszty działalności , które chcesz zaksięgować, po drugie, ZUSy z roku na rok mogą się zmieniać.

Konto firmowe

Być może zdecydowałeś się już na przejście na b2b i szukasz jakiegoś atrakcyjnego rachunku firmowego. Mogę Ci z pełną odpowiedzialnością polecić mBank. Mam tam rachunek indywidualny, kilka walutowych oraz oczywiście firmowy. Firmowy można zintegrować z księgowością internetową SuperKsięgowa. Co jest bardzo wygodnym rozwązaniem, bo. wtedy masz wszystko w jednym portalu. Ale ja jakoś do księgowości się nie przekonałem – choć używałem przez rok – i zostałem przy samym rachunku. Obsługa klienta bez zarzutów, a sam rachunek jest bezpłatny pod warunkiem, że przychodzą na niego wpływy od kontrahentów.

Jestem w programie partnerskim mBanku. Oznacza to, że jeśli klikniesz w poniższy baner i założysz u nich konto, ja dostanę za to prowizję.