Gotowi na start

Poznaj testera internetowych biznesów

Jeśli masz żyłkę przedsiębiorcy z pewnością zainteresuje Cię książka “Gotowi na start” Pata Flynna. Pat to amerykański podkaster i bloger, który specjalizuje się w budowaniu źródeł dochodu pasywnego. Pat wciela w życie swoje pomysły na biznesy internetowe. Wiedzę, którą w ten sposób zdobywa udostępnia u siebie na blogu. Jest bardzo sympatycznym gościem i od pierwszego kontaktu sprawia wrażenie godnego zaufania. Treści, które publikuje potwierdzają to.

O czym jest książka “Gotowi na start”

W “Gotowych na start” znajdziesz zestaw ćwiczeń przydatnych do weryfikacji Twoich pomysłów na biznes. Niezależnie, czy będzie to biznes online’owy, czy tradycyjny. To co uzyskasz dzięki tym ćwiczeniom, to takie rozszerzenie biznesplanu. Spojrzenie na pomysł z jeszcze szerszej perspektywy. Spojrzenie na siebie i swoją kompatybilność z pomysłem ma wg. autora ogromny wpływ na to czy ma on szansę na sukces. Pat uważa, że to od tego powinno się zacząć weryfikację pomysłu, od sprawdzenia, czy jest on w zgodzie z naszymi wartościami i czy rzeczywiście jest tym czym chcemy się zajmować.

A oto mój rezultat z pierwszego ćwiczenia z “Gotowych na start”. 4 filary mojego życia za 5 lat od dziś.

A poniżej efekt retrospekcji, którą Pat poleca zrobić. Chodzi o to, żeby wybrać kilka doświadczeń zawodowych ze swojej dotychczasowej kariery i wypisać co było w nich fajne, co niefajne i co było ulubionym wspomnieniem. Najważniejsze są elementy wspólne wszystkich doświadczeń zawodowych.

Jeśli np. pracując na kilku poprzednich stanowiskach lubiłeś kontakt z ludźmi, to warto, żeby w Twoim nowym biznesie również było miejsce na kontakt z ludźmi. Jeśli nigdy nie lubiłeś spędzać ośmiu godzin przed komputerem, to realizacja Twojego pomysłu nie powinna wymagać od Ciebie spędzania takiej ilości czasu z komputerem. Proste, niby oczywiste, ale dopóki nie zrobiłem sobie tego ćwiczenia, te rzeczy nie miały żadnego wkładu do mojego biznesplanu.

 

Dla kogo jest ta książka

Dla każdego kto chce zweryfikować swój pomysł zanim zainwestuje w niego czas i pieniądze. Książka jest takim filtrem, przez który warto przepuścić kilka pomysłów i zobaczyć, który najlepiej wypada. Nie wskaże Ci jednak wprost co się nadaje, a co nie, ale naprowadzi Cię, żebyś sam znalazł odpowiedź. Jeśli lubisz książki biznesowe, które polegają na samo-coachowaniu się, to jest to książka dla Ciebie:).

Czy warto kupić “Gotowych na start”?

Jest to dość lekka lektura, ale za to czasochłonna. Samo przeczytanie zajęłoby może ze trzy godziny. Ale samo przeczytanie nie ma moim zdaniem żadnego sensu. Chodzi o to, żeby wykonać wszystkie ćwiczenia. I te ćwiczenia to jest lwia część roboty. A ich efekt to największa wartość “Gotowych na start”.

Książka jest relatywnie tania. Na allegro zapłaciłem za używaną 28 zł razem z dostawą. To niewiele, a w zamian dostałem dużo więcej. Ja jestem z niej bardzo zadowolony, a przede wszystkim z tego, że otworzyła mi oczy w kilku kwestiach. Poleciłbym.

Klikalna mapa – pomysł Pata

Jedno z kilkudziesięciu źródeł dochodu Pata

Pat gościł dwukrotnie u Michała Szafrańskiego. To właśnie dzięki Michałowi odkryłem Smart Passive Income – blogowe centrum dowodzenia Pata. Zacząłem czytać. Zacząłem słuchać wyrywkowo podcastów Pata. Zacząłem sprawdzać pomysły, które u niego wypaliły i kilka podobnych zacząłem wdrażać w życie. To była niezwykle wartościowa lekcja, choć przyniosło mi to znikomy dochód. Jednym z takich testów była klikalna mapa.

Pat ma stronkę gdzie sprzedaje mapy HTML, które łatwo można wykorzystać na stronach internetowych. Zarabia na tym projekcie od 300 do 700 dolarów miesięcznie. W 100% pasywnie. To niewiele. Jednak zwróć uwagę, że to jedno z kilkudziesięciu jego źródeł dochodu. To się nazywa dywersyfikacja.

Artykuł o tworzeniu mapy

Wracając do testu klikalnej mapy, który zrobiłem. Najpierw samemu nauczyłem się tworzyć taką mapę. Następnie napisałem artykuł na bloga Jak stworzyć klikalną mapę. Tekst nieźle się wypozycjonował, jest na drugiej pozycji, jednak ma obecnie tylko 200-250 UU na miesiąc.

Filmik o tworzeniu mapy

Następnie stworzyłem filmik na youtubie, w którym pokazuję jak zrobić samemu mapę za darmo. Filmik spodobał się algorytmowi youtube’a i ogląda go ok. 1000-1500 osób na miesiąc. W zeszłym roku, jak nie było wymagań co do monetyzacji kanału (teraz trzeba mieć 1K subów i 4K godzin wyświetlania filmów), filmik zarabiał poprzez reklamy 4$ na miesiąc – przy ilości subskrybentów bliskiej zeru (wtedy to chyba było dosłownie zero). Jak na jeden niszowy filmik to całkiem nieźle, bo był to regularny przychód, a wkład pracy był bardzo mały i przede wszystkim jednorazowy.

Przykładowa mapa

 

Promocja “Gotowych na start”

Ostatecznie do zakupu książki przekonał mnie wywiad Pata w Małej Wielkiej Firmie u Marka Jankowskiego. Ciekawy wywiad, polecam, możesz go obejrzeć poniżej. Jeśli ta rozmowa przekonała Cię do zakupu “Gotowych na start”, możesz sięgnąć po książkę o tutaj : Pat Flynn – Gotowi na start.