25 rad na zachowanie równowagi praca-życie

Autor: 31 maja, 201614 czerwca, 2016Życie.praca
work life balance tips Równowaga między życiem zawodowym a osobistym
Cześć. Dziś wpis inauguracyjny nowego nurtu na blogu work-life balance. Za chwilę przeczytasz o 25 rzeczach, które popełniam, aby zachować równowagę życie-praca.  25 porad, które w moim przypadku nieźle działają pomimo faktu, że czasami się czuję mocno out-of-balance;)

Dlaczego w kierunku work&life balance?

Mam już rok doświadczenia w prowadzeniu bloga. Piszę regularnie i bez dłuższych niż tydzień przerw. Jest to niezwykle cenne doświadczenie, które zmieniło moje poglądy na temat całego internetu. No i zweryfikowało moje założenia i nadzieje:). Żałuję tylko, że nie zdobyłem tego doświadczenia wcześniej i nie zacząłem blogować 10 lat temu. Co odkryłem na temat swojego bloga? Np. to, że 7hillz nie jest klasycznym blogiem outdoorowym i nie mam sensownego argumentu, aby na siłę tę łatkę mu doklejać. Przez cały rok, niezidentyfikowanym motywatorem do pisania bloga były moje starania się do zachowania w życiu tzw. work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym, a osobistym. Nie wiedziałem, że piszę głównie o rzeczach, które pomagają mi tą równowagę utrzymywać. Samo pisanie bloga jest jedną z nich. Uświadamiając to sobie postanowiłem, że trzeba wprowadzić TU merytoryczne zmiany.

Równowaga między życiem zawodowym a osobistym

W dzisiejszych czasach pracuje się sporo i intensywnie. Mocno uśredniając ok. 40 godzin na tydzień. Oczywiście to nie jest dramat, jednak jesteśmy przez to trochę ograniczeni. W tygodniu mamy tylko kilka godzin dziennie dla bliskich. Czasem jeśli coś musimy załatwić “na mieście” jesteśmy nie wcześniej niż 19:00 w domu. W pracy stres, w korkach stres, w supermarkecie … nie wiem bo nie jest to moja ulubiona forma spędzania wolnego czasu. W weekend trzeba odreagować imprezą lub wyjazdem, po czym człowiek wraca do pracy bardziej zmęczony niż jak zaczynał weekendowanie. To wszystko ma w sumie pozytywny dla mnie efekt, bo inspiruje mnie do:
 1. Optymalnego wykorzystania czasu – zarówno w pracy jak i w domu
 2. Nie poddawania się mózgo-zabójczej rutynie
 3. Realizowania marzeń

 

Moje największe sukcesy na tym polu

 • 2006: skończenie jako pierwszy na roku trudnych (przynajmniej dla mnie) studiów na politechnice w Warszawie – ciężki okres, który już prawie wymazałem z pamięci, w którym było jednak coś pozytywnego;) – łatwo mi znaleźć pracę
 • 2006: zawieszenie nierozpoczętej kariery w IT i spontaniczny wyjazd do Holandii na studia muzyczne
 • 2009: przełamanie się i rozpoczęcie kariery w IT (bo szala przechyliła się zbyt na stronę życia rozrywkowo-osobistego, a praca zeszła na drugi plan)
 • 2010: trasa koncertowa po Polsce
 • 2010: zdobycie uprawnień instruktora snowboardu
 • 2012: przeprowadzka do kraju Helwetów
 • 2016: decyzja o kupnie działki poza miastem i posadzeniu drzewa

 

25 rad na zachowanie równowagi między życiem zawodowym, a osobistym

 1. Spędzaj jeden dzień w tygodniu bez internetu
 2. Raz do roku wyjedź na 4-tygodniowe wakacje
 3. Oczyczaj serce poprzez kontakt z naturą
 4. Śpij 8 godzin przynajmniej w weekendy
 5. Unikaj telewizji
 6. Spędzaj czas z bliskimi
 7. Pracuj przynajmniej 10km od domu
 8. Nagradzaj się za dobrą robotę
 9. Zwalczaj gniew, poprzez stawianie spraw w pozytywnym świetle
 10. Rób czasem coś spontanicznie
 11. Zdrowo się odżywiaj
 12. Uprawiaj jogę. Usuwa napięcia wywołane przez myśli
 13. Pisz pamiętnik lub bloga
 14. Przestań być perfekcjonistą
 15. Stosuj GTD
 16. Nie bądź specjalistą od wszystkiego
 17. Sprawdzaj maila nie więcej niż 2 razy dziennie
 18. Naucz się mówić nie. Powiedz “NIE”
 19. Pracuj wydajniej, a nie więcej
 20. “Śpiesz się powoli” cytując mojego śp dziadka
 21. Rób przerwy w pracy
 22. Deleguj zadania
 23. Zarządzaj czasem, ale zrób sobie czasem zupełnie niezaplanowany dzień
 24. Siedź w poprawnej pozycji
 25. Omijaj godziny szczytu jadąc samochodem
Moje TOP 3 najbardziej skuteczne rady zostały pogrubione

To był tylko taki wstęp do nowej tematyki na 7hillsie jaką jest dążenie do utrzymania równowagi między życiem osobistym, a zawodowym. Będzie o tym więcej
ZMIANY, ZMIANY, ZMIANY

Ogarnianie zmian to moja religia

Na koniec, chciałbym poinformować jeszcze o kilku zmianach na blogu. Część pamiętnikowa idzie do kosza i zostaje zastąpiona nową kategorią – równowaga work&life. W końcu nie prowadzę tej strony tylko dla siebie. Zauważyłem większy sens w pisaniu treści o wartości innej niż tylko sentymentalna. Nadal jednak uważam, że pamiętnik internetowy to taki blogowy mainstream. Każdy internetowy autor powinien o tym pamiętać. Oprócz wspomnianej zmiany kategorii, jest jeszcze jedno. Przydatność tego bloga dla świata. Będę próbował ją zwiększyć. Relacje z wędrówek i podróży będą teraz subtelnie wplatane w bardziej przydatne i informacyjne wpisy. Na przykład zamiast pisać o tym jak zajefajną wędrówkę odbyliśmy w Gorcach, przygotowuję teraz wpis o rozmaitych szlakach, którymi można dojść na Turbacz (już wkrótce, nie przegap ;>…). Dopiero na drugim planie będą moje własne doświadczenia. Do tego będę starał się pisać tylko o tych doświadczeniach, z których można wyciągnąć jakieś wnioski. Np. szlak czerwony jest zbyt długi żeby go pokonać w ciągu jednego dnia idąc z dzieckiem [opinia subiektywna] – naszej trójce zajęło to dwa dni, a do samego celu doszliśmy dopiero wieczorem.

To na razie tyle z nowości, poZdrówko

Krzysiek