Way2ISIA – czym jest ISIA i dokumentacja przygotowań do egzaminu

Autor: 3 grudnia, 2018Snowboard
way2isia

Na pierwszy rzut oka, mogłoby się wydawać, że ktoś spełnia dane wymaganie, a na egzaminie wychodzi, że jest daleko od szosy. Ja tak miałem dwa lata temu.

Wszyscy instruktorzy, z którymi rozmawiałem na ten temat uważają, że standardy wymagań egzaminacyjnych na instruktorów ISIA, nie są jasno sformułowane – nie wiadomo co do końca oznaczają. Nie ma jak się do nich odnieść, z nimi porównać.

Dla tych, co w przyszłości będą przygotowywali się do egzaminów ISIA, dokumentuję na youtubie swoją krętą drogę, na której końcu jest dość abstrakcyjny w tej chwili cel: otwarcie szkoły snowboardowej w Austrii. Nagrywam krótkie filmiki, w których pokazuję i opowiadam jak trenuję, jak przygotowuję się do tych egzaminów. Tak powstaje seria Way2ISIA.

Na wstępie, dla niewtajemniczonych, opowiem krótko czym jest ISIA.

Czym jest ISIA

To skrót od International Ski Instructors Association.

To organizacja, ale też międzynarodowy “znak jakości”.

Jeśli masz uprawnienia zdobyte w szkole instruktorów, która jest członkiem ISIA (np. SITS jest) i spełnisz dodatkowe wymagania, możesz zdobyć ISIA Stamp lub najwyższy poziom: ISIA Card.

W systemie BASI, poziom 3 odpowiada ISIA Stamp, a poziom 4 odpowiada ISIA Card. Ostatni i najtrudniejszy egzamin techniczny ze snowboardu jest na poziomie ISIA Stamp i to jest największy bloker dla większości instruktorów.

ISIA Card to dodatkowe wymagania, które trzeba spełnić w krajach o wysokim progu wejścia tj. Francja i Austria. To najwyższy poziom instruktorski na świecie, gwarancja jakości, klucz do samosięzatrudnienia i ew. otwarcia szkoły w krajach alpejskich.

Przykładowe wymaganie na egzaminie technicznym ISIA Stamp

Płynne i rytmiczne zakręty na czerwonych stokach, czysty karwing po całej długości łuku

Z perspektywy uczącego się, takie zdanie niestety niewiele mówi. Jest zbyt ogólnie sformułowane. Gdy dwa lata temu podszedłem do egzaminu, potrafiłem robić płynne i rytmiczne zakręty z czystym karwingiem, a i tak to nie było “at the level” i oblałem.

W internecie nie ma żadnych filmów pokazujących standardy. Znalazłem co prawda demonstracje dla kanadyjskiego CASI, ale gość, który demonstruje dość mocno obsuwa krawędź na końcu wąskich zakrętów przy dużych prędkościach, co zdecydowanie jest poniżej standardu ISIA.

Teraz mam wyobrażenie, napatrzyłem się na trenerów. Żeby dobrze opisać to wymaganie, to takie jedno zdanie, to zdecydowanie za mało.

To jest ból wszystkich, którzy idą pierwszy raz na egzamin techniczny. Większość odpada, bo idą za wcześnie. Ja też poszedłem za wcześnie. I żałuję, bo na samym egzaminie mało się człowiek uczy, bo feedback jest znikomy – to w końcu egzamin, a nie kurs, ani trening.

Way2ISIA

Jednym z moich małych marzeń jest zrobienie kilku filmików pokazujących standardy na ISIA Stamp. Ale to dopiero jak sam zdobędę ten poziom.

Egzamin mam już zaplanowany na koniec kwietnia 2019. Odbędzie się w dniach 29.4 – 3.5.

Nie nastawiam się, że zdam, ale podchodzę do tego poważnie i przygotowuję się na tyle profesjonalnie, na ile potrafię. Całe lato biegałem, a w październiku zacząłem regularne treningi na desce.

Mam świadomość na jakim poziomie jestem, co mam jeszcze do zrobienia i że w tym sezonie mam szansę zdać.

Cały ten proces przygotowań, który zaczął się w połowie 2018, będzie udokumentowany. Trochę na blogu, ale przede wszystkim na youtube. Raz w tygodniu wrzucam update ze swoich treningów, swoje przemyślenia związane z egzaminem itp. Robię to w języku angielskim. W Polsce, liczba zainteresowanych ISIA jest mała, a globalnie znajdzie się kilkadziesiąt osób na rok.

Sam bym chciał coś takiego obejrzeć. Chciałbym zobaczyć jak ktoś trenował, czy przyniosło to pozytywne efekty i czy zdał, czy nie. A jeśli tak, to przede wszystkim jak jeździł tuż przed zdaniem egzaminu.

Na samym dole znajdziesz całą playlistę, a tutaj jest spis treści:

 1. Wstęp
 2. Jak otworzyć szkołę snowboardową
 3. Feedback z kursu przygotowawczego
 4. Wymagania egzaminacyjne
 5. Trening latem
 6. Przeprowadziliśmy się do Innsbrucka
 7. Trening z Endomondo
 8. 200 szkół w Tyrolu
 9. Tygodniowa rutyna
 10. Snow Card Tirol
 11. Kontuzje
 12. Jak zostać instruktorem snowboardu
 13. Budowanie pewności siebie
 14. Jazda na desce tylko dla przyjemności
 15. Dyscyplina i “focus hours”