Czym jest freeride

Tu nie chodzi o ryzyko. Towarzysząca temu adrenalina jest owszem fajnym dodatkiem. Ale tu liczy się się sam fakt przebywania w górach. W takich górach jakie są naprawdę. Czyli zmiennych, dzikich, nieprzewidywalnych. We freerajdzie liczy się umiejętność adaptacji do nieustannie zmieniających się warunków.

Upraszczając – freeride to jazda na desce lub nartach poza granicami ośrodka narciarskiego. Tam gdzie jesteś skazany tylko na siebie, swoich towarzyszy i łaskawość gór.

Freerider zjeżdża po nieprzygotowanym zboczu góry. W zależności od warunków może zjeżdżać po puchu, po muldach, czasem po lodzie, a najcześciej po wszystkim po trochu.

Vlogowa relacja z zawodów freeride

To jest bardzo niebezpieczny sport

Pod śniegiem mogą czaić się czubki skał czyli tzw. “sharks” – paszcze rekinów. Jak na nie najedziesz, to jest takie uczucie jakby ktoś mocno złapał za krawędź Twojej deski lub nart. Jakby ta krawędź wpadła w imadło. Jeśli masz trochę szczęścia kończy się to tylko porysowaniem spodu deski.

Warto zrobić rachunek sumienia. Czy wiesz czym jest zagrożenie lawinowe? Czy wiesz w co się pakujesz? Freeride jest super. Ale jest też super niebezpieczny. Co roku jest wiele ofiar zjazdów poza trasami.

Poprzednie wpisy na temat freeride’u:

5 wskazówek dla amatorów zjazdów poza trasami

Freeride w Szwajcarii

Zawody freeride

Freeride World Tour Kappl

Freeride to coraz bardziej popularna dyscyplina. Jest organizowanych wiele obozów freeridowych, gdzie możesz pod opieką przewodnika doświadczać swoich pierwszych zjazdów na dziko.

Jest również wiele konkursów. Ten kto zjedzie najpłynniej, najszybciej i w najlepszym stylu ten wygrywa.

Najpopularniejszym na świecie eventem freeridowym jest Freeride World Tour. W ciągu jednego sezonu organizowanych tylko kilka konkursów. Zwieńczeniem sezonu jest konkurs w Verbier w Szwajcarii podczas festiwalu Verbier Extreme. Około dziesięciu atletów z każdej dziedziny konkuruje o tytuł mistrza świata. A są tylko cztery dziedziny:

  1. kobiety na nartach
  2. kobiety na snowboardzie
  3. mężczyźni na nartach
  4. mężczyżni na snowboardzie

Ci co się załapali do FWT to już są najlepsi z najlepszych. Dość hermetyczne towarzystwo, bo są tylko dwie drogi żeby dostać się do tych zawodów:

1. Dzika karta. Organizatorzy mogą po prostu zaprosić jakiegoś sportowca, aby wystąpił podczas FWT. Zwykle jest to ktoś już bardzo znany, mający wiele osiągnięć w sportach zimowych.

2. Freeride World Qualifier. Dłuższa droga do FWT wiedzie poprzez kwalifikacje. W każdym sezonie zimowym jest kilkadziesiąt konkursów rozsianych po całym świecie. Każdy może się zapisać i zjechać pod okiem profesjonalistów. Zawodnicy za każdy zjazd dostają punkty. Ci co uzbierają w danym sezonie najwięcej punktów mają szansę awansować w kolejnym sezonie do FWT.