Bezpieczeństwo w górach

Autor: 20 maja, 201510 czerwca, 2016De-stress
ryzyko w górach

Witaj w drugiej części mini-cyklu “Jak zaplanować wycieczkę w góry?”. Dzisiejszy temat to “Zarządzanie ryzykiem”. Hmm… zupełnie jak na wykładzie na jakimś managerskim kierunku 🙂 Temat brzmi poważnie. To tak specjalnie, żebym miał poczucie pisania o czymś wyjątkowo ważnym ;). Wbrew tej podniosłej atmosferze, która teraz panuje nad moją klawiaturą postaram się aby ten wpis czytało się lekko i przyjemnie. Czyli tak jak zawsze 😉

 

W skład mini-cyklu wchodzą następujące wpisy:

– Część 1 : Co zabrać i jak się ubrać?
– Część 2 : Zarządzanie ryzykiem, czyli bezpieczeństwo w górach.
– Część 3 : Mapa i kompas .

 

O co chodzi z tym zarządzaniem i z tym ryzykiem? Tak na chłopski rozum chodzi o to, aby nie dać się zaskoczyć i być panem sytuacji od początku do końca wyprawy. Często się zdarza, że trudno nam podjąć jakąś decyzję na gorąco. Czasem 5 minut to o 5 minut za długo. Zdecydowanie korzystniej i przede wszystkim bezpieczniej jest pomyśleć chwilę jeszcze będąc w domu i mieć gotowy plan działania na wypadek zaistniałych sytuacji. Co by było gdyby…? Co bym zrobił gdyby…?

 

MUST HAVE 

 

Jeśli jesteś typem, który nie chce się bawić w szczegółowe planowanie, przeczytaj tylko ten akapit, a resztę możesz sobie odpuścić. Zachęcam jednak to przeczytania całości. W dalszej części podzielę się swoim sposobem na czerpanie przyjemności z wyprawy zanim jeszcze wyjdziesz z domu. Póki co, przejdźmy do konkretów. Niezależnie czy jesteś świadomy tego, że wypadki chodzą po ludziach, czy nie, nie zapomnij wziąć ze sobą:

1. Numery alarmowe do lokalnych służb ratowniczych. Są sytuacje, których sami nie jesteśmy w stanie ogarnąć. Pamiętajcie, aby nie korzystać z tych numerów z błahych przyczyn.

– Europa: 112
– Polska: 985 (GOPR/TOPR)
– Szwajcaria: 144
– Włochy: 118
– Austria: 140
– Francja: 15

2. Ekwipunek zwiększający Twoją szansę przetrwania, czyli odpowiednie buty, mapa, foood. O tym było w części pierwszej.

3. Aplikacje ratunkowe na Twój smartfon. Aktywujesz taką appkę i wzywa ona pomoc bez konieczności pamiętania żadnych numerów. Pamiętać jednak należy o zawodności nowych technologii oraz o tym, że baterie naszych telefonów szybko się wyczerpują. Szczerze mówiąc nigdy nie testowałem takich aplikacji. Ale to chyba dobrze, że nie musiałem. Więcej szczegółów dot. korzystania z tych aplikacji znajdziecie na stronach ich twórców.

Na terenie całych polskich gór działa darmowa aplikacja na Androida – Ratunek. Jest to jedyna, zaaprobowana aplikacja przez GOPR.

Na całym świecie podobno działa Echo112  NIE SPRAWDZANE PRZEZ NAS!

apps_itunes

 

 

 

WIZUALIZACJA

 

Czy wiesz co byś zrobił, gdyby Twoja koleżanka skręciła kostkę podczas wyprawy? A gdyby któryś ze współtowarzyszy wpadł w panikę z powodu dużego wyeksponowania szlaku?
Co jeśli skończy się woda w połowie drogi?
Co jeśli rozpęta się burza?
Co jeśli….?

 

Brrrrr. Deprymujące. Nie chodzi jednak o to, aby wylistować wszystkie nieszczęścia, które mogą nam się przytrafić. Wtedy zniechęcimy się do wyjścia z domu. Świetną techniką, bardzo skuteczną w tym wypadku, która w bardzo pozytywny sposób może nas nastroić przed wyprawą jest wizualizacja. Polega ona na wyobrażaniu sobie nas samych i nasze bohaterskie zachowanie w zaistniałej, ryzykownej sytuacji. Śmieszne co? Jednak to właśnie wyobraźnia jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi pomagających osiągać cele, rozwiązywać problemy i podejmować decyzje. Ja osobiście uważam wizualizacje za bardzo skuteczną i nieraz się przekonałem o tym, że ma ona wpływ na kształtowanie przyszłej rzeczywistości. Pisząc z nutką lifestylową, moim zdaniem jest to najlepsze narzędzie dla tych co wierzą, że są architektami własnego życia 😉

 

Minimalizuj ryzyko jeszcze będąc w domu:

 • Jeśli to Ty jesteś liderem/liderką grupy musisz dokładnie wiedzieć skąd wyruszacie, dokąd zmierzacie i orientacyjnie ile Wam to zajmie czasu.
 • Dostosuj trudność trasy do możliwości wszystkich uczestników wycieczki. W końcu potencjał całej grupy = potencjał najsłabszej jednostki.
 • Sprawdź prognozę pogody. Jeśli ma być burzowo, nie idź. Jeśli mają być silne wiatry, nie idź.
 • Pomyśl o tym, że jeśli jest wczesna wiosna to może być śnieg na szlaku i powiedz o tym innym uczestnikom wyprawy
 • Dostosuj długość trasy, tak aby nie wędrować po zmroku. No chyba, że celem jest nocna wędrówka.
 • Weź mapę i upewnij się, że podczas wędrówki nie opuścicie jej granic ( nam to się kiedyś przydarzyło, ale wtopa. Na pewno kiedyś o tym napiszemy)
 • Powiadom kogoś kto zostaje w domu o tym, że idziesz w góry.
 • Czy czujesz się niepewnie w górach? Może warto wynająć przewodnika?
 • Rozważ wykupienie ubezpieczenia.

 

Podczas wyprawy pamiętaj:

 • Nie należy za wszelką cenę osiągać celu wyprawy.
 • Be positive. Ryzyko może być również pozytywne i może przydarzyć Ci się jakaś super przygoda na szlaku. A może poznasz kogoś fantastycznego.
 • Jeśli nie chce Ci się schodzić z powrotem to wielka szkoda, ale nie jest to powód aby dzwonić po pomoc. Ktoś inny w tym samym momencie może potrzebować prawdziwej pomocy ratowników, którzy są zajęci byciem Twoją taksówką.
 • W górach nie zostawia się śmieci. Mogą być one przyczyną np. pożaru.