Jak przekraczać
własne granice

WYWIAD z Mistrzem Polski
w snowboardzie w Slopestyle i Big Air
Piotrkiem "Lotnikiem" Tokarczykiem

 

Jak
jeździć
na snowboardzie

Wskazówki dla początkujących
Podstawowe ćwiczenia
Pierwsze zakręty

 

Jak dobrać
snowboard

KOMPLETNY przewodnik dla kupujących deskę snowboardową
Jaka długość, szerokość i twardość snowboardu
Czy nowy, czy używany, czy wypożyczać

 

Wskazówka
dla ćwiczących
zakręty

Ta jedna wskazówka
zaoszczędzi ci bólu
tylnej części ciała

Zacznijmy od początku 🙂 – co to jest snowboard

Snowboard – długa, płaska deska, mocowana do nóg poprzez system wiązań. Służy do uprawiania różnych odmian sportu zimowego jakim jest snowboarding, m. in. do zjeżdżania po przygotowanych trasach narciarskich, do zjeżdżania poza trasami, do uprawiania freestyle’u w snowparkach, a nawet na ulicach miast.

Do każdej odmiany snowboardingu stosuje się inny rodzaj deski – inny kształt, długość, a czasem także inny system wiązań. Są też deski uniwersalne tzw. all-mountain, które mogą być wykorzystywane w różnych dyscyplinach.

Ten artykuł to obszerny przewodnik dla snowboardzistów. Jeśli masz jakieś pytanie, prawdopodobnie znajdziesz w nim odpowiedź, a jeśli nie to napisz do mnie czego potrzebujesz, a ja rozwieję wszelkie twoje wątpliwości.

Spis treści:

W sezonie 2018/2019 polecam te deski

POCZĄTKUJĄCY

Burton Instigator

snowboard dla początkującego

400 euro

ZAAWANSOWANY

Lib Tech TRS HP

deska all mountain

$599.95

POZA TRASAMI

Jones Explorer

deska freeride

449.95 euro

W SNOWPARKU

Pathron Snowboards

deska freestyle

1000 zł

Co mam robić jeśli nowy sprzęt jest dla mnie za drogi?

Wypożyczalnia. Jeśli dopiero zaczynasz, zastanów się czy nie warto przez pierwsze dwa sezony wypożyczać deski. Zaleta takiego rozwiązania jest taka, że wraz z nauką jazdy na snowboardzie zapoznajesz się ze sprzętem. Poznajesz co ci odpowiada i w przyszłości przy zakupie własnego sprzętu łatwiej będzie ci podjąć dobrą decyzję. Sprzęt używany. Druga opcja jest taka, że kupujesz sprzęt używany lub potestowy. Jeśli decydujesz się na takie rozwiązanie, to miej pewność co robisz, co kupujesz i od kogo.

Promocje po sezonie. Trzecia opcja to zakup nowego sprzętu po sezonie, albo nawet po kilku latach. Czasem sprzęt zalega w magazynie i nie może znaleźć właściciela – zwykle chodzi o niestandardowe rozmiary. Można kupić taki sprzęt od 30%-50% taniej.

Zniżki dla subskrybentów bloga. Wkoło tego bloga buduję społeczność ludzi mających snowboardową zajawkę. Dla tej społeczności walczę o różne zniżki sprzętowe. Dołącz do nas, a na pewno nic cię nie minie :). Natychmiastowy dostęp.

Snowboardy dla dziewczyn

Jaka jest różnica między deską dla mężczyzn, a deską dla kobiet

Snowboardy dla kobiet są węższe niż dla mężczyzn i w zależności od producenta mogą być ciut bardziej miękkie od męskich.

W praktyce, jeśli dziewczyna znajdzie męski snowboard, który pasuje i którego nadruk jej nie przeszkadza, to jak bajbardziej może na takiej desce jeździć.

I odwrotnie :).

