Jak napisać snowboardowe lub narciarskie CV – skuteczny życiorys instruktora

Autor: 19 listopada, 2018Snowboard, Życie.praca
instruktor snowboardu cv

Po drugiej stronie jest osoba prowadząca biznes

Pamiętaj, że jeśli wysyłasz aplikację do szkoły snowboardowej/narciarskiej, to oznacza, że kontaktujesz się z osobą, która prowadzi biznes. Czasem mały, czasem potężny – tak, tak, na sportach zimowych da się zarobić pierwszy milion! Kontaktujesz się z kimś, kto owszem, może mieć podobne pasje do Twoich, ale warto pamiętać, że chcesz przekonać tę osobę, aby Ci płaciła za Twoje usługi. Aplikuj na poziomie.

Jeśli wyślesz słabe CV, to nawet najlepsze uprawnienia mogą Ci nie pomóc. I odwrotnie. Jeśli jesteś fajną osobą, dobrze jeździsz i masz dobry kontakt z klientem i pokażesz to w profesjonalny sposób w aplikacji o pracę, to posiadanie uprawnień jest tylko formalnością.

W tym artykule dam Ci wskazówki dotyczące pisania efektywnego CV w branży sportów zimowych. To nie jest jedyna słuszna droga, nie twierdzę, że wiem najlepiej jak pisać życiorys. Ale uwierz mi, przez ostatnie kilkanaście lat, sam wysłałem setki CV, do firm działających w bardzo różnych niszach. Dzięki temu, poznałem co działa, a co nie, co jest konieczne, a co zbyteczne. Poznałem oczekiwania tej drugiej strony, które zawsze są inne w zależności od firmy, ale można je sprowadzić do wspólnego mianownika.

W skrócie: pisanie CV jest proste, ale nie jest intuicyjne. Każdy może mieć profesjonalne CV niezależnie od wieku i doświadczenia.

Wynagrodzenie można negocjować

Na każdym etapie rekrutacji pamiętaj o tym, żeby przekonać pracodawcę, że jesteś więcej wart niż jego standardowa stawka. Już w CV pokaż swoją wartość. I jeśli dojdziesz do etapu rozmowy o pięniądzach nie bój się otwarcie powiedzieć jakie są Twoje rzeczywiste oczekiwania finansowe. Oczywiście w granicach rozsądku, każda firma ma zaplanowane widełki finansowe, których sztywno się trzyma. Ale warto się starać, aby zarabiać tyle ile wynosi ich górna granica.

Co może wpłynąć na wysokość Twojej pensji:

 • stopień uprawnień
 • znajomość języków obcych
 • ogólny profesjonalizm

Miej to na uwadze kiedy piszesz swój życiorys.

Czy Twoje uprawnienia są wystarczające

Odkąd w zeszłym roku wrzuciłem na bloga pierwsze oferty pracy dla instruktorów, zacząłem dostawać od Was maile z życiorysami. Podkreślę tylko, że to nie ja rekrutuję. Ale chętnie pomagam każdemu w znalezieniu pracy. Zachęcam jednak do przysyłania CV bezpośrednio do mnie. W przyszłości mam zamiar również rekrutować – wtedy będę mieć Was już w swojej bazie :).

Większość z Was jest po kursach, których program podlega pod Ministerstwo Sportu.

Najczęstsze pytanie, to czy z legitymacją Instruktora Rekreacji, Instruktora Sportu, Instruktora Rekreacji i Sportu – jak zwał tak zwał, czy da się znaleźć pracę za granicą?

To nie jest takie pewne.

Niektóre szkoły w Alpach wymagają potwierdzenia z urzędu, że Polska legitymacja odpowiada tej z ich kraju. Wtedy obawiam się, że taka legitymacja nie zostanie zatwierdzona. Ale w wielu szkołach, o to w ogóle nie proszą. Więc wystarczy znaleźć taką szkołę i aplikować.

To jest tak jak z szukaniem pracy w dowolnym zawodzie – trzeba się liczyć z wieloma odmowami, co nie znaczy, że należy się poddawać.

A co z SITS?

SITS jest rozpoznawalny za granicą, co nie oznacza, że w każdej szkole o nim słyszeli. Ale jeśli masz SITS to np. w Austrii powinieneś bez problemu dostać uznanie swojej legitymacji z urzędu. W SITS możesz też zdać egzamin na instruktora międzynarodowego ISIA – wtedy już nie ma nigdzie wątpliwości (oprócz Francji), że uprawnienia są wystarczające.

Mniej znaczy więcej

Nie rozpisuj się, pisz tylko najważniejsze rzeczy. Jeśli podejdziesz minimalistycznie do tematu, to te najważniejsze rzeczy będą miały większy impakt.

