Utrecht – sposób na wygodne i bezstresowe życie

Autor: 30 lipca, 201717 września, 2017Życie.praca
utrecht holandia

utrecht holandia

Aż 7 bardzo dobrych lat swojego życia spędziłem w Holandii. Ponad połowę tego czasu mieszkałem w nadreńskim Utrechcie. Pomimo tego, że Holandia jest bardzo deszczowym krajem, to wspomnienia z tego okresu mam bardzo słoneczne i kolorowe. Utrecht to miejsce gdzie żyłem wygodnie i bezstresowo. W dużym stopniu była to zasługa miasta oraz jego mieszkańców, dlatego chcę opowiedzieć ci o tym miejscu. I o tym, co w nim widzę takiego wyjątkowego. Punkty programu na dzisiaj:

  1. Czy twoje miejsce zamieszkania jest wygodne?
  2. Czym jest bezstresowy tryb życia?
  3. Dlaczego Utrecht jest jednym z najlepszych miast do zamieszkania?

1. Czy twoje miejsce zamieszkania jest wygodne?

Każdy ma inne potrzeby. Wygodne miejsce zamieszkania może oznaczać zupełnie coś innego dla ciebie, a coś innego dla mnie.  Jestem jednak pewien, że każdy sobie ceni kiedy wszędzie jest blisko. To, że nie trzeba wsiadać do auta, żeby wysłać list, iść do lekarza, na piwo, czy wyskoczyć do restauracji, jest nie do przecenienia. Dla mnie jednak to za mało.

Równie ważne jest moim zdaniem to, żeby mieszkać w miejscu nieskażonym hałasem. Niestety ten warunek wyklucza większość centrów miast, miasteczek, a w Polsce nawet dużą część wioseczek. Oczywiście istnieją enklawy zacisza w sercach miast. Jednak takie perełki albo trudno znaleźć, albo są bardzo drogie.

Utrecht spełnia oba warunki. Jest bardzo skompresowany. Mieszkając na skraju miasta, nadal jesteś blisko centrum. Ścisłe centrum jest zamknięte dla samochodów jest tam mnóstwo restauracji, sklepów, które są w promieniu  5 do 15 minut jazdy rowerem – w zależności gdzie mieszkasz. Pomimo tego, że jest to turystyczne i studenckie miasto, to jest tam spokojnie i cicho.

2. Czym jest bezstresowy tryb życia?

Odkąd mieszkam z powrotem w Polsce, czuję na własnej skórze, że tutaj człowiek wystawiony jest na dużo więcej stresów, niż w Holandii. To jest jasne, że zupełny brak stresogennych zdarzeń w codziennym życiu jest niemożliwy. Za to jest możliwe zmniejszenie ich ilości, lub po prostu ich unikanie. Wydaję mi się, że Polsce jest to bardzo trudne. Czasem wystarczy, że wsiądziesz za kierownicę i w drodze do pracy, doświadczasz negatywnych emocji. I to niekoniecznie swoich, bo akurat ktoś ma zły dzień, a ty przypadkiem znajdziesz się w nieodpowiednim miejscu o nieodpowiednim czasie.

Mieszkanie w Utrechcie było dużo, dużo bardziej przyjemniejsze. Ludzie są easy-going, mniej sfrustrowani, mniej nerwowi. Jeśli ktoś ma pracę, choćby na drugim końcu miasta, to absolutnie nie musi korzystać z samochodu, co oznacza, że nie musi stać w korkach. Mieszkanie tam to właśnie jest dla mnie synonim bezstresowego trybu życia.

Nieuwegracht Utrecht Utrecht domtoren

3. Dlaczego Utrecht jest jednym z najlepszych miast do zamieszkania?

Przetestowałem już wiele miejsc :). Mieszkałem w Warszawie, Amsterdamie, Utrechcie, we wiosce Meiringen w Szwajcarii, potem w Krakowie, a teraz mieszkam w lesie pod Łodzią – Sokolniki-Las. Każde z tych miejsc ma swoje zalety i wady. Z każdego z tych miejsc mam jakieś fajne wspomnienia. Jednak jeśli miałbym wybrać miejsce gdzie było naj, naj, to wybieram Utrecht. Jest on zdecydowanym numerem jeden. Dlaczego?

Utrecht spełnia warunki, o których wspomniałem w poprzednich punktach. Jest bardzo wygodny – pod względem logistycznym 😉 – nie jest skażony hałasem. A przede wszystkim umożliwia mi prowadzenie bezstresowego trybu życia. Utrecht jest dla mnie jednym z tych miejsc, do których zawsze chce się wracać.

Czemu więc tam się nie przeprowadzę? A może właśnie się tam przeprowadzę :). Póki co rodzimy drugą córeczkę i budujemy dom. Później zobaczymy. Na pewno dzieciaki miałyby tam super.

To był wpis z serii “Rowerem po Holandii”, zapraszam do przeczytania poprzednich wpisów:

  1. Intro
  2. Porównanie stylu pracy Holendrów i Polaków
  3. Rowerem nad Morze Północne
  4. Jak feniks z popiołów

K.