Jaki rozstaw nóg na snowboardzie

Autor: 30 listopada, 2019Snowboard
rozstaw nóg

Jakie znaczenie ma rozstaw nóg na snowboardzie

Punkty kontaktowe

To jak szeroko zdecydujesz się ustawić swoje wiązania ma ogromne znaczenie. Wpływa nie tylko na komfort jazdy, ale również na stopień trudności. Optymalne ustawienie jest takie, że stopień trudności jest najmniejszy, nie czujesz dyskomfortu i nie masz ograniczonych ruchów.

Rozstaw nóg decyduje, w którym miejscu spód snowboardu oraz jego krawędź będą najmocniej dociśnięte do podłoża. Pod palcami stóp i przy piętach są kluczowe punkty kontaktowe. Jak się domyślasz są 4 takie punkty. Wszystkie ekstremalne ustawienia wiązań omiń szerokim łukiem. Zbyt szeroko jest tak samo źle co zbyt wąsko.

rozstaw nóg na desce

Kiedy wiązania są za daleko, a kiedy zbyt blisko

Jak się jeździ gdy jest zbyt szeroko

Im szerzej tym stabilniej deska jedzie na strzałę. Jednak zbyt szerokie ustawienie ograniczna zakres ruchów. Nie będziesz zwinny przy takim ustawieniu.

Jak sprawdzić czy jest zbyt szeroko

Zbyt szerokie ustawienie można poznać po tym, że ktoś wygląda jak rozkraczona żaba. Albo po tym, że ktoś nie jest w stanie przy ugiętych kolanach wypchnąć ich na zewnątrz tak aby były nad stopami.

Jak się jeździ gdy jest zbyt wąsko

Przy zbyt małym rozstawie nóg trudniej bedzie ci ugiąć kolana. Będzie ci też trudniej robić zakręty

Jak sprawdzić czy jest zbyt wąsko

Jeśli przy uginaniu kolan, wychodzą one dalej niż szerokość stóp, to wtedy stopy są zbyt blisko siebie. Na pewno na szerokość bioder, to będzie zbyt wąsko jak na snowboard.

Tak jak na deskorolce, czy jak ne desce surfingowej

Ani tak, ani tak. Rozstaw nóg na deskorolce jest za mały dla snowboardzisty, a na desce surfingowej zbyt szeroki. Chociaż ogólnie to postawa snowboardzisty jest bliższa tej, którą przyjmują surferzy. Schodzą oni bardzo nisko poprzez ugięcie kolan i przesuwają ciężar na tylnią nogę – trochę tak jak snowboardziści w puchu.

Jak szeroko ustawić wiązania

Rozstaw nóg na snowboardzie może się zmieniać wraz z rozwojem twojej techniki. Po kilku latach na desce będziesz już wiedział, czy wolisz ciut szerzej, czy przeciwnie. Na samym początku jednak dobrze żebyś zaczął od neutralnego ustawienia.

Neutralna odległość między wiązaniami, to odległość od spodu pięty do kolana. Odległość między wiązaniami mierzymy między środkami wiązań.

Przy takim ustawieniu, jeśli ugniesz kolana i wypchniesz je delikatnie na zewnątrz, tak aby znalazły się nad stopami, powstanie kwadratowe okienko pomiędzy twoimi nogami. Po tym można poznać przyzwoitą postawę. To nie jeszcze optymalna postawa do szybkiej, wydajnej jazdy, ale moim zdaniem złoty punkt wyjścia.

↡ W filmiku poniżej jest fragment, w którym o tym mówię i pokazuję neutralną postawę ↡

Mój rozstaw nóg

60 cm. To jest dość szeroko. O 4cm więcej niż odległość od spodu mojej pięty do kolana. Lubię mieć trochę stabilniej i nadal mieć nieskrępowane ruchy.