Jak nawoskować deskę snowboardową w 7 krokach

Autor: 26 sierpnia, 201923 grudnia, 2019Snowboard
woskowanie deski snowboardowej

Woskowanie snowboardu to proces aplikowania na gorąco lub na zimno specjalnego wosku na spodniej powierzchni deski.  

Jest to bardzo łatwe, nie potrzebujesz do tego drogiego sprzętu. Jeśli włożysz w to trochę serca, to efekt końcowy może być co najmniej tak dobry jak w profesjonalnym serwisie. Szczerze mówiąc ja z braku czasu częściej oddaję deski w ręce profesjonalisty, jednak zdecydowanie taniej wychodzi robić to samemu.

Dlaczego powinieneś woskować swoją deskę

Dwa powody

Po pierwsze, na dobrze nawoskowanej i porządnie wypolerowanej desce lepiej ci się będzie jeździło, bo po prostu łatwiej się ona ślizga. Będziesz mógł na takiej desce jechać szybciej i sprawniej przejeżdżać płaskie partie stoku. Po drugie, częste woskowanie wydłuża cykl życia snowboardu.

Jak często?

To teoretycznie zależy od typu ślizgu jaki jest w twojej desce. Nie będziemy jednak zagłębiać się w sprawy techniczne, bo niezależnie od budowy twojej deski o ślizg powinieneś dbać poprzez dość częste woskowanie. Niektórzy woskują co kilka dni na stoku. Jeśli spędzasz na desce tydzień w ciągu roku, to woskowanie raz do roku wystarczy.

Ja jeżdżę cały sezon, ok 150 dni w ciągu roku i moim głównym grzechem jest rzadkie woskowanie. Robię to tylko kilka razy w sezonie, a powinienem minimum co dwa tygodnie.

Czy woskować na lato?

Przed schowaniem deski na lato warto ją wyczyścić i zabezpieczyć przed brudem, kurzem poprzez nawoskowanie i zostawienie nadmiaru wosku. Zeskrobiesz go i wypolerujesz deskę dopiero przed kolejnym wyjazdem zimowym.

Czy snowboard prosto ze sklepu trzeba nawoskować?

Nowe snowboardy mają już zaaplikowany na zimno tzw. wosk fabryczny. Deskę możesz wziąć prosto na stok, ale już po pierwszym dniu może ona wymagać nawoskowania na gorąco. Im wcześniej to zrobisz, tym lepiej. Max. dwa, trzy dni, potem już jest kompletnie sucha.

Na czym polega woskowanie snowboardu

Ślizg wchłania wosk

Pod wpływem wysokiej temperatury ślizg absorbuje wosk, dzięki temu to nie jest tylko powierzchniowe nawoskowanie i efekt utrzymuje się przez wiele dni. Można też to zrobić na zimno. Są specjalne produkty np. w spray’u, którymi po prostu traktujesz powierzchnię deski i w 2 minuty po sprawie. Ale to jest krótkotrwałe rozwiązanie.

Polerowanie

Nieodłączną częścią woskowania jest zeskrobanie nadmiaru wosku z powierzchni ślizgu po jego wyschnięciu i wystygnięciu, a następnie wypolerowanie ślizgu. To jak wypolerujesz deskę ma największy wpływ na jakość jazdy na świeżo nawoskowanej desce. W wielu serwisach – o ile nie w większości – robią to maszynowo. Jest to super szybka metoda, ale nie tak efektywna jako polerowanie ręczne.

Ile kosztuje woskowanie w serwisie

W Polsce, samo woskowanie z polerowaniem kosztuje minimum 30 zł. W Alpach od 10 euro za woskowanie z polerowaniem maszynowym, do 20 euro za woskowaniem z polerowaniem ręcznym. Nie jest to dużo, ale jeśli ktoś jeździ cały sezon, to może zaoszczędzić na tym do 100 euro miesięcznie, robiąc to samemu.

Jak nawoskować snowboard na gorąco

Czego potrzebujesz żeby nawoskować deskę samemu

  • Dwa razy po pół godziny
  • Wosk narciarski
  • Żelazko do woskowania
  • Cyklina narciarska
  • Szczotka serwisowa
  • Ściereczka

Czy zdejmować wiązania do woskowania

Zdecydowanie tak. Przykręcone śruby “zasysają” powierzchnię deski. Przy wysokiej temperaturze plastyczność materiałów, zk których zbudowana jest deska zmienia się, a oddziaływanie śrub pozostaje takie samo. Nie musi, ale może to przyczynić się do trwałego odkształcenia, rozwarstwienia w środku, lub może pozostawić po sobie nieestetyczny ślad.

Woskowanie w 7-miu krokach

1. Wyczyść ślizg

Nasącz szmatkę specjalnym rozpuszczalnikiem i wyczyść spód deski. Usuniesz w ten sposób nie tylko kurz, bród, ale też resztki poprzednio nałożonego wosku.

2. Rozgrzej żelazko do odpowiedniej temperatury

Ok. 120º. Jeśli nie masz podanej temperatury na żelazku, ustaw średnią. Jeśli wosk będzie się dymił podczas topienia to oznacza, że masz ustawioną zbyt dużą temperaturę.

3. Roztop wosk wzdłuż krawędzi

Nakap rozgrzanego wosku najpierw wzdłuż krawędzi, następnie zygzakiem przez całą powierzchnię. Warstwa wosku ma być taka sama na całej powierzchni, ale skup się głównie na okolicach krawędzi – to są najbardziej wysuszone okolice, bo ich najbardziej używasz podczas jazdy.

4. “Wyprasuj” deskę

Rozprowadzaj wosk żelazkiem nieprzerwanym ruchem, nie zatrzymuj się nawet na chwilę w jednym miejscu, aby nie przegrzać, nie przypalić deski. Jeśli deska od strony nadruku zrobiła się bardzo ciepła to znaczy, że ma już dość prasowania.

5. Daj wystygnąć

Zostaw deskę na pół godziny, niech wystygnie, a wosk w tym czasie skrzepnie.

6. Cyklinowanie

Zeskrob nadmiar wosku cykliną. Ustaw ją pod kątem 45º do powierzchni deski i długimi, nieprzerwanymi ruchami od nosa do ogona deski usuwaj wosk. Cyklina narciarska powinna mieć wcięcie w jednym z rogów. Użyj go do usunięcia wosku z krawędzi.

7. Polerowanie

Szczotką serwisową usuń dokładnie resztki wosku, których nie mogła usunąć cyklina. Staraj się wypolerować całą powierzchnię deski równomiernie, ale oczywiście okolice krawędzi są najważniejsze.