Czy nadaję się na programistę

Twoje umiejętności to nie wszystko

Twoja wiedza i umiejętności praktyczne, są równie ważne co Twoje cechy charakteru. Zdolność uczenia się nowych rzeczy, cierpliwość i samodzielność, to przykładowe cechy, które ułatwią ci życie w programistycznym świecie. Ale jak to sprawdzić, czy nadajesz się na programistę?

To, jaki masz typ charakteru jest na dalszym planie.

Czy jesteś introwertykiem, czy ekstrawertykiem, nie ma absolutnie żadnego znaczenia.

Niestety nie powstał jeszcze żaden test, po którym dostaniesz odpowiedź na pytanie, jaki zawód do ciebie najlepiej pasuje.

Najprościej jest po prostu spróbować – pójść do pierwszej programistycznej pracy. Odpowiedź pojawi się sama. Nawet jeśli ta praca ci się nie spodoba, to zdobędziesz niezwykle cenne doświadczenie.

Czy nadaję się na programistę

Jeśli jesteś na trochę wcześniejszym etapie – uczysz się programować – to z pewnością wpadasz w jedną z trzech kategorii:

1. Pasjonat programowania

Bez dwóch zdań, powinieneś pójść w tym kierunku.

Jest szansa, że będzie to Twoja praca marzeń. 

Z pasją jest tylko jeden problem. 

Pracodawcy piszą czasami w ofertach pracy, że chętnie zatrudnią kogoś z pasją do programowania. W rzeczywistości jednak, pracodawcom zależy na rezultatach Twojej pracy, a nie na tym, że lubisz ją wykonywać.

Znam przypadki, że ktoś kto był pasjonatem, jednak niestety był mało skuteczny, ponieważ skupiał się na programowaniu samym w sobie, a nie na kończeniu zadań w terminie.

W związku z tym, że ja nigdy pasji do programowania nie miałem, a jedyną motywację w pracy czerpałem z osiągania kolejnych kamieni milowych, zawsze miałem dobre wyniki i dobre recenzje od pracodawcy.

2. Mam żyłkę informatyczną, ale nie jestem pewien, czy to dla mnie

Zostań praktykiem, nie teoretykiem. Nie mam tu na myśli rozwiązywania akademickich zadań. Spróbuj rozpocząć projekt – napisz aplikację, która do czegoś służy. 

Spróbuj zaangażować w to znajomego, który również interesuje się programowaniem. Postaraj się kogoś znaleźć, to upodobni to ćwiczenie do pracy w firmie.

Jednak jeśli nie znasz nikogo takiego, to działaj sam.

Ostrzegam, staniesz przed wieloma problemami.

Jeśli nie poddasz się tak łatwo i uda ci się doprowadzić projekt do końca, to jest to bardzo dobry znak.

Jeśli natomiast odczuwasz frustrację, nie możesz wysiedzieć, czy cokolwiek, co oddala cię od osiągnięcia celu, to gwarantuję ci, że będzie to dopadać cię również w pracy.

Ale oczywiście możesz pracować nad sobą, możesz zmienić nastawienie, priorytety, co ułatwi ci wielogodzinne rozwiązywanie problemów przy komputerze.

3. Chcę zostać programistą, ze względu na wyższe zarobki

Zarobki to pułapka. Jeśli myślisz o zawodzie programisty – lub innym dobrze płatnym zawodzie – wyłącznie dlatego, że chcesz więcej zarabiać, to jest to bardzo słaba motywacja – i to nie jest tylko moje zdanie. 

Sama chęć zarabiania więcej, nie powinna być motorem do przebranżowienia się.

Jeśli nie znajdziesz w pracy innej motywacji, niż tylko pieniądze, to będzie ci trudno w niej długo wytrzymać.

Czy po polonistyce masz szansę w IT?

Wybór studiów, nie determinuje, a przynajmniej nie powinien determinować twojego życia raz na zawsze. Jeśli ukończyłeś studia, które z technologią i naukami informacyjnymi nie mają nic wspólnego, to nie oznacza, że twoje szanse w IT są przekreślone.

Powiem więcej, jeśli nie masz ukończonych żadnych studiów, a określisz precyzyjnie swoją specjalizację, zdobędziesz praktyczne umiejętności oraz spełnisz specyficzne wymagania rynku IT, to kariera programisty stoi przed Tobą otworem.

Więcej o tym w artykule: Jak zostać programistą bez studiów.

Programowanie, to może być kreatywna praca dla błyskotliwych mózgów, ale nie musi. 

Odważę się stwierdzić, że…

…że większość projektów, których celem jest stworzenie oprogramowania, można porównać do układania puzzli. Jest to oczywiście dużo bardziej skomplikowane niż puzzle, ale każdy człowiek jest w stanie nauczyć się programować.

Czy jeśli jesteś dobry z matematyki, to czy będziesz również dobrym programistą?

Matematyka, której uczą w szkołach podstawowych i średnich, z jednej strony bardzo rozwija umysł, z drugiej, jest niestety zupełnie niepraktyczna. Zdolności matematyczne nigdy nie przydały mi się w pracy.

Zaobserwowałem, że najlepsi programiści wcale nie są dobrymi matematykami.

Na pierwszych dwóch latach studiów informatycznych, matematyka jest przedmiotem obowiązkowym.

Studenci mają wtedy największe problemy. Później, kiedy zaczynają się przedmioty z nauk informacyjnych, mają już z górki. 

Piszę o tym dlatego, że sam popełniłem błąd i wiem, że wielu młodych ludzi wpada w podobną pułapkę: w związku z tym, że byłem niezły z matmy, poszedłem na informatykę. To błędne myślenie.

[yellowbox]Pomagam tym, którzy lubią programować, znaleźć pracę w IT. Aplikujesz i nic? Napisz do mnie maila na adres mail@7hillz.pl i daj w tytule PROGRAMOWANIE. lub sprawdź ofertę konsultacji.[/yellowbox]

O tym dlaczego odszedłem z branży IT

Jedno z najfajniejszych uczuć na świecie mam wtedy, gdy widzę uśmiech na twarzy mojego ucznia, po skończonej, pracowitej lekcji. Jeszcze szerszy uśmiech pojawia się wówczas na mojej twarzy. 

Równolegle do kariery w IT zacząłem zdobywać uprawnienia na instruktora snowboardu. Początkowo było to tylko hobby, teraz – zawód. 

Zdaję sobie sprawę, że jest to jedna z najmniej potrzebnych profesji na świecie. Jeśli zestawisz to z zawodem programisty, takie przebranżowienie może wydawać Ci się kompletnie nieracjonalne.

Pracę jako instruktor traktuję trochę jak handel wymienny. Nie chodzi mi tutaj o zamianę czasu na pieniądze – tym była dla mnie właśnie praca w IT.

Ja daję swoim uczniom świetnie spędzony czas, zadowolenie i uśmiech na twarzy.

A w zamian dostaję nieskończone pokłady motywacji.

Pozytywnej energii.

Które później przynoszę do domu i oddaję swojej żonie i dzieciom. 

Tej pozytywnej energii nie miałem wracając z pracy za biurkiem.

Znam jednak mnóstwo programistów, którzy czerpią ogromne ilości pozytywnej energii i motywacji z rozwiązywania problemów przy komputerze.

Jeśli ty tak masz, to naprawdę świetnie.

Branża IT jest niezwykle zróżnicowana.

Oferuje nieskończone możliwości rozwoju i zarobki porównywalne do zarobków na zachodzie. Życzę powodzenia :).