Czego nie pisać w CV

Naprawdę nie muszisz pisać całej swojej biografii. Podaj tylko ostatnie wykształcenie. Podaj tylko doswiadczenie powiązane ze sportami zimowymi. Jak chcesz pokazać, że jesteś proaktywny, sam wychodzisz z inicjatywą i masz na to dowody w postaci np. pomagałeś przy organizacji eventów, zdobyłeś przeróżne certyfikaty itp…

to świetnie,

ale nie umieszczaj tego w CV.

Umieść to wszystko w profilu na LinkedIn, a link do profilu zamieść w danych osobowych w CV.

CV jest po to żeby zainteresować. Potencjalny pracodawca, po zerknięciu na Twoje CV powinien zechcieć Cię poznać. Kliknie w link (zadbaj o to, żeby to był klikalny link, a całe CV najlepiej w PDF) i będzie miał cały Twój profil.

Profil na LinkedIn

Zachęcam Cię, żebyś stworzył sobe profil na LinkedInie. Ale nie pod kątem sportów zimowych, tylko taki, w którym wrzucasz wszystko chronologicznie. Ja tak mam, wyeksponowałem tylko to na czym mi w aktualnym momencie zależy, jak chcesz to zerknij: https://www.linkedin.com/in/krzysiekdabrowski/

Zwróć uwagę na link do Twojego profilu. Możesz go zmienić, tak aby zawierał Twoje imię i nazwisko, a nie broń Boże coś w stylu dupa1234.

LinkedIn, to jest miejsce gdzie wrzucasz wszystkie swoje skille, całe doświadczenie, wszystkie certyfikaty, projekty, eventy. Wszystko opisz z błyskiem w oku. Tylko bez koloryzowania. Prawda i tylko prawda.

11 wskazówek

Przejdźmy już do twardych wskazówek jeśli chodzi o pisanie CV.

 1. Jeśli aplikujesz w Alpy, pisz CV w języku obowiązującym w kraju, w który mierzysz, ew. po angielsku. To chyba oczywiste, co nie?
 2. Opisz swoje uprawnienia. Szczególnie jeśli aplikujesz za granicę. Tam niewiele wiedzą o Polskim systemie, o ile w ogóle coś o nim wiedzą. Wymień wszystkie kursy, ile trwały, ile dni trenowałeś na śniegu, ile uczyleś się w klasie. Czy była tylko technika jazdy, czy była również metodologia nauczania. Itp. Dzięki temu na oko będą mogli wstępnie ustalić ichniejszy odpowiednik uprawnień. Skrótowo można dodać stopień uprawnień do danych osobowych lub nagłówka np. Janek Kowalski instruktor snowboardu SITS .
 3. Języki: nie zapomnij wymienić języków, którymi władasz.
 4. Kolejność: pod danymi osobowymi opisz swoje uprawnienia instruktorskie lub instruktorskie doświadczenie, a nie to że studiowałeś na polibudzie/uniwerku, albo, że pracowałeś w jakiejś roli zupełnie nie związanej ze sportami zimowymi.
 5. Cokolwiek byś nie wymieniał, czy doświadczenie, czy kursy, czy wykształcenie, pisz w kolejności od najaktualniejszego ( z najświeższą datą) do najstarszego, lub od najbardziej pasującego do oferty pracy.
 6. Jak już koniecznie chcesz podzielić się zainteresowaniami, podaj max. 3, a nie całą listę, której nikt nie przeczyta.
 7. Cechy charakteru? Proszę nie. Nikogo nie obchodzi co sam o sobie myślisz. Jeśli będą chcieli Cię poznać to zadzwonią i sami sobie wyrobią opinię na Twój temat.
 8. Wykształcenie: podaj ostatnie, jeśli masz wyższe, podaj tylko wyższe, nikogo nie interesuje Twoje liceum, czy podstawówka.
 9. CV to nie schemat, za którym ślepo trzeba podążać, kreatywność mile widziana, ale bez przesady.
 10. Nie kombinuj z układem strony, nie rób sidebarów, no chyba że masz jakiś bardzo ładny template w wordzie. W prostocie siła.
 11. Mam nadzieję, że nie muszę tego nikomu przypominać – w CV pisze się samą prawdę.
 12. Nie koloryzuj, to nic nie da, wręcz zniechęca. Najlepiej suche fakty w jasny zrozumiały, czytelny i atrakcyjny dla oka sposób.
 13. Po napisaniu życiorysu, przeczytaj go na drugi dzień. Popraw literówki. Potem przeczytaj jeszcze raz, ale na głos i jeszcze daj komuś do przeczytania, tylko nie mamie albo tacie :).

Sugerowana kolejność w CV

 • Dane osobowe i ew. zdjęcie
 • Dane kontaktowe: mail, tel i link do LinkedIn
 • Uprawnienia instruktorskie z krótkim opisem
 • Doświadczenie jako instruktor
 • Języki obce

Szablon CV

Jeśli chcesz pójśc na skróty, mogę Ci wysłać gotowy szablon CV. Napisz mi maila i podaj w tytule “Szablon CV” to Ci go wyślę.