Jak wybrać nowego laptopa?

Autor: 15 czerwca, 2017Życie.praca
Wybór laptopa

Uwaga. To jest ostatni wpis pisany na starym laptopie. Od jutra już nic nie będzie takie samo.

10 lat temu dokonałem bardzo dobrego wyboru laptopa. Moim pierwszym w życiu przenośnym komputerem został Sony Vaio VGN FZ-coś-tam. Służy mi on do dziś. Był to wówczas laptop ze średniej-wyższej półki cenowej.

Chcę powtórzyć tę sztuczkę. Potrzebuję nowego lapka i chcę znów wybrać takiego żeby starczył na kolejne dziesięć lat.

Przy kupowaniu laptopa liczy się sztuka kompromisu. Trzeba znaleźć złoty dla siebie środek pomiędzy ceną, a wydajnością oraz między wielkością, a mobilnością. Przede wszystkim należy pamiętać, że

Kupujemy laptopy, bo chcemy pracować w różnych miejscach na tym samym sprzęcie. Ich łatwa przenośność jest wliczona w cenę.

Jeśli mobilność nie jest dla Ciebie priorytetem, wybierz komputer stacjonarny. Za tą samą kasę dostaniesz dużo wydajniejszy sprzęt.

Po kilkumiesięcznym researchu udostępniam wszystko to czego się dowiedziałem w temacie zakupu laptopa. Tę wiedzę przekażę Ci w formie pytań, na które sam sobie już musisz odpowiedzieć.

Aha, no i zakładam, że nie szukasz sprzętu do gier tylko do pracy. Do gier jest playstation.

 

1. Czy aby na pewno potrzebujesz nowego laptopa?

Trzeba umieć rozróżnić zachciankę od potrzeby. W przypadku kupowania laptopów jest to wyjątkowo trudne. Jesteśmy bombardowani ofertami naprawdę atrakcyjnego sprzętu. Atrakcyjnego z wyglądu. Oczy chcą i przestajemy myśleć praktycznie.

Wymień chociaż jedną rzecz, której nie możesz robić na swoim starym komputerze, a która jest potrzebna w Twojej pracy lub hobby. Jeśli zakup nowego sprzętu odblokuje ci nowe możliwości, to zdecydowanie go potrzebujesz.

W moim przypadku na starym laptopie:

  1. Nie mogę nagrywać i edytować muzyki.
  2. Nie mogę hurtowo przerabiać RAWów.
  3. Nie mogę edytować video.

2. Nowy czy używany?

Jeśli to będzie Twój pierwszy laptop i będzie on służył do nauki i internetu to rozważ kupienie używanego. Za 1000 zł możesz mieć dobry sprzęt. Jeśli potrzebujesz porady lub opinii, pisz do mnie w komentarzach lub na maila.

Duże firmy regularnie wymieniają sprzęt na nowszy. Swoim pracownikom oferują wykup starego sprzętu za symboliczną kwotę. Dowiedz się, czy w miejscu gdzie pracujesz lub gdzie pracują twoi znajomi nikt nie urządza takiej akcji. Za nie więcej niż 500zł można kupić w ten sposób profesjonalnego laptopa.

3. 13 czy 15 calowy?

Jeśli chcesz zmieścić go w torebce lub w schowku w samochodzie to 13 to jest max.

Jeśli nie chcesz wytężać wzroku i potrzebujesz mieć więcej niż jedno okienko na ekranie to zdecydowanie 15.

17? – nie. To już za duże, mało przenośne i cięższe.

4. Mac czy PC?

Sam stałem przed tym dylematem. Do tej pory pracowałem tylko i wyłącznie na PC-tach. Mogę doradzić jedynie tyle, że jeśli ogranicza cię budżet, chcesz kupić jak najwięcej za jak najmniejszą kasę to nadgryzione jabłuszka odpadają.

PC są dużo dużo tańsze.

Ale…

To zależy oczywiście co z czym porównujemy. Może się zdarzyć tak, że Mac o gorszych parametrach będzie wydajniejszy od PC o dużo lepszych parametrach.

I tak rzeczywiście jest. Np. porównywałem tegoroczny (2017) Asus Zenbook z Mac Book Pro z 2015 roku. Pierwszy jest o 2500zł tańszy i ma najnowocześniejszy procesor czterordzeniowy HQ, dwa razy większy dysk SSD, monitor 4K i parę innych mocniejszych stron.

Jednak w testach edycji video Mac pobił rywala na głowę.

Ja już od dawna skłaniam się bardziej ku Macom, bo

miałem kiedyś ajfona 4. Był to świetny, niezawodny telefon. Nadal jest. Odziedziczyła go moja lepsza połówka.

Płynnością działania, intuicyjnością i niezawieszalnością stary ajfon bije na głowę mój obecny sprzęt – Sony Xperia Z3. Oba telefony są z tej samej półki cenowej. Co mnie teraz lekko wkurza, bo mogłem kupić nowego ajfona.

Wiem, że smartfony to zupełnie inna bajka niż laptopy. Ale już do dłuższego czasu dojrzewa we mnie przekonanie, że skoro smartfony Apple są o kilka klas wyżej od konkurencji to jest szansa, że laptopy również.

 

Teraz mogę zdradzić na jaki sprzęt ja się zdecydowałem

Właśnie na tego Maca z 2015 roku. A konkretnie na Mac Book Pro 15 cali, 16GB RAM, 256 dysk SSD.

Choć najnowszy Mac Book Pro to genialny i super szybki sprzęt jest również mega drogi – 14k. A do tego budzi wiele kontrowersji. Postanowiłem nie robić aż takiej inwestycji w coś co może mi się po prostu nie spodobać. No dobra, a na serio to nie mam tyle kasy, jak bym miał to bym go kupił.

Propozycje

W zależności co będziesz robić będziesz potrzebować innego sprzętu. Oto moje propozycje z założeniem, że sprzęt ten ma wystarczyć na 10 lat.

Laptop dla internetowego surfera

Procesor: dwurdzeniowy

RAM: 8 GB

Grafika: zintegrowana

Dysk: 128GB

Laptop dla blogera

Procesor: dwurdzeniowy

RAM: 16 GB

Grafika: zintegrowana

Dysk: 256GB

Laptop dla fotografa

Procesor: dwurdzeniowy

RAM: 16 GB

Grafika: AMD (chodzi o akcelerację sprzętową do np. Photoshopa)

Dysk: 512GB

Laptop dla youtubera

Procesor: czterordzeniowy HQ

RAM: 16 GB

Grafika: dedykowana

Dysk: 1TB

Złomowanie

Dobra, wystarczy. Idę oddać starego laptopa na złom. Albo sprzedam go na części. Może uda się uzbierać na myszkę do nowego.

K.