Sprzęt snowboardowy – checklista i wskazówki

  1. DESKA. Dobierasz do swojej wagi, wielkości stopy i umiejętności. Ale spokojnie, to nie jest rocket science. O tym jak dobrać snowboard przeczytasz w tym artykule: Jak dobrać deskę.
  2. WIĄZANIA. Do deski dobierasz wiązania. Wybierasz je pod rozmiar stopy i szerokość deski. Zwróć uwagę, aby płyta wiązań nie wystawała poza powierzchnię deski. Jak ustawić wiązania.
  3. BUTY. Buty snowboardowe dobierasz na styk. Mogą cię ciut uciskać kiedy stoisz i masz wyprostowane kolana. Kiedy jednak uginasz kolana i przyjmujesz snowboardową postawę – stopa w bucie cofa się minimalnie – wtedy but powinien być komfortowy.
  4. TERMO. Bielizna termoaktywna – ochrona przed zimnem, odprowadza pot. To już chyba standard jeśli chodzi o sporty zimowe. Chociaż jeśli wiem, że nie jest za zimno, i nie planuję podchodzić pod górę, to nie używam termo, zakładam zwykły t-shirt.
  5. 2 WARSTWA. Bluza lub polar, najlepiej termoaktywne. W zależności od temperatur można tę wrastwę pominąć lub do niej coś dołożyć.
  6. SPODNIE I KURTKA. Powinny być wodoodporne i oddychające. Bardzo dobrym rozwiązaniem są materiały z goretexem. Są one wodo- i wiatroszczelne i przy tym skutecznie odprowadzają pot.
  7. RĘKAWICZKI. Mają być wygodne, a ich szybkie zdejmowanie i zakładanie nie powinno stanowić żadnego problemu. Najlepiej jesli również będą wykonane z oddychającego materiału.
  8. KASK I GOGLE. Przy zakupie kasku zawsze go przymierzamy, a gogle przymierzamy do kasku, w którym będziemy jeździć. Jeśli zależy ci na komforcie, musisz wybrać się na dłuższe zakupy. Większość kombinacji gogle/kask/twoja głowa nie będzie do siebie niestety pasować.
snowboardzista

Historia snowboardu w pigułce

Pierwszym snowboardem był snurfer wynaleziony w latach 60’tych XX wieku. Snurfer, czyli snow + surfer. Pewien Amerkykanin wpadł na pomysł, żeby zrobić zabawkę dla dziecka – połączył dwie narty i przyczepił z przodu sznurek. Zabawka okazała się strzałem w dziesiątkę, bo wszystkie dzieci z okolicy chciały na tym zjeżdżać. Niektórzy rodzice nawet kupowali narty tylko po to, żeby połączyć je i zrobić z nich snurfera. Wynalazca – Sherman Poppen – nie czekał długo i pomysł opatentował i zamówił produkcję. W kilka lat gorączka snurferów opanowała całą Ameryką i zaczęto nawet organizować w tej nowej dyscyplinie zawody. Zagorzałym zawodnikiem był Jake Burton Carpenter, który pewnego razu zjawił się na zawodach nie ze sznurkiem przymocowanym do czubka snurfera lecz z pierwszymi na świecie wiązaniami… Tak zaczęła się ewolucja i sprzętu i sportu nazwanego później snowboardingiem :).

Snurfer

Nauka jazdy na desce

Co? Ja nie dam rady? Trochę się poprzewracam na śniegu, będzie śmiesznie. To na pewno  jak z jazdą na rowerze.

Snowboard nie jest trudny. Jednak nauka jazdy na desce ma bliżej do nauki jazdy samochodem niż do nauki jazdy na rowerze.

Pomyśl tylko.

Czy gdyby nie trzeba było mieć prawa jazdy, naukę jazdy samochodem rozpocząłbyś samemu na autostradzie?

Chyba nie.

Metoda prób i błędów nie sprawdza się ani na drodze, ani na stoku.

Prędzej, czy później stworzysz zagrożenie albo dla siebie albo dla innych uczestników ruchu.

Snowboard jest trochę bardziej skomplikowany niż “wyczuję o co chodzi i już”.

Mogę nauczyć się samemu?

Owszem da się,

ale może to nie być przyjemne doświadczenie i z dalszej nauki prawdopodobnie szybko zrezygnujesz.

Wyobraź sobie, że jedziesz na wakacje z myślą o odpoczynku i relaksie, a w rzeczywistości fundujesz sobie rzeźnię w postaci uczenia się samemu jazdy na desce – kończysz jak obite jabłko i prawdopodobnie nigdy więcej na desce próbować swoich sił nie będziesz.

Na szczęście nasza Polska mentalność zmienia się z roku na rok i coraz chętniej turyści z Polski korzystają z usług szkół narciarkich i snowboardowych.

 

Dowiedz się więcej:

FAQ – najczęściej zadawane pytania przez snowboardzistów

Jak zostać instruktorem snowboardu